Tapınak Şövalyeleri ve Akılalmaz Bir Kült! Size Masonluk Anlayışınızı Sorgulatacak 7 Bilgi

453PAYLAŞIM

Öncelikle elbette bu bilgiler 7'den ibaret değil ama konu Masonluk olunca 7 rakamını kullanmasak da olmazdı. Varlığından uzun yıllardır haberdar olduğumuz ama son yıllarda Dan Brown'un yazıları, Assassin's Creed video oyunları ve belgeseller gibi popüler kültür ögeleri ile karşımıza daha sık çıkan 'Masonluk' ile ilgili klişelerden uzak bu içeriği sizler için Onedio.co editörümüz Ken Adams hazırladı.

Kaynak: http://onedio.co/content/7-in-depth-deta...

1. "Masonluğa Giriş" derslerinden haberiniz var mıydı?

Evet bu gördüğünüz kitaplar gerçek. 1960-70 yılları arasında belirli ABD Mason localarına yeni girenlere herşeyin ardındaki filozofiyi öğretmek için kullanılıyorlardı. 

Bu kitaplarda Masonluk için "Gizli bir topluluk değil, gizleri olan bir topluluk." ifadesi kullanılıyor. 

Yapılan bütün ritüeller takdir-i ilahinin bir imitasyonu, görülmeyen varlığa (muhtemelen ruhani dünyaya) bir saygı gösterisinde bulunmak  olarak değerlendiriliyor fakat orada yaptığınız herşey siz yaptıktan sonra size açıklanıyor.

2. Peki bu insanlar gerçekten 'zanaatkarlıkla' mı başlamışlar bu işlere?

Masonluk tahmin edildiğinin aksine Tapınak Şovalyeleri olarak başlamadı. 

Eski günlerde, Mason denilen taşları işleyerek geçimini sağlayan bu insanlar doğal olarak geometri konusunda oldukça ustaydı. Matematik ve geometri işte bu yüzden hala Masonlukta çok saygı duyulan bilim dallarıdır.

Yakın geçmişte ortaya çıkan antik Mısır yazmalarına göre mimari, matematik ve geometriye duyulan bu hayranlık ise 14. yy'a kadar dayanıyor.

3. Masonlar çalışmaları için para kazanıyorlar! Yani kazanıyorlar sayılır...

Eski günlerde, gerçekten fiziksel bir iş yaptıkları için gerçekten para alıyorlardı. Ama özellikle 18. ve 19. yüzyıldan sonra bu ödemeler takdir edilme, küçük hediyeler ve ödüllere dönüşmeye başladı. 

Yukarıda gördüğünüz Hiram Ödülü, uzun yıllar boyunca localara verdikleri emekler karşılığında loca amirlerine verilir. Bu emekler ise etkinlik organize etmek, e-postalar göndermek, adaylara rehberlik etmek gibi işlerden oluşur. 

Bununla birlikte, her bir locaya oranın üyesi kalmak için bir miktar para ödemeniz gerekir. Yıllık kayıt ücreti gibi bir şey yani. Bazı ülkelerde bu 500 dolar iken diğer bazı ülkelerde ise 50 dolar bile olabilir. Bu toplanan para fonu ise yemekli davetler vermek, bina bakımı yapmak ve üyelerin acil sağlık masrafları için kullanılıyor.

4. Peki bu Hiram Abi denen kişi kim ve neden Süleyman Mabedi'ni kurdu?

Masonluk tarihini biraz araştırırsanız ya da o tartışma yaratan videolardan bazılarını izlerseniz Hiram Abi adındaki bir adama rastlarsınız.  

Fakat genellikle bahsi geçmeyen bir konu ise, Hiram aslında Lübnan ve çevresindeki toprakların hakimi olduğu için seçilmişti ve Kral Süleyman'ın istediği mabedin inşasında kullanılacak malzemeye ve işçilik bilgisine sahipti. 

Bütün Masonların ona saygı duymasının sebebi ise Süleyman Mabedi'nin mimarı olması ve inşaat sırasında bir isyancı grup tarafından öldürülmesiydi. Bu hainlik ayrıca Master Mason derecesi ritüelinin de bir parçasıdır.

5. Sırada şovalyeler ve binlerce sır var!

İlk zamanlarda Tapınak Şovalyeleri'nin yalnızca Haçlı Seferleri'ne yardım ettikleri doğru. Günlük rutinleri ibadet etmek, sessiz kalmak ve şehri yeniden inşa etmekten oluşuyordu. Fakat şovalyeler farkında bile olmadan Süleyman Mabedi'nin merkezine oturtulmuşlardı. 

Orada yaşarken keşfettikleri şeyler konusunda oldukça az kanıt bulunsa da; genel geçer teorilere göre içinde Musa'nın eşyaları bulunan altından bir sandık olan Ahit Sandığı ve On Emir'dir. Konu burada daha da esrarengiz bir hal alıyor. Bu zaman dilimi içinde şovalyeler aşırı zengin hale gelene kadar çok fazla tarihi bir bilgi yok.  

Gerçekten keşfettikleri şeyleri keşfetmişler miydi? Yoksa Kilise'yi kontrol altına almak için kullanılmış bir afsane miydi? Bu sırrın perdesi hala aralanmış değil.

6. Masonların dolunay ve iki hafada bir olan buluşmalarında neler oluyor...

16 ve 17. yüzyıllarda Masonlar günümüzdeki gibi buluşmalar yapmıyorlardı. O dönemde gece yolculuğu yapmak çok daha zordu. Bu yüzden de buluşmalarını dolunayda, gecenin en aydınlık olduğu zamanda yapmaya karar verdiler.

7. "Yağtığımız şey aslında yazılanları ezberlemek ve aynılarını bir bir tekrarlamak..."

Bu da çok açıklık gelmemiş taraflarından biri Masonluğun çünkü bulnan yazmalarda ritüellerine ne olduğu tam olarak yer almıyor. 

Öte yandan, bir 32. seviye İskoç Riti Mason'a ve Genesis of Freemasonry adlı kitaba göre, Master Mason seviyesi çok kutsal ve aydınlanmanın asıl olduğu yer. Bu ritüelde, aday bir tabutun içinde bulunuyor ve diğer Masonlar etrafında duruyorlar tıpkı İsa'nın dirilişi sahnesinde olduğu gibi.

Bir başka Mason üyenini iddiasına göre ise, Master Mason derecesi aslında iki bölümden oluşuyor. Aday ritüelin bittiğini düşünmeye başladığında, 'oyun' adı verilen ikinci bir kısım başlıyor. Bu 'oyun' sırasında neredeyse gözleri tamamen bağlanan kişiye 'doğum ve ölüm' arınması yaşatılıyor.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
karayel2009

masonluk başlangıçta Avrupa'da ilerici ve güçlü kişilerin kendilerini gerici toplumun baskısından ve dejenere ediciliğinden korumak ve kollamak için kurduğu ve üye olduğu dayanışmacı, modern ve ilerici legal bir burjuva örgütüdür. amaçları aydınlanma yolunda kilise, aristokrasi, ulusçuluk gibi gerici ve bozguncu güçlerin tehlikelerinden korunarak hümanizm, bilim ve ilerleme yolunda güçlerini korumak ve arttırmaktır.

pastirmadan-yapilankedi

Onedio'da "büyük resmi görenlerin" sayısının artısıyla bu tip kaynaksız galeriler de haliyle çoğalıyor.

pastirmadan-yapilankedi

Ayrıca onedio yazarının onedioyu kaynak göstermesi de ilginç.

hukumran

masonluk artık ifşa olmuş, gazetelerde kendine üye arayan hale gelmiş bir "gentle club" niteliğindeki kuruluştur. hele ki türkiye masonlarına gelince iş rahmetli aytunç altındal'ın deyimi ile "mason değil, fasondur bunlar". soner yalçın gibi türkiye şartlarında kendine kitle edinebilen kalem sahiplerinin komplo teorilerinde kendilerine yer bulabiliyorlar (bkz. bay pipo) masonluk tekillik göstermez. örn; italya locası ağır katolikken, fransız locası ateist olmasa da ateistliği destekler nitelikte ağır seküler unsurlar barındırır. türk masonları da fransızlara bağlı idi yanlış hatırlamıyorsam. artan wikileaks olayları ile birlikte bir vurgun da o taraftan bekliyorum. olur da bir ihtimal pizzagate olayları deşilirse birçok olayın açığa çıkabileceği gibi bir düşüncem var. osman öztunç'un üzerine alanın şiiri ile "kimisi sosyalist kimisi faşist fakat ne hazin çoğu satanist, beyler gördük efendiler tanıdık"

birinci-tekil-birey

Herkes katkıda bulunmuş ben de şey edeyim.Mason locasına kayıt olabilmeniz için öncelikle herhangi bir dinin mensubu olmalısınız ki yemin edebilin(Müslüman iseniz Kur'an, Hıristiyan iseniz İncil, Yahudi iseniz Tevrat).Yani agnostik,deist,ateist filan kabul edilmiyor.Bu küçük bir detay. İşin önemli kısmı ise şu:Asla fakir olamazsınız, zira fakirseniz kendinize bile faydanız yoktur. Son olarak diyelim ki Türkiye'de mason olmak istiyorsunuz. İlk şart,locada bulunan birisi tarafından locaya tavsiye edilmenizdir. Sonra isminiz listede asılı olarak kalır.Bir tek loca üyesi dahi"bu x kişisi cacıktır"derse giremezsiniz.İşin çok ama çok önemli boyutu ise, locaya kabulünüz gerçekleştiğinde 3.000.00 TL (nakit) locaya gömmeniz lazım(her yıl).Sözün kısası benim gibi "çalışmak" sureti ile ekmeğinizi kazanıyorsanız bu bize uyan bir şey değil. Hoş gerçi zengin de olsam işim olmaz.Onun yerine daha çok çocuğun eğitimine katkıda bulunurum.

atilimozcelik

sevgili onedio editörü Kadijah Whomanity kardeş, bilim adamlarının, alimleri, filozofların hatta din adamlarının yüz yıllardır araştırdıkları ve halen kesin net bilgiye ulaşamadığı konuları nasıl yaptın da sadece 7 maddeyle açıklamayı başardın? daha doğrusu bunu başarabileceğini nasıl düşündün? bu konular bu kadar basit şeyler değil bunu bir türlü anlayamadınız. masonlar şövalyeler vs vs vs matruşka bebekleri gibidir açtıkça içinden başka bir konu çıkar...

sadrazamin_sol_basagi

bilim adamları yüzyıllardır masonluğu mu araştırıyormuş?

atilimozcelik

hee bütün işlerini güçlerini bırakmışlar masonluğu araştırıyorlarmış. az önce bi mail geldi cern'den bi ip ucu yakalamışlar sonuca akşama ulaşırlarmış yarında onedio da fotoğraflı haber yapacaklarmış, başlıkta "masonik ve illuminatik sazanlar buraya"

Görüş Bildir