Görüş Bildir
Haberler
Şule Çet'in Hayatını Kaybettiği Plazada Keşif Yapıldı, Avukat Sordu: 'İç Çamaşırı Nerede?'

Şule Çet'in Hayatını Kaybettiği Plazada Keşif Yapıldı, Avukat Sordu: 'İç Çamaşırı Nerede?'

Ulaş
17.06.2019 - 21:20

Ankara'da geçtiğimiz 28 Mayıs'ta şüpheli şekilde hayatını kaybeden Şule Çet için plazada keşif yapıldı. Mahkemece yapılan keşifte hem 20'nci kattaki ofis hem de Çet'in düştüğü yer incelemeye alındı. Çet'in ailesinin avukatı Onur Tatar polise, olay yeri inceleme ekipleri ve savcıya önemli delil olduğunu belirterek şu soruyu yöneltti: 'Külot ve kadın pedi nerede? Tecavüz bulgusunu ispatlayabilecek en önemli delillerden bir tanesi neden kayıp?'

Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet'in, geçen yıl 28 Mayıs'ta saat 03.50'de plazanın 20'nci katından düşerek, hayatını kaybetmesiyle ilgili Çağatay Aksu (34) ve Berk Akand'ın (33) 'cinayet', 'nitelikli cinsel saldırı' ve 'hürriyeti tehdit' suçlarından tutuklu yargılandıkları Ankara 31'inci Ağır Ceza Mahkemesi, önceki duruşmada olay yerinde keşif yapılmasını kararlaştırdı.

Çankaya ilçesi Mevlana Bulvarı'ndaki plazada yapılan keşfe sanıklar getirilmedi.

Çankaya ilçesi Mevlana Bulvarı'ndaki plazada yapılan keşfe sanıklar getirilmedi.

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, plazada, mahkeme heyeti ile taraf avukatları hazır bulundu. Heyette ayrıca, Adli Tıp Kurumu'ndan bir uzman, bir inşaat mühendisi ve o gece olay yerine gelen polis ekibinden bir polis memuru da yer aldı.

Olayın yaşandığı plazadaki ofis katında inceleme yapıldığı sırada dava dosyasına giren bilgiler ışığında mahkeme başkanı, uzmanlara sorular da sordu.

Olayın yaşandığı plazadaki ofis katında inceleme yapıldığı sırada dava dosyasına giren bilgiler ışığında mahkeme başkanı, uzmanlara sorular da sordu.

Heyet, taraf avukatlarına da söz vererek iddialarını dinledi. İnceleme sırasında Çet’in düştüğü iddia edilen pencere önündeki sehpanın konumunun belirlendiği, ayrıca iki pencere arasındaki mesafenin ve pencere boylarının ölçüldüğü belirtildi. Heyet daha sonra Çet’in düştüğü yere inerek, inceleme yaptı. Yaklaşık 2,5 saat süren keşifin ardından mahkeme tutanak tutarak, plazadan ayrıldı.

Avukattan 'İç çamaşırı nerede?' sorusu.

Avukattan 'İç çamaşırı nerede?' sorusu.

Şule Çet'in ailesinin avukatları basın mensuplarına açıklama yaptı. Avukat Onur Tatar, sanıkların da keşifte hazır bulundurulmasını istediklerini ancak güvenlik gerekçesiyle getirilmediğini söyledi. Avukat Tatar, 'Şule Çet'in düştüğü yerde üzerinde bulunan külot ve kadın pedi hala bulunamadı, bulunamıyor. Bizler daha önceki celsede tecavüz bulgusunu ispatlayacak maddi delilleri bu dosya yönünden ortaya koymuştuk. Ancak Türkiye’deki her yurttaşın hukuk güvenliği bakımından delillerin sağlıklı bir şekilde toplanması gerekir. Polis memuruna özellikle sorduk bu soruyu. Olay yerine kendisinden sonra gelen ekip, olay yeri inceleme ekibi ve soruşturma amiri olan Cumhuriyet Savcısı, otopsi teknisyeni ve adli tıp görevlisi, bu külot ve kadın pedi nerede? Tecavüz bulgusunu ispatlayabilecek en önemli delillerden bir tanesi neden kayıp? Bunun sorumluları bunun hesabını vermek zorundalar diye düşünüyorum' dedi.

'Rapor hazırlayan akademisyenlere izin verilmedi.'

'Rapor hazırlayan akademisyenlere izin verilmedi.'

Avukat Tatar, daha önce kendileri tarafından rapor hazırlatılan Mersin Üniversitesi Akademisyeni Prof. Dr. Hakan Kar ve Erciyes Üniversitesi Adli Tıp Profesörü Çağlar Özdemir'in keşifte yer almasına mahkemenin izin vermediğini ancak mahkemenin incelemesinin ardından bu uzmanların olay yerinde inceleme yaparak rapor hazırlayacaklarını belirtti.

Erciyes Üniversitesi'nden Çağlar Özdemir ve Mersin Üniversitesi'nden Hakan Kar'ın hazırladığı bilirkişi raporunda, genç kızın sol ayakkabısının sağ kolunun altında, sağ ayakkabısının ise sol ayağının 155 santimetre ilerisinde bulunduğu belirtilerek, 'Düşme pozisyonunda yerle temas ile sol ayaktan fırlayan ayakkabının sağ dirsek altında kalma olasılığı bulunmadığından Şule Çet'in ayakkabısının vücudundan önce yere düştüğü açıktır. Bu durum olağan bir intihar davranış örüntüsüne ve sürecin olağan akışına aykırıdır' denilmişti.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Marv

gerçekten baydılar artık bu nedir amk.Kızın tırnaklarında bu piçlerin DNA örneğini bulmadılar mı tecavüze ugradığı kesinleşmedi mi daha o kadar delil ispat d... Devamını Gör

batistuta

tecavüz ve cinayet olmamış olsa şimdiye kadar 50 sefer aklanmışlardı, suçu işledikleri kesin olduğu için ne kadar çırpınsalarda kurtaramıyor orospu çocukları... Devamını Gör

blue blue

Bu insanlar bıkmayacaklar, sürekli bu haberleri duyup üzüleceğiz. keşke dünya üzerinde yok olsanız amına soktuğumun orospu çocukları. 25 yaşındayım son 6 yıl... Devamını Gör