Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Su Kirliliği Aldı Başını Gidiyor! Yuttuğu Plastik Poşetler Yüzünden Ölen Balina

1.1bPAYLAŞIM

80 adet plastik poşet yuttuğu için açlıktan ölen balinanın üzücü fotoğrafları, kirliliğin ne kadar ilerlediğini gözler önüne seriyor...

Metro News'ün haberini sizlerle paylaşıyoruz:

Kaynak: https://metro.co.uk/2018/06/03/heartbrea...

Tayland'ın Malezya sınırındaki kanalda bulunduğunda, pilot balina neredeyse ölmek üzereydi.

"Bir deri bir kemik kalmış" şeklinde tanımlanan balina midesi plastikle dolu olduğu için yemek yemekte zorluk çekiyordu.

Kurtarma çalışmaları sırasında 5 poşeti kusan balina, kısa bir süre sonra can verdi.

Balinayı tedavi etmekle görevlendirilmiş cerrahlardan biri, bu kaybın plastik kirlenmesine bağlı olarak yaşanan, şahit olduğu en kötü hayvan ölümlerden biri olduğunu söyledi.

Yapılan otopside ise hayvanın karnından yaklaşık 8 kilo ağırlığında 80 plastik poşet çıktı.

Pazartesi günü fark edilen balinanın batmasını önlemek için insanlar farklı düzenekler kurdular, sıcaktan ve güneşten etkilenmemesi için de şemsiye kullandılar.

Biyolog ve Kasetsart Üniversitesi öğretim görevlisi Thon Thamrongnawasawat, poşetlerin balina için yararlı herhangi bir şey yemeyi imkansız hale getirdiğini söyledi. "Midenizde 80 tane plastik poşet varsa ölürsünüz."

Tayland dünyada plastik poşetleri en yaygın kullanan ülkelerden biri. Thon'un söylediğine göre her yıl pilot balinalar, deniz kaplumbağaları ve yunuslar dahil olmak üzere en az 300 deniz hayvanı Tayland sularında plastik yiyerek yok oluyor.

"Çok büyük bir sorun" diye bahsediyor bu konudan Thon. "Çok fazla plastik kullanıyoruz."

Otopsiyi gerçekleştiren cerrah Dr Watchara Sakornwimon Sky News'e olayı şöyle anlatmış:

"Midede çok fazla plastik poşet bulduk, sanırım 85 tane kadar. Nasıl olduysa başka ülkelerdendiler, sadece Tayland'dan değillerdi. Okyanusta sonuçta, dünyayı dolanabiliyor. Sahile vurduğu günden önce neredeyse orada plastik poşetler yemiş yani."

İşte okyanuslardaki plastik kirliliğini gözler önüne seren görüntüler:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ceree

Geçen hafta da ölen bir köpekbalığı vardı. Dünyayı yok ediyoruz,yavaşça yok oluyoruz,sıra bize de geliyor.

Gizli Kullanıcı

Allah'ım bu gerizekalılara ya akıl ver ya canlarını al bunların yüzünden zavallı hayvanlar ölüyo:(ulan denize siz de giriyosunuz,deniz çöplükmü her bokunuzu denize atyosunuz?dağ ayıları?!!geberin kurtulsun dünya aq😠

necla-isik2

Suyu kirlettigimiz icin sevdigimiz canlilar oluyor biz hayvanlari koruyalim dedim bunlar OLDURELIM diyorlar resmen ya yazik hayvanlara :(

duygusal_panda

Neslimiz tükensede şu güzelim canlılar kurtulsa bizden:(

Gizli Kullanıcı

insanoğlu hayvanların başına gelmiş en büyük tehdittir, o da can ulan ağzına sıçtığım umursamaz davar orospu cocukalrı.

Görüş Bildir