Görüş Bildir
Haberler
Taksiciler Odası Başkanı, Tacizci Şoförlerin Mesleğe Geri Dönebilmelerini İstemiş

Taksiciler Odası Başkanı, Tacizci Şoförlerin Mesleğe Geri Dönebilmelerini İstemiş

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Eyüp Aksu’nun, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) açtığı davada, 'taciz suçu işleyen şoförlerin taksicilik yapmasının engellenmesi' maddesinin kaldırılmasının istendiği ortaya çıktı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Diken'den Ayşegül Kasap'ın haberine göre, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın sekiz yıl boyunca başkanlığını yürüten, şimdi de Türkiye Esnaf Vakfı başkanlığına devam eden Yahya Uğur söz konusu başvuru için Çok ahlaksızca bir hamle. Eyüp Aksu’nun dışında bunu savunabilecek bir insan bile olamaz' dedi. 

2019’da İBB’ye gelen 103 bin 669 şikayetin yaklaşık 1500’ünü taciz ve darp suçlamaları oluşturdu. Aksu bu sayı küçümseyerek şöyle demişti: “Günde 1 milyon 403 bin yolcu taşıyoruz. Toplu taşımayla kıyaslandığında şikayet oranları asgari oranda olan bir meslek grubuyuz.”

İBB yetkilileri 2020 yılında minibüs, servis, dolmuş ve taksi için toplamda 72 taciz şikayeti geldiği bildirdi. 2021’deyse bu sayı 100’e çıktı.

İBB bünyesindeki Toplu Ulaşım Hizmetleri Kalitesi Değerlendirme Sistemi’nde (TUDES) taciz suçu işleyenlerin taksici olmasını engelleyen bir madde var. Aksu başka maddelerle birlikte bunun da kaldırılması için İBB’ye dava açtı.

"İnsani değerleri bile ayak altına almış"

"İnsani değerleri bile ayak altına almış"

Bu hamlenin ‘taciz suç olmaktan çıkarılsın’ anlamına geldiğini belirten Uğur şunları söyledi: 

“Tacizi yapan ahlaksız adam o bile bunu savunamaz. Bunu yapmak ahlaksızlıktır. Böyle bir şeyde başını önüne eğer susar. Eyüp Aksu gerçekten taksicileri temsil etmekten çok uzaklaşmış. Hatta insani değerleri bile ayak altına almış.“

Aksu’nun yaklaşımı karşısında kendisinin çok utandığını belirtti: 

“1500 tane şikayet olmuş tacizden, ‘Ne var ki bunda’ diyor. Sanki bir bardak üretim markası bir milyon bardak üretiyoruz da içinden 1500 tanesini de çatlak çıkmış der gibi. Bu yaklaşım dünyadaki insani değerleri bitirecek bir şey. Bunu nasıl savunursunuz?”

Vatandaşlar tacizle karşılaşmaları durumunda 153’ü arayarak şikayette bulunabiliyor. İspatlanması durumunda da söz konusu taksicinin şoför kartı İBB tarafından iptal ediliyor. Bu taksici hiçbir arabada çalışamıyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
83
43
22
5
1
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Dnz Emrn

Şu tipin hayırlı bir insan olma ihtimali yok.

portside

doğrulmak yerine sıçılmış olabilir

Pasif Kullanıcı

başkanda aynı şahin K zaten

Ryuzaki

Eyüp aksu inşallah seni de bir gün bir yerde birileri sıkıştırır da bizde senin arkadan senin söylediğini söyleriz