Görüş Bildir
Haberler
Taliban, Kadın Bakanlığı'nın Adını 'Ahlaksızlığı Önleme Bakanlığı' Yaptı

Taliban, Kadın Bakanlığı'nın Adını 'Ahlaksızlığı Önleme Bakanlığı' Yaptı

Afganistan'da Taliban yönetimi Kadın Bakanlığı'nın tabelasını 'Ahlaksızlığı Önleme Bakanlığı' ile değiştirdi. Kadın çalışanlar işe alınmadı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Gazete Duvar'da yer alan habere göre,bir ay önce Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban, ülkedeki Kadın Bakanlığı binasının tabelasını indirdi. Henüz resmi olarak Kadın Bakanlığı'nın lağvedildiği açıklanmasa da binanın 'Ahlaksızlığı Önlenme Bakanlığı'na dönüştüğü görüntülendi.

'Kadınlar ne yapsın?'

Afganistan'ın başkenti Kabil'de bulunan Kadın Bakanlığı'nda tabela değişimi oldu. Paylaşılan görüntülerde Kadın Bakanlığı tabelası indirilirken yerine 'Dua, Rehberlik ve Namusun Teşviki ile Ahlaksızlığın Önlenmesi Bakanlığı' ifadelerinin yer aldığı pano asıldı. Bakanlık çalışanı kadınlar ise binanın kapısından döndü. 'Ailemin geçimini sağlayan tek kişi benim. Bakanlık olmasa Afgan kadınlar ne yapsın?' diye konuşan kadın çalışanlar, işlerine dönmek için Taliban'ın kendilerine izin vermesini istedi.

Yeni bir bakanlık değil

Aslında ahlak polisliği yapan bakanlık Afganistan için yeni bir uygulama değil. Ülkede Sovyet destekli yönetimin cihatçılar tarafından devrilmesiyle birlikte vücut bulan ve Taliban ile birlikte doruk noktasına ulaşan bakanlığın sicili oldukça kabarık. Tam ismi Namusun Teşviki ve Ahlaksızlığın Önlenmesi Bakanlığı olan kurum, Taliban'ın 1996-2001 yılları arasındaki iktidarı boyunca kadınlar için katı giyim kuralları, toplum önünde infazlar ve kırbaçlamalar gibi uygulamalardan sorumluydu. 

Taliban'dan konuya dair henüz bir açıklama yapılmadı. Her ne kadar Taliban, geçmiş dönemden daha farklı bir tutum takınacaklarını açıklamış olsa da ülkede özellikle kadınların toplum içerisindeki yerine dair bir ay içerisinde pek çok karar alındı. Bunlardan bir tanesi geçtiğimiz günlerde eğitim kurumlarda karma eğitimi kaldırılmasıydı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
51
51
14
4
2
2
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ateist derviş

Abi bu adamların işleri güçleri kadın. Amk yasaklayın kadınlığı en iyisi birbirinizi sikin ahlaklı ahlaklı takılırsınız ne kadınmış arkadaş ya.

fluffycat1

Şeriatla kafayı bozan ve "ahlak, namus, edep vs vs" normları olduğu gibi kadına yükleyen kitle utanır mı, uyanır mı? Hiç sanmam. Bizdeki şeriatçıları da gönd... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Hay kadınlar kadar başınıza taş düşsün diyeceğim yetmez pezevenkler! İşiniz gücünüz kadın Allah’ın pislikleri..kadınlar sıçsın ağzınıza ama o boka da yazık