Sular Durulmuyor: Facebook Bu Defa 'Kısa Mesaj ve Arama Geçmişini Kaydetmekle' Suçlanıyor

 > -

Kullanıcı verilerinin usulsüz kullanımını denetlememek ile suçlanan sosyal medya devi Facebook, bu defa kısa mesaj ve arama geçmişi kayıtlarını tutmak ile suçlanıyor.

#FacebookuSil kampanyasına katılanlara 'Facebook'taki verilerinizi bilgisayarınıza indirmek isteyebilirsiniz' önerisi sunuluyor.

Guardian, hesaplarını kapatırken Facebook'taki tüm verilerini indiren kişilerin beklemedikleri bir sürprizle karşılaştıklarını söylüyor. 

Dylan McKay adlı bir kullanıcı, hesabını kapatıp verilerini indirdikten sonra Ocak 2016-Temmuz 2017 dönemini kapsayan veriler içerisinde, yaptığı tüm telefon görüşmelerinin meta verisinin bulunduğunu, görüşmelerin ne zaman yapıldığı ve ne kadar sürdüğü gibi detayların da Facebook'tan indirdiği dosyalarda olduğunu iddia etti.

İddialara göre, hesabını kapatıp verilerini indirmek isteyen kullanıcılar, cep telefonundaki rehberde kayıtlı numaraların,  telefondan gönderilip alınan tüm kısa mesajların Facebook sunucularından indirilen dosyada yer aldığını söylüyor.

Aylara ve yıllara yayılan detaylı dökümler kaydedilmiş.

Ars Technica internet sitesinin paylaştığı bilgilere göre, çok sayıda kullanıcı Twitter'da yaptıkları paylaşımlarda Facebook hesaplarındaki indirilebilir veri dosyalarında arama geçmişlerine ait aylara ve yıllara yayılan detaylı dökümler olduğunu iddia etti.

Kullanıcılar, kaydedilen aramaların daha çok aile ve arkadaş gibi yakın çevrelerindeki kişilerle yaptıkları görüşmeler olduğuna dikkati çekti. Şirketin söz konusu bilgileri kullanıcı veri dosyasında tutması, bunların pazarlama ve analiz amacıyla üçüncü tarafların kullanımına sunabileceği şüphelerine yol açıyor.

Facebook'un irtibat bilgileri için izin istemesi kullanıcıları harekete geçirdi.

Uygulamanın son dönemde uygulama içi bir diyalog butonuyla irtibat bilgilerini "sürekli paylaşmak" için izin istemesi kullanıcıları harekete geçirdi. Hesaplarındaki veri kayıt dosyalarını inceleyen kullanıcılar bu izin talebinin ortaya çıkmasının öncesinde, arama geçmişlerinin yıllardır tarihsel olarak kaydedildiğini anladıklarını vurguladı.

iOS işletim sistemi ile çalışan telefonlardan veri alınamadığı ifade edildi.

Detaylı telefon görüşmeleri bilgileri, sadece Android işletim sistemini kullanan telefonlardan Facebook'a yüklenmiş durumda olduğu, Sosyal medya devinin iOS işletim sistemi ile çalışan telefonlardan aynı verileri toplayamadığı ifade edildi.

'Bu yaygın olarak kullanılan bir uygulamadır'

Konuyla ilgili olarak Facebook'tan yapılan yazılı açıklamada, "Mesajlaşma uygulamalarının en önemli özelliklerinden birisi de bağlantı kurmak istediğiniz kişileri kolaylıkla bulabilmenizdir. Bu nedenle telefonunuzla bir sosyal medya ya da mesajlaşma uygulamasına giriş yaptığınızda telefon rehberiniz hizmet sağlayıcının sunucularına yüklenir. Bu yaygın olarak kullanılan bir uygulamadır" denildi.

Facebook, bu veri paylaşımının tamamen kullanıcının inisiyatifinde olduğunu belirtiyor ve kullanıcıların diledikleri anda Facebook Messenger uygulamasının ayarlar bölümüne girerek veri paylaşımını durdurabileceğini ifade ediyor.

50 milyon kullanıcının verilerini izinsiz kullandığı iddiasıyla bir çok kullanıcı Facebook hesaplarını silmeye başlamıştı.

#FacebookuSil, kampanyasıyla Elon Musk SpaceX ve Tesla'nın Facebook sayfalarını silmişti...

Türk'ün Gücü Yine Devrede! Elon Musk'ı Gaza Getirip Tüm Facebook Hesaplarını Sildirerek Seviyeyi Uzaya Çıkardık - onedio.com
Türk'ün Gücü Yine Devrede! Elon Musk'ı Gaza Getirip Tüm Facebook Hesaplarını Sildirerek Seviyeyi Uzaya Çıkardık - onedio.com

Mark Zuckerberg, Cambridge Analytica Skandalı sonrasında özür dilemişti.

Cambridge Analytica Skandalı: Facebook'ta 50 Milyon Kişinin Verilerini 'Usulsüz Kullanmakla' Suçlanıyor - onedio.com
Cambridge Analytica Skandalı: Facebook'ta 50 Milyon Kişinin Verilerini 'Usulsüz Kullanmakla' Suçlanıyor - onedio.com

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, plaftormun 50 milyon kişiye ait veriyi Cambridge Analytica adlı veri analiz şirketine vermekle ve sonrasında bu verilerin ABD Başkanlık seçimlerini etkileyecek biçimde usulsüzce kullanımının önüne geçememekle ilgili suçlamalar üzerine özür diledi.

Zuckerberg, ABD ve İngiltere'de yayınlanan gazetelere verdiği tam sayfa ilanda, "Emanete hıyanet ettik. Zamanında gerekenleri yapamadığımız için özür dilerim. Sizler için daha iyisini yapacağıma dair söz veriyorum" dedi.

Kaynak: BBC Türkçe, AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016Amerika Birleşik DevletleriAndroidFacebookİngiltereMark ZuckerbergSosyal MedyaTeslaTwitteriOS
Görüş Bildir