Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sürekli Ona Buna Akıl Verip Kendini Bilge Zanneden İnsanlar, Size İki Çift Sözümüz Var!

55PAYLAŞIM

Kendini "bilge" zannedenler, her konuda akıl vermeden duramıyorsunuz ama artık bizim de söyleyeceklerimiz var.

Ayrılık acısı çekiyorsunuz, işinizde huzursuzsunuz ya da hayatta sizi boğan bir şeyler var...

Bir dostunuzu arayıp kahve içmeyi teklif ediyorsunuz, o esnada da yaşadıklarınızı ve hislerinizi anlatıyorsunuz. Maksat biraz rahatlamak ve içinizi dökmek ancak bilmem fark ettiniz mi, herkes bu tip durumlarda akıl verip duruyor. Sizin akıl istediğiniz durumları dışarıda bırakıyoruz, bahsettiğimiz ayrı bir durum.

Bahsetiğimiz, kendinden başka herkese aptal muamelesi yapıp sürekli akıl veren insanlar.

Neredeyse akıl verme bağımlısı olan bu insanlara derdinizi anlattığını anda bir makina çalışmaya başlıyor ve aklına gelen tüm önerileri sıralıyor. "Sevgilinden mi ayrıldın? Abi gel hemen kitap okumaya başla" diyor, "İşte canın mı sıkkın? hemen istifa et sonrasında da bir dava açalım oraya" diyor. Verdiği çözüm önerilerinin büyük bir kısmı da uç fikirler.

Bu insanlar kendi deneyimlerini diğer insanların ötesinde görüyor, herkesin bir adım ötesindeymiş gibi hissediyor.

Artık bu kişiyi iyiden iyiye tanıdınız, o halde konumuza gelelim. Size gelen hemen hemen tüm tavsiyelerin, bilge sözlerin hiçbir anlam ifade etmediğini söylememiz gerekiyor. Karşınızdaki kişinin aklına ne kadar güveniyor olursanız olun hiçbir tavsiye hayatınız için anlam ifade etmeyecek.

Bir alıntıyı hatırlayalım, Babil'in En Zengin Adamı'nı okumuş muydunuz? Şu satırlar geçer:

Bedava olarak verilen tek şey tavsiyedir ama dikkat et aldığın şey işe yarasın. Deneyimsiz birinden tavsiye alan kişi, onların verdiği yanlış fikirlerin bedelini birikimleriyle öder.

Size akıl verenler sizin hayatınızı yaşamadı, sizin fikirlerinizi taşımıyor ve daha da önemlisi sizin herhangi bir hedefinizi tam olarak anlayamıyor.

Tıpkı sizin onların fikir ve hedeflerini anlayamadığınız gibi. Tam da bu sebeple sizin anlattığınız dertler, sorunlar ve bu sorunları çözmek için kullanacağınız yollar onlarınkiyle hayli farklı.

Şayet onların verdiği aklı uygulayacak olursanız onlara mantıklı gelen sonuca ulaşırsınız. Bir şey daha, hedefiniz farklıyken başkasının yollarını uygularsanız bir noktada bu uyumsuzluk sebebiyle hiçbir yere varamayacaksınız.

Sizi az tanıyan, daha doğrusu hayatınızın birkaç yılında ve birkaç krizinde yanınızda olmayan birilerinden asla tavsiye almamanız bu yüzden gerekli.

Peki, aradığınız şey herkesin yaptığı hatalar mı? Bunu da bir düşünün. Yani birçok kişiden gelen tavsiyeler tutarlı olabilir ama zaten toplumların ortalamasının düştüğü hatalar bizi zor durumlara düşürmüyor mu?

Farklı sonuç elde etmek için kendi çıkış yolumuzu benzersiz bir biçimde bulmamız gerekiyor. Belki sonuç onların tavsiye ettiği noktaya çıkacak ama siz, kendi deneyiminizle bulacaksınız.

Unutmamak gerek, sizin yaşadığınız kriz anlarında size akıl verenler o krizi atlatmış olanlar ve asla yaşadığınız hissi birebir anlayamazlar.

Yani krizi atlattıktan sonra geçmişe baktıklarında gördükleri şey o anın sıcaklığıyla uygulamayı istedikleri şeyler olabilir. Çoğu insan verdiği tavsiyeleri uygulamaz bu yüzden, sadece verir. Bir problem yaşadığında her zaman kolay olan yolu seçer ancak ahlaki olarak meşakkatli yolu işaret etmeyi sever.

Uzun lafın kısası, kendinize akıl alacak bir, en fazla iki kişi bulun. Bunların dışında "bilge" olduğunu düşünseniz de kimseden akıl almayın.

Herkes tavsiye verir ancak her tavsiye almaya değer değildir, bunu da size elindeki tavsiyeleri satmaya çalışanları dinlerken aklınızdan çıkarmayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
papichulopapichulo

Dogru aq millet mal.

abdullah-somerli

Daha hiç içeriği okumadan yazıyorum gene ne oldu AMK :D

blizzard

Kişişel gelişim sektörünü anlatmış.

Görüş Bildir