Görüş Bildir
Haberler
Tadı Damaklardan Uzun Süre Silinmeyecek Azerbaycan Mutfağından 13 Tat

etiket Tadı Damaklardan Uzun Süre Silinmeyecek Azerbaycan Mutfağından 13 Tat

Natiq Hesenov
06.04.2016 - 12:41

Çok çeşitli olan Azerbaycan yemekleri genellikle etli, sebzeli, sütlü, hamur işli yemekler, pilavlar ve çorbalardan oluşur. Zeytinyağlı yemekleri yoktur. Azeri mutfağında dikkat çeken bir özellik de şudur: Aynı türe ait yiyeceklerin pek çok çeşidinin olması. Söz gelişi dolma ve sarmanın 30'dan çok, pilavın 100'den fazla çeşidinin olduğu bilinmektedir. Bu durum çorbalar, hamur işleri, et ve sebze yemekleri, tatlılar, salatalar için de geçerlidir.

1. Şah Pilavı

1. Şah Pilavı

Azerbaycan mutfağı denilince akla ilk gelen yemeklerden biri pilavların şahı Şah pilavdır. Kuzu eti, kayısı kurusu, erik kurusu, kuru üzüm, kestane ve pirinçten yapılan bu yemek zor olduğu gibi bir o kadar da lezzetlidir.

2. Piti

2. Piti

Şeki şehrinin mutfağından Piti, içinde kuzu eti, domates, erik kurusu, patates, nohut ve baharatlar olan, özel güveçte fırında en az  7-8 saat kadar pişirilen, Azerbaycan'a gelirken yenmesi gereken en özel yemeklerden biri.

3. Dolma

3. Dolma

Çok fazla söze gerek yok Türk mutfağındaki sarmayla aynı, yalnız ölçüsü ve şekli farklıdır. Yoğurtla yenmesi lezzetine lezzet katar.

4. Düşbere

4. Düşbere

Soğuk kış aylarının vazgeçilmez yemeklerindendir. Çok ufak kesilen yufkaların içine kuzu veya dana eti koyularak yapılan bu yemek sirke ve sarımsak karışımlı sosla yenir.

5. Şekerbura ve paxlava

5. Şekerbura ve paxlava

Azerbaycan'ın en en en ünlü tatlılarındandır. Özellikle Nevruz bayramında her evde mutlaka bulunur. Öğütülmüş fındık ve cevizden yapılan bu tatlıları hayatınızda bir kere olsun tadın derim.

6. Qoğal

6. Qoğal

Yine Nevruz bayramına özel bir hamur işi. Tatlı ve tuzlu olarak ayrılır. İnanışlara göre Nevruz bayramının son salı gecesi gelinlik yaşında olan kızlar yatmadan önce tuzlu qoğal yerler ve rüyasında gördüğü ona su veren kişiyle gelecekte evleniceklerine tabir edilir.

7. Dovğa

7. Dovğa

Hem soğuk hem de sıcak tüketilebilen dovğa yoğurt ve yeşilliklerle yapılan çorbadır.

8. Levengi

8. Levengi

Lenkeran şehrinin meşhur yemeklerinden olan levengi yemeğini isteğe göre hem balık hem de tavukla yapmak mümkün. Balık veya tavuğun içi öğütülmüş ceviz, salça ve soğanlı karışımla doldurulur ve tandırda pişirilir.

9. Qutab

9. Qutab

Qutabın bir çok çeşidi vardır. Yeşilliklerle, etle, balkabağıyla hatta deve etiyle olan çeşidi bile mevcut.

10. Badambura

10. Badambura

Yine bir tatlı... Görünüşü biraz şekerburayı andırsa da aynı qoğal hamuruyla yapılıyor. Çok tercih edilen tatlılardandır.

11. Şeki Helvası

11. Şeki Helvası

Hiç bir yerde bulamayacağınız eşsiz bir tatlıdır ve maalesef evde yapmak mümkün değil. Şekiye yolunuz düşerse mutlaka yemeniz gerek

12. 3 Bacı

12. 3 Bacı

İsmi çok tartışılan bir yemek ve her şehirde farklı anılır. Aslında Türk mutfağının hiç yabancı olmadığı yemektir.

13. Reçel

13. Reçel

Ve çayı en çok tüketen ülkelerden olduğu için tam 80 çeşit reçeli vardır. Qebele şehrinde her sene reçel festivali düzenlenir. Ceviz, patlıcan, karpuz, domates gibi ilginç ama lezzetli reçellerin tadına baka bilirsiniz

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
902
557
137
62
46
45
12
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın