Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İpsala'da Balıkçılar Bir Su Maymunu Yakaladı!

16PAYLAŞIM

Su maymunu dediğimizde, aklınıza çocuklara oyuncak olarak satılan ve bir anda 400 kat büyüyen jölemsi şeyler gelmesin. ana vatanı Güney Amerika olan bir canlı türünden bahsediyoruz.

Balıkçı Erkan Engin, avlanmak için baraja gittiklerinde su maymununun kendilerini saldırdığını açıkladı.

Hayvanın kendilerine saldırmalarının ardından hayvanı etkisiz hale getirdiklerini aktaran Engin, inceleme için yetkililerden yardım talep edileceğini söyledi.

Fareye benzeyen 75 santimetre uzunluğunda, 6 kilogram ağırlığındaki su maymunu, Türkiye'de çok sık rastlanan bir canlı türü değil.

"İlk kez canlı olarak gördük. Bize saldırınca etkisiz hale getirdik. Fareye benziyor ve ondan daha büyük. İncelemek isteyen yetkililer varsa hayvanı onları vermek istiyoruz."

Daha önce 2 kez ölü, 1 kez canlı olarak yakalanmıştı.

Bulgaristan'daki yetiştirme çiftliklerinden kaçarak Meriç ile Tunca Nehri'ni kullanarak Edirne'ye kadar geldiği tahmin edilen su maymunları, daha önce yakalandıklarında Trakya ve Kırklareli Üniversitesi'nde incelemeye alınmıştı.

Ana vatanları Güney Amerika ve çiftliklerde beslenme sebepleri yoğunluklu olarak kürkleri.

Kemirgenlerin en büyüğü olarak adlandırılan su maymununun  erginleri 14 kiloya kadar ulaşabiliyor. Öldürülme sebeplerinin başında ise fareye benzemeleri geliyor.

Aslında saldırgan hayvanlar değiller.

Aksine uysal hayvanlar olarak bilinen su maymunları, korku ve panik gibi durumlarda pek çok canlı gibi saldırganlaşabiliyorlar.

Sazların genç filizleri ve onların rizomlarıyla beslenen su maymunları, yarı sucul bir kemirgen.

Yuvaları için delik açan su maymunlarının, arka ayakları perdelidir. Ayak izleri ise 15 cm uzunluğuna kadar çıkabilir. Aynı zamanda, balaban, saz delicesi gibi nadir bataklık kuşlarının hayatlarını tehdit etmeleriyle bilinirler.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
the_war

Hayvanın doğal ortamına girmişsiniz, bir de saldırdı diye öldürmüşsünüz. Belki de yavruları vardı ve onları koruyordu...

kafa-sesi

Çok sevimli bir hayvandır.Bırakalım ülkemizde biraz çoğalsınlar.

bulentdogan11

saldırınca etkisiz hale getirdik diyo allahın antipatigi ulan dibine kadar gir sonra saldırdı olsun. bi de bilimsel mesaj veriyo kendince hayvanın anasını sktik buyrun yetkililer varsa incelesin

llum

Yok artık, onu da mı öldürdünüz !

Gizli Kullanıcı

İlk gördüğümde cardun mu dedim. Sonra tekrar bakınca kunduz olduğunu gördüm.

Gizli Kullanıcı

Sıçan da derler. Bizim burda kediden büyük fare cinsi vardır ki kediler onları görünce kendilerinden utanıp kaçıyorlar. İşte dediğim fareye biz cardun diyoz uşaamm. :)

Görüş Bildir