Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sürücüsüz Araç İlk Kez Can Aldı: Uber'in Ölümcül Kazası Tartışmaları Ateşledi

 > 
38PAYLAŞIM

Sürücüsüz bir otomobil ilk kez bir yayanın ölümüne yol açtı. Uber'in sürücüsüz araçlarından biri, ABD'de bisikletiyle karşıya geçen bir kadına çarparak ölümüne neden oldu. Uber'in yanında onlarca şirket, sürücüsüz araç denemeleri yapmakta. Test aracının karıştığı trafik kazası pek çok tartışmayı beraberinde getirdi. 

Uber, ölümlü kaza sonrası sürücüsüz araç testlerini askıya aldı.

ABD’nin Arizona Eyaleti’nde test sürüşü esnasında yapay zekâ kontrolündeki araç saatte 65 kilometre hızla seyrederken kaldırım yanında bisikletiyle yürüyen bir kadına çarparak ölümüne neden oldu. 

Amerikalı şirketin, yakın bir gelecekte araçlarını yazılıma emanet etme hedefiyle testlerini gerçekleştirdiği sürücüsüz araçların geleceği de, söz konusu kaza sonrasında belirsiz bir hal aldı. 

Uber, otonom araçlarının Kuzey Amerika testlerini durdururken, hakkında soruşturma açılan kazada ise asıl suçlunun kim olduğu tartışılmaya başlandı.

Uber'in Sürücüsüz Aracının Bir Yayanın Hayatına Mal Olduğu Kazanın Görüntüleri Yayınlandı - onedio.com
Uber'in Sürücüsüz Aracının Bir Yayanın Hayatına Mal Olduğu Kazanın Görüntüleri Yayınlandı - onedio.com

Otonom modunda yol alan otomobilin direksiyonunda acil durumlar için bulunan operatörün bile kazayı engelleyemediği belirtiliyor.

Reuters ajansının aktardığı bilgiye göre Tempe polis teşkilatı kaza sonrası yaptığı açıklamada kazanın gece meydana geldiğini, kaza anında aracın direksiyonunda bir kişi otursa da otomobilin "otonom modda" olduğunu duyurdu.

Sürücüsü olmayan araçların güvenliği tartışılırken yaşanan talihsiz kaza sonrasında yeni bir konu daha tartışmalara dahil oldu: Ahlak...

Gazete Habertürk'ten Yiğitcan Yıldız'ın haberine göre otonom araçları yönlendiren yapay zekânın, bir insanın vereceği ahlaki kararları hiçbir zaman veremeceği kaydediliyor. 

Uzmanlar, ahlakın kişinin algısına bağlı olduğunu ve yapay zekânın da ancak onu oluşturan yazılımcının bakış açısına göre şekillenebileceğini belirtiyor. Öyle ki otomobillerdeki yapay zekânın insana çarpacağına kendine de zarar verme pahasına bile olsa mutlaka manevra yapma ihtimali de bulunuyor. Böyle bir durumda arabanın içerisindekilerin durumunun ne olacağı ise büyük bir soru işareti.

Peki uzmanlar ne diyor?

Bloomberg HT'de Gökhan Şen'in programına katılan Av. Dr. Rezan Epözdemir ise, "Amerikan hukukuna göre, sürücüsüz araç kazasında, sürücü fail ve denetimle yükümlü mühendis sorumlu olacaktır" dedi.

MIT'de sürücüsüz araçlar üzerine çalışan araştırmacı bilim adamı Bryan Reimer, "Bu sistemler üzerindeki testleri daha fazla anlayana dek aceleci davranmamamız gerekiyor ve teknolojinin gelişimi üzerinde uzun uzadıya çalışmamız gerekiyo" şeklinde konuştu.

Washington Üniversitesi'nde sürücüsüz araçların olası yasal sonuçlarını araştıran Ryan Calo ise, kazanın yasal bir emsalinin bulunma ihtimalinin olmadığını ve kurbanın kısmen sorumlu tutulması durumunda bile şirketin hala yükümlü olabileceğini belirterek emsal teşvik eden davadan kaçınılması adına mevzunun yatıştırılmasının uygun olacağı yönünde görüş belirtti.

Calo, yapay zeka bazlı araç geliştiricilerinin oluşturdukları sistemlerin insan hayatı üzerindeki potansiyel etkilerini oldukça dikkatli bir şekilde değerlendirmeleri ve olası yasal ve etik sonuçları gözden geçirmeleri yönünde çağrıda bulundu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir