Süper Kahramanların Tamamen Ergenlikten Esinlenerek Yaratıldığını Kanıtlayan 13 Özellik

 > -

1930'lu yıllarda bilim kurgu hayranı 18 yaşlarında iki genç, Jery Siegel ve Joe Shuster bugün var olan çizgi roman kültürünün en ciddi adımını atıp Superman efsanesini yarattılar. Bu gün çizgi romanlar popüler kültürün, sinemanın ve sanatın birçok dalının beslendiği muazzam bir alana dönüşmüştür. Genç ve dinamik neslin ellerinde yaratılıp dünyaya yayılan bu kültürün karakterlerinde de o nesle ait her şeyi görebiliyoruz. Dünyaya kafası karışık, coşkulu ve aynı zamanda kederli bakan ergenlerden bahsediyoruz. Büyümek ve çocuk olmak arasında kalmış, o nesil tarafından yaratılan ve yine o nesil arasından dünyaya yayılan çizgi roman karakteri süper kahramanlara bir de bu yanları ile bakalım.

1. Ağlama melis - En ufak sıkıntıda çocuk gibi ağlamaları

2. Her daim aileleri ile ilgili sorunlar yaşamaları

3. Hemen gaza gelmeleri

4. Sinirlendiklerinde etrafa ne kadar zarar verdiklerini düşünmemeleri

5. Kimsenin onları anlamadığından şikayet edip durmaları

6. Dünyayı efendi gibi kurtarmak yerine, illa zibidi zibidi hareketler yapmaları

7. Hep kız arkadaşlarıyla ilgili sorunlar yaşamaları

8. Anne babalarını utandıracak kıyafetlerle toplum içine çıkmaları

9. Erkek kardeşleri ile neredeyse kumanda için kavga etmeleri

10. Son derece kırılgan olmaları

11. Dik başlı olmaları ve laftan hiç anlamamaları

12. Kendilerine insan gibi isimler bulmak yerine Süper Adam "SUPERMAN", Kaptan Amerika "CAPTAIN AMERICA", Örümcek Adam "SPIDERMAN" gibi saçma sapan isimler vermeleri

13. Manitacılık kurumundan ayrılıp bir türlü evlenememeleri

Bazı çizgi roman serilerinde evlendilirip çoluk çocuğa karıştırılanlar var. Fakat onlar da bir elin parmağını geçmez.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
baris-koc2

1. Ağlama melis - En ufak sıkıntıda çocuk gibi ağlamaları 2. Her daim aileleri ile ilgili sorunlar yaşamaları 1. Arkadaş, adamın bırak ailesini, kalan son memleketlisini öldürmek zorunda kalması nasıl bişey bi düşün amk. başka bi diyardasın senin ayarında senden başka kimse yok. yalnızlgın başka bi versiyonu bu da. 2. Adam kırk yılın başı aşık olmuş. köpek gibi de seviyor. ondan sonra da ibnenin biri yüzünden gık diye ölsün. ben olsam o yavşağı öldürmekten beter ederdim amk.

berk-karagoz1

12. Kendilerine insan gibi isimler bulmak yerine Süper Adam "SUPERMAN", Kaptan Amerika "CAPTAIN AMERICA", Örümcek Adam "SPIDERMAN" gibi saçma sapan isimler vermeleri Merve Ç. paylaşımlarından sonra en saçma editör paylaşımı.

caplino

En ufak sıkıntıda ağlamaları? Superman gibi bir karakter için o sahnenin ne demek olduğunu anlamak için supermanın gücünden çok kişiliğini bilmek gerekir. Ama o sahne saçmaydı.

deathmetalpizza

Evet bu yazıyı hazırlayan arkadaşın hiç çizgiroman okumadığı belli ve çr kültürü ile yakından uzaktan alakası yok,çizgiroman okuyan bir kişi bunların sadece ergenlik ile ilgili olmadığını bilir.Eğer bir liste hazırlayacaksın git biraz çizgiroman okuyup gel derim en azından adam gibi bir liste hazırlarsın ve konuda bilgin olur ve şunu fark ettim Türkiye'de çizgiroman kültürü hala gelişmemiş insanlar ön yargılı bakıyorlar,çizgiromanlar sadece çocukların okuduğu bir kitapmış gibi düşünülüyor bunu yorumlardan anlamak mümkün.Emin olun ki çizgiromanlar sadece çocukların okudu kitaplar değildir Amerika'da yüzlerce çizgiroman fuarı yapılmaktadır ve buraya gidenler sadece çocuklar değildir 30 yaşında yeni çizgiroman okumaya başlayan adamda gelir 60 yaşında ki koleksiyonerde.Kısacası çizgiroman bazı kişilerin hayatlarını oluşturmaktadır ve bunu saçma bir liste ile eleştirmeye hakkınız yok.

brey

Aynen katılıyorum ve arttırarak devam ediyorum, ülkemizde hiç bir sanat veya edebiyat kültürü yok. "Okuma" eylemini sadece roman için kullanıyoruz (bir de okul için, o derece yok yani). Halkımız bütününü hayatının bütün çoğunluğunu zor bir ülkede karnını doyurmaya çalışarak geri kalan vakitte de iç güdüleri doğrultusunda üreyerek veya bu gayede hareket ederek harcayan insanlardan oluştuğundan şaşılacak şey değil. Yetişkinler için boyama kitabı çıkan bir çağda hala 50 yıl önceki kafa "çizgi romanlar çocuklar için". Uyanın artık yıl olmuş 2016, her veledin elinde son model telefon, son model tablet. Bir şeyin bu çocuk için bu yetişkin için muhabbeti mi kaldı? He ama yok çocukları susturmak güzel bahane, hiç sonucunda "iPerson" veya "AndroBrain" olmaları önemli değil. Sonuçta insanımızda cahil egosu var "Her şeyi ben bilirim". Bundan dolayı onlar ne derse o: Çizgi romanlar çocuklar içindir!

deathmetalpizza

Katılıyorum metroda,otobüste ve uçaklarda(yurt dışı uçuşlar hariç) elimde telefondan yada direk issue'den çizgiroman okuduğumu görünce insanlar şaşırıyorlar.Okuma alışkanlığı sadece roman ve hikaye kitaplarında kalmamalı.Okullarda çizgiromanlarını bir tür olarak kabul etmesi gerekiyor ama okullar daha çok çizgiromanları köte şeyler olarak aktarıyorlar.

brey

Çizgi romanlar bildiğim kadarıyla Avrupa'da okullara falan da epey yayıldı ama Amerika'da da okullara giremedi hala tutuculuk var (Tabii ki bizimki gibi değil sonuçta Minecraft'ı yasaklamıyorlar, ama Danimarka gibi coğrafya dersinde de kullanmıyorlar). Bir de günümüzde herkes oyun oynuyor (PC, konsol, mobil fark etmez oyun oyundur), yani çizgi roman çocuklar içindirciler de dahil buna. Ee ne oldu oyunlar çocuklar içindi. Bırakın o zaman oyunları da sadece biz oynayalım (şaka şaka bırakmayın sizin alışveriş çılgınlığınız, ruhsuz tüketme isteğiniz sayesinde sektör dönüyor, kaliteli yapımlar geliyor ve oyunların hakkını veren "çocuklar" olarak bizler faydalanıyoruz, devam devam hadi bi PES daha atın, bak GTA 5 şifresi veriyorum canınız çekmiştir, sizi gidi bağımlılar) :) Not: PES'i veya GTA 5'i küçümsemek için demedim eline kol alan bu oyunları oynadığından bahsediyorum, yani ben de oynuyorum ;)

deathmetalpizza

Bakıncı bu listeyi hazırlayan kişinin gerçekten çok eğitimli olmadığını düşünmeye başlıyorum.Shakespeare gibi önemli bir kişiyi Çorumlu olarak düşünmek(Çorum ile ilgili hiçbir sorunum yok) çok saçma geliyor.Onedio bu kişileri nası editör olarak alıyor merak ediyorum.

brey

Galiba bizim şuan burada bir tartışma içinde bulunmamız bile onlar için yeterli. Yani içeriğin iyi veya kötü yorum almasından çok ilgi çekmesi ön planda, "bildiğin ana akım medya işte" deyip geçesin geliyor ama Onedio bu yani biraz daha özenli olması gerekir bence de.

gulizaydin

aynen katılıyorum . süper kahraman dediğin sherlock tur , walter white tır . En azından benim için .

Görüş Bildir