Cambridge Analytica Skandalı: Facebook 50 Milyon Kişinin Verilerini 'Usulsüz Kullanmakla' Suçlanıyor

 > 
200PAYLAŞIM

Facebook'taki 50 milyon kullanıcının bilgilerini izinsiz kullanarak 2016 yılındaki ABD başkanlık seçimlerini manipüle etmekle suçlanan İngiltere merkezli Cambridge Analytica şirketi hakkında İngiltere Bilgi Komisyonu soruşturma başlatılmasını istedi. Komisyon, şirketin ofislerinde arama yapılması için de mahkemeye başvurdu. Facebook ise dijital denetçilerini görevlendirdi. 

İngiltere Bilgi Komisyonu Başkanı Elizabeth Denham, kişisel veriler kullanılarak ABD başkanlık seçimlerinin manipüle edildiği iddiaları için Cambridge Analytica'nın soruşturulduğunu açıkladı.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Şirketin veri tabanına ve ağ sunucularına erişim talebinde bulunan Denham, yaptığı açıklamada yetki için mahkemeye başvuracağını söyledi.

Denham ayrıca Cambridge Analytica'nın verileri nasıl işlediği veya nasıl sildiğini anlamak istediğini söyledi.

'Cambridge Analytica, milyonlarca kişinin bilgilerini topladı'

Şirketin eski çalışanı Christopher Wylie ise, Facebook'ta kişisel bilgilerin sorulduğu bir form aracılığıyla Cambridge Analytica'nın milyonlarca kişinin verilerini topladığını söyledi. Bu formun ise bir akademisyen tarafından tasarlandığını aktardı.

Facebook Cambridge Analytica'nın faaliyetlerini geçen hafta askıya aldı.

Facebook'un ayrıca çalışanlarıyla bir araya gelip olayın nasıl yaşandığıyla ilgili açık bir toplantı yapılacağı duyuruldu. Facebook, Cambridge Analytica'nın faaliyetlerinin incelenmesi için kendi dijital adli bilişim uzmanlarından oluşan bir ekibi görevlendirdiğini de açıkladı.

'İddialar gözden geçirilecek'

Facebook açıklamasında verilerin usulüne uygun kullanılmadığıyla ilgili iddiaların gözden geçirileceğini belirtip "Eğer bu veriler hala duruyorsa bu Facebook'un yönetmeliklerinin, güvenin yanı sıra bu grubun üstlendiği yükümlülüklerin de ihlali olur" dedi.

Facebook ayrıca, kişisel verilerin toplandığı formun yaratıcısı olduğu iddia edilen akademisyen Aleksandr Kogan'ın denetlenmeyi kabul ettiğini, verilerin nasıl toplandığı ve kullanıldığıyla ilgili iddiaları ortaya atan şirketin eski çalışanı Wylie'nin ise denetlenmeyi reddettiğini duyurdu.

2014 yılında İngiliz The Observer gazetesi, 50 milyon Facebook kullanıcı profilinin Aleksandre Kogan tarafından toplandığını yazdı.

Aleksandre Kogan, bilgileri internet sitesindeki bir uygulama aracılığıyla topladı. Kişilik testini yapmaları için ücret ödenen Amerikalıların ve bu kişilerin Facebook arkadaşlarının verileri ele geçirildi.

Kogan, Cambridge Analytica'yla bu bilgileri paylaşmak için bir anlaşma yaptı. Ama Facebook'ta usulsüz veri toplandığı iddialarını ifşa eden eski çalışan Christopher Wylie, bu kişisel bilgilerin çoğunun izinsiz ele geçirildiğini söyledi. Wylie, Cambridge Analytica'nın seçim sandıklarındaki tercihleri etkileyebilecek ve öngörebilecek güçlü bir yazılım kullandığını ifade etti ve sistemi 'tam teşekküllü propaganda makinesi' olarak tanımladı.

Cambridge Analytica'nın CEO'su Alexander Nix ise Şubat ayında İngiliz milletvekillerine şirketlerinin çalışmalarında Facebook verilerini kullanmadığını söylemişti.

Şirket hakkındaki usulsüzlükler Channel 4 televizyon haberleriyle tekrar gündemde.

İngiliz yayın kuruluşu Channel 4 News'un pazartesi günü yayınlanan programında, zengin bir Sri Lankalı müşteri kılığında şirketle iletişime geçen muhabirleri Cambridge Analytica yöneticisi Alexander Nix ile buluştu. Gizli kamerayla kaydedilen görüşmede Nix, siyasetçilerin itibarını sarsmak için 'aşk tuzakları' hazırlanabileceğini ve rüşvet verilebileceğini söyledi.

Nix, muhabirlere 'Size neler yapılabileceği ve daha önce neler yapıldığıyla ilgili örnekler veriyorum' diyerek Cambridge Analytica şirketinin taktiklerini anlattı.

Nix, kayıtlara geçen konuşmasında müşteri kılığındaki muhabirlere adayın evine Ukraynalı kızlar gönderebileceğini ve bu taktiğin işe yaradığını anlattı.

Cambridge Analytica şirketi ise kameralara yansıyan konuşmayla ilgili haberin 'saptırıldığını' savundu.

Şirket yaptığı yazılı açıklamada, ''Kısmen müşterimizi mahcup etmemek için yapılan bu konuşmada, bir dizi gülünç farazi senaryolarla eğlendik. Cambridge Analytica, tuzaklara, rüşvete veya 'aşk tuzağı' denilen taktiklere müdahil olmaz ve göz yummaz.'' dedi.

BBC Newsnight programına konuşan Nix, Channel 4'daki haberde 'verilerin saptırıldığını' ve şirketin 'kasten tuzağa düşürüldüğünü' söyledi.

Küresel sosyal paylaşım sitesi Facebook'un hisseleri, kullanıcılarının verilerinin kötü amaçlı kullanıldığına yönelik iddiaların ardından son 5,5 yılın en sert günlük düşüşünü yaşadı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir