Tarantulalar Hakkında Muhtemelen İlk Kez Duyacağınız 13 Enteresan Bilgi

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Öncelikle tarantulaların böcek sınıfına ait bir canlı olmadığı konusunda anlaşalım. Fakat böcekler gibi eklembacaklı grubuna dahil canlılardır. Yaklaşık 900 türle temsil edilen bu grubun, gelin ilginç özelliklerine bakalım!

1. Kamboçya'da tarantulalar yüksek çinko içeriğinden dolayı, özellikle çocukların gelişimi için temel besin kaynağı olarak tüketiliyor.

1970 ve sonrasında Kamboçya'ya ''Khmer Rouge'' komünist rejimi gelmesiyle birlikte, ülkede açlık ve kıtlık artmış, alternatif besin kaynağı olarak ilk kez örümceklerden tarantulalar tüketilmeye başlanmış. 1990'larda ise dünya çapında da popüleritesi artarak temel besin kaynağı haline geliyor.

2. Tarantula ismi, bir dans türü olan tarantelladan geliyor.

Tarantula ismi İtalya'nın Güney'indeki Taranto Limanı'ndan geliyor. Taranto'da yapılan tarantella dansının hareketleri kontrolsüz sıçramalar, kasılmalar içeriyor. Bu örümcekler ısırdığında insanların bu hareketleri yaptığı düşünüldüğü için bu canlılara da tarantula ismi verilmiş.

3. Tarantula herhangi bir örümcek gibi katı gıda yiyemez.

Tarantulalar genellikle böcekler ve diğer örümceklerle beslenirler. Bazıları ise kuşlar, fareler, küçük yılan ve amfibileri yiyebilirler. Avını yakaladıktan sonra avının üzerine sindirim sıvısı salgılayarak avını eritip çorba haline getirdikten sonra emerek tüketirler.

4. Arı sokması, tarantulanın ısırmasından daha toksik olabilir.

Tarantulalar oldukça sakin canlılardır ve çok nadir insanları ısırırlar. Savunma halinde salgıladıkları zehirli sıvı ise bir arınınkinden daha az toksiktir. Fakat bazı insanlarda alerjik etki yaratabilir. Uysallığı nedeniyle evcil hayvan olarak beslenen hayvanlar arasında yer alır.

5. Düşmek, tarantulalar için ölümcül olabilir.

Tarantulalar oldukça ince deriye sahip canlılardır. Özellikle karın çevresi çok hassastır. Kısa bir yükseklikten düşmeleri bile dış iskeletinde kopmalara ve yırtılmalara sebep olabilir. Aslında çok narinler!

6. Dişi tarantulalar erkeklerden daha uzun yaşarlar.

Dişi tarantulaların doğada 30 yıla kadar yaşadığı biliniyor. Dişi, çiftleşme esnasında erkeği öldürebilir. Erkek tarantulalar çiftleşmeden sonra hızla uzaklaşırlar. Bu nedenle erkeklerin ömrü 5-10 yıl kadardır.

7. Dişi tarantulalar erkeklerden daha büyüktür.

Erkeklerde çiftleşme kancası ve mahmuzlar da bulunur. Çiftleşirken dişinin dişlerini mahmuzlar meşgul eder. Yoksa dişi erkeği yiyebilir. Erkeklerin bacakları daha uzundur. Dişiden kaçarken uzun mesafe katetmesini sağlar.

8. Tarantulalar omurgasız canlılardır.

Tüm eklembacaklı canlılar gibi tarantulalar da omurgasız canlılardır. Bu canlılarda kas desteğini dış iskelet sağlar.

9. İpek üreten ayaklara sahip canlılardır.

2006 yılında tarantulaların ayaklarında ipek üreten bölgeler olduğu yayınlandı. Bunlar sayesinde ayaklarını zararlı etkilerden koruduğu düşünülüyor. Ancak bu konu bilim insanları arasında hala tartışılıyor.

10. Tarantulalarda kalp, sinir hücreleri yerine kas hücreleri tarafından desteklenir.

Kalpleri ince uzun boru şeklindedir. Genellikle sinüsler yoluyla değil, kan damarlarının dairesel sistemi yoluyla vücudun tüm kısımlarına kan pompalanır.

11. Tarantulalardaki renkliliğin av-avcı ilişkisi ve cinsel seçilim sonucu ortaya çıktığı düşünülüyor.

Renkleri genellikle kahverengi olmakla birlikte, dünyanın farklı yerlerinde siyah, beyaz, sarı çizgili, kobalt mavisi gibi çeşitli renklerde tarantulalara rastlayabilirsiniz. Evrimsel süreç sonucunda, birbirine yakın akraba olan türler aynı renk tonlarını taşıyor.

12. Tarantulalar kopan bacaklarını yeniden üretebilir.

Tarantulalar bazen çok aç kaldıklarında kendi bacaklarını protein kaynağı olarak tüketebilirler. Savunma esnasında da bacaklarını kaybedebilirler. Fakat rejenerasyon yetenekleri sayesinde yok olan bacağın yerine yenisi üretilir.

13. Sekiz tane gözleri vardır, ancak iyi göremezler.

Bir tarantulanın vücut üzerindeki tüyleri algılama için en hassas organlarıdır. Titreşimleri, kimyasal değişiklikleri, rüzgarın yönünü, sesleri; dolayısıyla avlarını gözleriyle değil vücutlarındaki tüylerle algılarlar.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mertkan-akkavuk

Tarantulalar 12. görselde net gözüken arka kısımındaki tüyleri ''bombalayabilir''. Bombalama denen bu olayda tarantula arka kısmındaki tüyleri etrafa yüksek hızda fırlatarak düşmana hasar verip onu şaşırtabilir. Bombalama işlemi pek can yakmak fakat yüksek hızda fırlattığı tüyler kıymık gibi deri altına girebilir ve çıkarma işlemi daha çok can yakar.

no-name

Renkleri çok güzel *-*

missperfect00

çok ponçikler

mahinev-kol

12. Ona rejenerasyon denmiyor. Rejenerasyon canlının kopan parçasının yeniden hayat bulması, ana canlının ise kopan bölümü tekrar doldurmasıdır.

ragnar13

kopan parça ayrı bir yerde mi hayat buluyor peki ?

natsemender

Her ikisine de rejenerasyon deniyor. O dediğin olaya ise "Rejenerasyon ile üreme" deniyor. Zaten Latince "yenilenme" demek. https://www.google.com.tr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=rejenerasyon

tandou-dzhem

öyle demeyin evcil hayvan olarak dehşet zevkli oluyor beslemesi. evde yakaladığım böcekleri falan veriyorum onu çeviriyor böyle ağa sarıyor falan lan özledim ya. Yurtta besliyordum ben odaya bir allahın kulu giremezdi korkudan. çok zevklidir yani önyargınızı kırın saldırmıyorlar zaten aşırı uysallar öyle takılıyo hayvan kendi halinde. 3-4 ay aç kalabiliyorlar sağlıklarına sıkıntı yaratmayacak şekilde yazın bırak evde git takıl tatile amk gelince yine aynı şekilde dursun orda.

kubra-akin

benımde bir tane hamsterim war.bnde yurtta beslıodum.kimse korkudan gelemiodu odaya.görünce yuzlerini ekşitiolardı.onu beslıodum ve ellerme alıp oksuodum.yatagmda bile kalıodu kereta. cok tatlı yumusacık tüyleri war.kar yumagı gibi beyaz :)

Başlıklar

BilimİtalyaSiyah Beyaz
Görüş Bildir