Görüş Bildir
Haberler
Taliban, Avrupa ile İlk Resmi Ziyareti İçin Yarın Norveç'e Gidiyor

Taliban, Avrupa ile İlk Resmi Ziyareti İçin Yarın Norveç'e Gidiyor

Taliban, Afganistan’da kontrolü ele almasının ardından Avrupa’ya ilk ziyaretini yarın Norveç’in başkenti Oslo’ya yapacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Taliban, Afganistan’da kontrolü ele almasının ardından Avrupa’ya ilk resmi ziyaretini yarın gerçekleştirecek. Taliban heyeti, 23-25 Ocak tarihleri arasında Norveç’in başkenti Oslo’da Batılı yetkililerle insan hakları ve insani yardım konusunda görüşmelerde bulunacak.

Taliban heyetine Dışişleri Bakanı Vekili Amir Khan Muttaqi’nin liderlik ettiği belirtilirken, heyetin Norveçli yetkililerin yanı sıra Avrupa Birliği (AB), ABD ve Arap ülkelerinin temsilcileri ile bir araya gelmesi bekleniyor.

'İnsani yardım, siyasi, eğitim ve ekonomik konular hakkında görüşmeler yapılacak'

'İnsani yardım, siyasi, eğitim ve ekonomik konular hakkında görüşmeler yapılacak'

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdul Qahar Balkhi yaptığı açıklamada, “Dışişleri Bakanı Amir Khan Muttaqi liderliğindeki kıdemli Afganistan İslam Emirliği heyeti, söz konusu ülkenin özel bir uçuşuyla Norveç'e gitti ve çeşitli ülkelerin temsilcileri ve Afganların katılımıyla insani yardım, siyasi, eğitim ve ekonomik konular hakkında görüşmeler yapılacak” dedi.

Norveç Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, 23-25 Ocak tarihleri arasında Taliban temsilcilerinin Oslo'ya davet edildiği belirtilmiş, açıklama Norveç’in Taliban’ı tanıdığı şeklinde yorumlanmıştı.

'Tanıma ya da meşrulaştırma değil'

'Tanıma ya da meşrulaştırma değil'

Norveç Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt dün yaptığı açıklamada ise, ziyaretin Taliban'ı meşrulaştırma veya tanıma olmadığını vurgulamış, “Ama bugün ülkeyi fiilen yönetenlerle konuşmalıyız” ifadelerini kullanmıştı.

Taliban, daha önce Rusya, İran, Katar, Pakistan, Çin ve Türkmenistan'a resmi ziyarette bulunmuştu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
42
23
11
8
3
3
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Kzlt

Demek Taliban zamanda yolculuk yapacak. Terlikle gitmeyin lan Norveç soğuktur.

Ukela

Takma kafana "Yasmeena Ali" her yerde ısıtır , ÇöplükteKimNeDio'da arat bulursun...

Yenilmez

Amk maymunları.Dini kullanıp bok yiyorsunuz anca.

luffy op

suratlarından şer akıyor resmen