Talasofobisi Olanlar Bakmasın! Okyanuslar Hakkında Tamamen Gerçek Olan Birbirinden Ürkütücü 13 Bilgi

327PAYLAŞIM

Okyanuslar gezegenimizin birçok yerini kaplayan uçsuz bucaksız, karanlık su kütleleridir. İnsanoğlu dünyada bu kadar fazla vakit geçirmesine rağmen okyanuslar hâlâ tamamen bir muamma. Dışardan bize masmavi ve sakin görünse de altı kapkaranlık ve birçok ürkütücü canlılarla dolu. Sizce de çok korkutucu değil mi?

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/kellymartinez/t...

1. Okyanusun en derin kısmının yaklaşık olarak 11.030 metre derinliğinde olduğu biliniyor.

Bu alan 'Challenger Deep' olarak adlandırılıyor ve Batı Pasifik Okyanusu'ndaki Mariana Çukuru'nun güney ucunda bulunuyor.

2. Okyanuslar, kara deliklerle doludur.

Kara delikler sadece uzayda olmuyor. Okyanuslardaki kara delikler nerdeyse şehirler kadar büyük olabiliyor ve hiçbir şey o kara deliklerden kaçamaz.

3. Derin deniz menfezleri olarak da bilinen hidrotermal menfezler, 371°C'ye kadar ulaşabiliyorlar.

aambpublicoceanservice.blob.core.windows.net

4. Okyanuslar kelimenin tam anlamıyla sizi ölene kadar sıkıştırıp ezebilir.

Ulusal Okyanus Servisi'ne göre: "Okyanusta ne kadar derine inerseniz, sizi aşağı iten suyun basıncı o kadar büyük olur. Aşağı indiğiniz her 10.06 metre için basınç bir atmosfer artar."

5. Okyanusların çoğu kısmı tamamen karanlıktır.

Okyanusların 200 metre altı "alacakaranlık bölgesi" olarak bilinir ve bu bölgeye ışık ulaşmaz.

6. Okyanusların dibinde yaklaşık 3 milyon gemi enkazı olduğu tahmin ediliyor.

7. Devasa kalamar diye bir şey gerçekten var.

Evet doğru duydunuz bu canlılar sadece bir efsane değil! Bilimsel adları Mesonychoteuthis hamiltoni'dir ve 150 kilogram'a kadar çıkabilirler.

8. Ejderha balıkları ve vampir mürekkep balıkları de okyanusta bulunan oldukça tehlikeli ve ürkütücü yaratıklardır.

9. Büyük Beyaz Köpek Balıkları, Pasifik Okyanusu'nda 'White Shark Café' olarak bilinen uzak bir noktada her yıl toplanırlar.

10. Sadece bir mililitre okyanus suyunda yaklaşık 10 milyon virüs bulunur.

theconversation.com

Bununla birlikte, bu virüslerin ekosistemde önemli bir rol oynadığını ve birçoğunun insanlara zararlı olmadığını belirtmeliyiz.

11. Aslında, okyanuslardaki virüslerin sayısı Samanyolu'ndaki yıldızların sayısından daha fazladır.

12. 'Rogue Waves' olarak bilinen devasa dalgalar gerçektir.

Başlangıçta bir efsane olduğu düşünülen bu aşırı dalgalar, son zamanlarda bilim adamları tarafından kabul edildi. Ulusal Okyanus Servisi'ne göre bu dalgalar: "çevreleyen dalgaların iki katından daha büyük, tahmin edilemeyen ve farklı yönlerden beklenmedik bir şekilde gelen dalgalar" olarak nitelendiriliyor.

13. Ve son olarak, yeryüzündeki okyanusların %80'inden fazlası henüz keşfedilmedi yani okyanuslar insanoğlu için tam bir muamma.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

2021 BigPicture Doğal Dünya Fotoğraf Yarışması'ndan Gezegenimizdeki Zenginlikleri Gösteren 40 Eşsiz Fotoğraf - onedio.com
2021 BigPicture Doğal Dünya Fotoğraf Yarışması'ndan Gezegenimizdeki Zenginlikleri Gösteren 40 Eşsiz Fotoğraf - onedio.com
Dikkat Gece Rüyanıza Girebilir! Her Baktığınızda Tüylerinizi Ürpertecek 30 Esrarengiz Fotoğraf - onedio.com
Dikkat Gece Rüyanıza Girebilir! Her Baktığınızda Tüylerinizi Ürpertecek 30 Esrarengiz Fotoğraf - onedio.com
Biricik Gezegenimizin Son 40 Yılda Ne Kadar Değiştiğini Kesinlikle Görmeniz Gerekiyor - onedio.com
Biricik Gezegenimizin Son 40 Yılda Ne Kadar Değiştiğini Kesinlikle Görmeniz Gerekiyor - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aziz-turkalp

....virüs değildir onlar...bakteridir...virüs olsa duramayız....

kzlt

Yeryüzünün uzay aracı mezarlığı da pasifik okyanusunda bulunuyor. En son yaklaşık 300 e yakın çürüyen uzay aracı sayısı verilmişti. Atmosfere girerken sağlam çıkmayan fakat genelde yakıt tankı gibi parçalar yanmadan okyanusa düşüyor. Okyanusta karaya en uzak nokta olan nemo noktası onlar için mezarlık. Denizler altında 20 bin fersah kitabının kahramanı kaptan nemo’dan almış bu nokta adını.

dogarafik

Denizler uzay kadar bile keşfedilememiş henüz. Açıkçası uzaydan çok hep denizlere ilgi duymuşumdur.

semih-kurnaz

Uzay hakkında denizlerden daha fazla şey bilmemiz de çok tuhaf :/

destanyazan

Bana da uzay hakkında bildiğimizin fazla zannedilmesi çok tuhaf geliyor :)

semih-kurnaz

Ben bilim insanlarının sözüne güvenirim, insanların düşüncelerine değil :)

destanyazan

Bilim insanları dünyadaki okyanusların %80 'inin keşfedilmediğini söylüyor. Uzay ise sınırları dahi bilinmeyen ve sonsuzluk ile ifade edilen, okyanusa nazaran herkesin kafasına estiğinde bir gemiyle keşfe çıkma imkanı olmadığı bir şeyken, tüm uzay hakkında %20 'den daha fazla bilgiye sahip olduğumuz nasıl düşünülebiliyor... :) Bir iki bilim insanının, okyanuslar hakkında ne kadar az şey bilindiğine dikkat çekmek için, bilimsel temellere dayanmayan her sözüne itibar etmemek, azıcık mantık da kullanmak gerek.

destanyazan

Sadece güneş sisteminde 8 gezegenden bir kaç tanesini ziyaret ettik. İçinde bulunduğumuz samanyolu galaksisinde milyarlarca gezegen var. Evrende samanyolu galaksisi gibi milyarlarca galaksi var. Nasıl ki okyanusun derinliklerine inemediğimiz için hakkında bir şey bilmediğimizi söylüyorsak, sayamayacağımız kadar çok gezeni tek tek ziyaret etmediğimiz sürece de hakkında bir şey bildiğimizi iddia edemeyiz. Bu noktada asıl mesele, ne kadar az şey bildiğimizi bilmemekte ;) En nihayetinde "kelle paça çorbası sizi Covid19 'dan korur" diyen Canan Karatay 'da bilim insanı :)

semih-kurnaz

Ne anlatıyon birader, bilim senin saçma düşüncelerine göre ilerlemez, araştırmalara ve salt matematiğe dayanır, senin sandığının aksine her yere tek tek gidilmesine de gerek yok. Ve evet uzay hakkında denizlerden daha çok şey biliyoruz, bu nedenle Ay, Dünya, Mars, Venüz, gök taşları, kuyruklu yıldızlar ve güneş sisteminin dışına uydu gönderdik. Denizlerin daha az bilinmesinin nedeni ise yapı belli sudan ibaret ama içinde barındırdığı canlıları görebilmek için aşırı basınçlı ve ışık olmayan ortamların her metrekaresinin incelenmesi lazım. Bak #10'da ne diyor, sadece 1ml okyanus suyunda 10 milyon virüs bulunuyormuş, ama uzayda bunlarla ilgilenmiyoruz, çok merak ediyorsan eğer sonsuz sandığın uzayın 3 boyutlu modelinin tasvirini çıkardılar, bunu da süper bilgisayarlar sayesinde tamamen bilim kullanarak yaptılar yani demek ki neymiş? Karış karış her yeri incelemelerine gerek yok..

svgdnr

Zaten nasa önce okyanusu incelemek için kurulmuş sonra uzaya yönelmişler

Görüş Bildir