Görüş Bildir

Suriye, Süleyman Şah Operasyonunu BM'ye Şikayet Etti

Haberler
> Suriye, Süleyman Şah Operasyonunu BM'ye Şikayet Etti

Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, BM Güvenlik Konseyi'nde Türkiye'nin yüzlerce asker ve askeri araçlarla topraklarına 'açık bir saldırıda' bulunduğunu söyledi.

Suriye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, BM Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen açık oturumda yaptığı konuşmada Türkiye'nin yüzlerce asker ve askeri araçlarla Suriye topraklarına girdiğini belirterek, Suriye topraklarına 'açık bir saldırıda' bulunduğunu savundu.

Caferi, 'Bu hareketiyle Türkiye'nin bölgedeki emelleri ile Türk rejimi ile IŞİD terör örgütü arasında var olan derin bağları da gözler önüne serdiğini' iddia etti. Büyükelçi Caferi, BM Güvenlik Konseyi'nin uluslararası barış ve güvenliğin korunmasına ilişkin bir oturumdaki konuşması sırasında bazı ülkelerin kendi emelleri doğrultusunda dünyanın dört bir yanından 'kana susamış kiralık teröristleri toplayıp, silahlandırmaları ve finanse ettikleri' savını dile getirerek, Türkiye'ye sert eleştirilerde bulundu.

'Türk rejiminin yüzlerce asker ve askeri araçlarla Suriye toprakları dahiline girmekle Suriye topraklarına açık bir saldırıda bulunduğunu' söyleyen Caferi, 'bu hareketiyle Türkiye'nin bölgedeki emelleri ile Türk rejimi ile IŞİD terör örgütü arasında var olan derin bağları da gözler önüne serdiğini' iddia etti.

'EĞİT-DONAT SURİYE'YE KARŞI AÇIK BİR İHLAL'

Caferi konuşmasında, 'eğit donat' programını kastederek ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) 'Suudi Arabistan, Türkiye, Katar ve Ürdün'de gözetimi altındaki kamplarda yabancı kiralıkları eğitmesi ve Suriye devletine karşı savaşmak için gönderilmelerinin misakın en basit ilkelerine açık bir ihlal ve ABD'nin Güvenlik Konseyi 2170, 2178, 2195 ve 2199 sayılı kararlarını gerekçelendirmesinde yersiz bir aşma olduğunu' da savundu.

Sputniknews

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

abisi geliyo beyler kaçın

murat

Birileri 2 ahfta içinde şam'da cuma namazı kılacaktı, sahi ne oldu o iş? Ha bir de filistin ziyareti!

No Shame

Belki de tarihin en kötü dış politikasıyla karşı karşıyayız. Bu itibarsızlığın mimarları başbakan ve cumhurbaşkanı oldu. Daha bilinçli bir toplumda bu ikili... Devamını Gör