Görüş Bildir

Tarihi Hamamı Önce Kömür Deposu, Şimdi de Manav Yaptılar!

Anasayfa > Gündem

İzmir'in, Tilkilik Semti'nde 1700'lü yılların Osmanlı mimarisi ile yapılmış 1960 yılına kadar faal olarak kullanılan Kıllıoğlu Hacı İbrahim Vakfı Hamamı 2014 yılında geçirdiği yangın sonrasında önce Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün odun kömür deposu oldu. Restore edilmeyen tarihi hamam şimdi de manava dönüştürüldü. 

Basmane'deki Anafartalar Caddesi üzerinde bulunan klasik Osmanlı mimarisi ile moloz taş ve tuğladan yapılmış, soğukluk, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinden oluşan Kıllıoğlu Hacı İbrahim Vakfı Hamamı'nın üzeri sekizgen kasnaklı bir kubbe ile örtülü.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün odun kömür deposu oldu

Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün odun kömür deposu oldu

İzmir'de 1960 yılına kadar faal olarak kullanılan hamam o yıl geçirdiği yangın sonrası hamam işlevini yitirdi. Yangından sonra restore edilmeyen hamam 2014 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından, odun kömür deposu olarak kullanıldı. Bu kullanım sırasında hamama bir keçinin bağlanması turistlerin ilgi odağı olmuş fotoğrafları çekilmişti.

Manava dönüştürüldü

Manava dönüştürüldü

Boş duran hamam bu kez manava dönüştürüldü. Hamamın kubbesinin altına sebze meyve tezgahları açıldı. Hamam kültürünün çevrede çok yaygın olduğuna dikkat çekenler, amaç dışı kullanım nedeniyle tarihin izlerinin silinmemesini istedi.

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
78
39
8
5
3
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Erhan Armada Ozsoy

tarihe veridğimiz değerler.

Deneri

Avrupalılar bizden tarihi eserleri calip kendi ulkelerinde muzelere koyunca kızardım,hırsızlık bu derdim ama simdi boyle dusunmuyorum goturmesinler de tarihi... Devamını Gör

tinki minki

izmir kent turu sırasında halini gördüm manav olarak kullanılması malesef çok kötü sadece orasıda değil kadife kalenin duvar yazıları gibi restore edilemeye... Devamını Gör