Suriyelilere Vatandaşlık Verilecek mi, Peki Ne Zaman?

 > -

İstanbul Valisi Vasip Şahin 2 bin Suriyelinin Türk vatandaşlığına alınması için hazırlık dosyalarının tamamlanarak bakanlığa gönderildiğini söyledi. 

Eminönü'deki İstanbul Ticaret Odası binasında basın yayın kuruluşlarının haber ve istihbarat şefleriyle bir araya gelen Vali Şahin, "İstanbul'da kaydedilenlerle birlikte yaklaşık 540 bin Suriyeli ikamet ediyor. Bunlardan nitelikli olanlardan 2 bin kadar ailenin vatandaşlığa alınması için ilgili hazırlık dosyaları tamamlanarak, bakanlığa işlem yapılmak üzere gönderildi. Bu dosyalar, rutin olarak hazırlanıyor. Daha önceden başlamış bir çalışmaydı" ifadelerini kullandı.

Bu açıklamanın ardından vatandaşlığa alınacak Suriyelilerin referandumda oy kullanıp kullanmayacakları tartışması başladı.

Peki 2 bin Suriyeli referandumda oy kullanabilecek mi?

Vatandaşlık hakkı kazanan Suriyelilerin, hükümet lehine oy kullanacağı iddiaları tartışmalara sebep olmuştu.

Şahin "Zaten referandum için seçmen listeleri askıya çıkmış durumda. Böyle bir şey hukuken de mümkün değil" dedi.

AA/Metin Pala

Şahin şöyle devam ediyor:

"Kaldı ki bu dosyaların işlem süreci de Sayın Başbakan Yardımcımız Veysi Kaynak'ın açıkladığı gibi bir müddet zaman alacak gibi duruyor. Bu ne zaman olacak tabii bunun takdiri bakanlığımıza ait."

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ise 16 Nisan'daki referandum öncesinde Suriyelilere vatandaşlık verilmeyeceğini söyledi.

Kaynak, 16 Nisan'daki referandum öncesinde Suriyelilere vatandaşlık verilmeyeceğini açıkladı ve ekledi:  "16 Nisan'ı gölgede bırakmak istemiyoruz."

Dün de Reuters'a konuşan Başbakan yardımcısı Kaynak, vatandaşlık verilecek Suriyelilerin sayısına ilişkin de, “Şu ana kadar belirlediğimiz vatandaşlık niteliklere uygun, işlemleri sürdürülen 20 bin küsur Suriyeli aile var. Toplam 80 bin kişiye tekabül ediyor. Bunların güvenlik kısmıyla ilgili araştırmalar sürüyor” demişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanBaşbakan YardımcısıİstanbulVasip Şahin
Görüş Bildir