Görüş Bildir

etiket Suudi Arabistan'ın Türk Mallarına Boykotu: Türkiye'nin Suudilerden İthalatı Rekor Kırdı

Haberler
> Suudi Arabistan'ın Türk Mallarına Boykotu: Türkiye'nin Suudilerden İthalatı Rekor Kırdı

Türk mallarına boykot uygulayan Suudi Arabistan'ın Türkiye'den ithalatı nisanda 11 milyon dolarla rekor düşük seviyeye gerilerken, Türkiye'nin Suudilerden ithalatı 284 milyon dolarla martta rekor yüksek seviyeye ulaştı.

Suudi Arabistan'ın Türk mallarına dönük boykotu devam ederken, ithalat ile ihracat rakamları arasındaki makas giderek açılıyor.

Söcü gazetesinden Emre Deveci'in haberine göre, martta Türkiye'nin Suudi Arabistan'dan ithalatı 284,3 milyon dolarla aylık bazda en yüksek seviyeye ulaşarak rekor kırarken, Türkiye'nin Suudi Arabistan'a ihracatı nisanda 11 milyon dolarla 1980’li yıllar sonrasındaki dönem için rekor düşük seviyeye geriledi.

201 milyon dolardan 11 milyon dolara geriledi

201 milyon dolardan 11 milyon dolara geriledi

Bugün açıklanan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye'nin Suudi Arabistan'a ihracatı nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 94,4'lük düşüşle 201 milyon dolardan 11 milyon dolara geriledi.

Ocak-nisan döneminde Türkiye'nin Suudi Arabistan'a toplam ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 93,3'lük düşüşle 1 milyar 12 milyon dolardan 67,4 milyon dolara geriledi.

Suudilerin Türk mallarına dönük fiili boykotu, 1 Ekim 2020 tarihinde başlamış ve Kasım ayında belirgin hale gelmişti.

Suudilerin Türk mallarına dönük fiili boykotu, 1 Ekim 2020 tarihinde başlamış ve Kasım ayında belirgin hale gelmişti.

Türkiye'nin Suudi Arabistan'a ihracatı, 2020'de bir önceki yıla göre yüzde 23,4'lük düşüşle 3,1 milyar dolardan 2,4 milyar dolara gerilemişti.

Ankara'nın diplomatik girişimlerine rağmen boykot 2021 yılında ağırlaştı ve nisanda 11 milyon dolarla en düşük rakama ulaştı.

Suudilerin Türkiye'ye ihracatı ise, azalmak bir yana artıyor.

Suudilerin Türkiye'ye ihracatı ise, azalmak bir yana artıyor.

Bunda, Suudilerin Türkiye'ye ihraç ettiği petro-kimya ürünlerinin küresel fiyatlarındaki artış etkili oluyor.

TÜİK verilerine göre, 2021'in ilk üç ayında Türkiye'nin Suudi Arabistan'dan ithalatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35,6'lık artışla 441 milyon dolardan 598 milyon dolara yükseldi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
388
115
47
14
13
10
7
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

yok mu kıyıda köşede vatan toprağı suudilere hibe edelim de aramız düzelsin:D vatan satmayı akpliler emlak işi olarak görüyor artık:D mhplilerde çanak tutuyo... Devamını Gör

Kal El

Akp’li lerin bir anasi bacisi karisi kaldi satmadik fiyatta anlasirlarsa onuda yaparlar.

Ben bu ülkenin başında olsam, kutsal topraklar işgalden kurtulana kadar hacca gitmeyi yasaklarım. İslamda da buna bir engel yok. Şu an Hz Muhammed hayatta ol... Devamını Gör

Yılmaz Esen

chp zihniyeti iniş yaptı. ne çok benziyor sözleriniz pkk propagandasına. Kandilden yayın yapıyorsunuz resmen.

Erkan Ekşi

Amına koduğumun arap sevicileri olduğu sürece başta az bile ne yapsalar yeridir