Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Star Wars Serisine Dört Elle Sarılmamıza Sebep Olan 15 Yerli Dizi ve Film

11PAYLAŞIM

Yerli sinemanın bilim kurgu ve fantastik türünde pek de güzel sinema filmleri çıkardığımız söylenemez. Daha doğrusu yapımcılar da seyirciler de yerli bilim kurgulara fazla ilgi göstermezler. Öyle olunca, Star Wars serisi gibi kült seri ya da filmleri büyük bir heyecanla bekliyoruz. Yerli sinemamızda yer alan bilim kurgu filmlerini derledik.

1. Badi (1983) - IMDb 3,4

Uzaydan İstanbul'a gelen garip yaratık küçük Ali'nin evine gelir. Ali uzaydan gelen bu yaratıkla dost olur. İkisi arasındaki yakın ve samimi ilgi pek çok garip olaya neden olur. Yaratık Ali'yle birlikte 3 küçük çocukla birlikte kent üzerinde bir tura çıkar. "Badi"nin çocuklarla ilişkilerini anlatan filmde uzaylı yaratık dumanlar arasında kent üzerinde gözlerden kaybolur.

IMDb linki

2. Dünyayı Kurtaran Adam (1982) - IMDb 5,0

İki Türk uzay pilotu, rutin bir görev esnasında bilinmeyen bir gücün çekim alanına girerler ve uzay araçları bilmedikleri bir gezegene düşer. Bu gezegende dünyayı bekleyen büyük tehlikeyi öğrenirler.

IMDb linki

3. Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu (2006) - IMDb 1,9

Yıl 2055... Dünyayı Kurtaran Adam'a yenilen Uga, intikamını almak için dünyaya gelir ve bir zamanlar onu alt eden adamın oğlu Zaldabar'ı kaçırır. Uga, Zaldabar'ın bir ikiz kardeşi olduğunu bilmemektedir. Dünyayı Kurtaran Adam da kaçırılan oğlunun ardından uzaya çıkmış, yollara düşmüş, uzayın derinliklerinde kaybolmuştur.

IMDb linki

4. Gökler Kraliçesi (1970)

1970 yılında çekilmiş, bilim kurgu ve komedi türünde bir sinema filmidir. Hakkında IMDb'de bir başlık yoktur.

5. Japon İşi (1987) - IMDb 6,2

Başak hapiste bulunan ve cezasının bitmesine az kalan ünlü mafya babasının evlenme teklifini kabul etmemek için yurt dışına kaçar. Gazinocular Başak'ı aramaya devam ederken, Başak'a aşık olan garson Veysel'e gaspçıların elinden kurtardığı Japon arkadaşı, ülkesinden Başak'a tıpatıp benzeyen bir robot yollar.

IMDb linki

6. Nekrüt (2008) - IMDb 3,2

Nekrüt gezegeninde yaşayan canlılar sadece ayran tüketerek yaşamlarını sürdürmektedir. Ayran stoklarının bitmesinin üzerine yönetim konseyi, Dünya üzerindeki Türkiye denilen yerde Türkler'in de ayran üreten ve tüketen canlılar olması ile gezegenin adının tersten okunduğunda Türken olduğunu öğrenince, özel bir ekibi dünya gezegenindeki Türkiye adlı ülkeye gönderme kararı alarak bu sorunun üstünden nasıl kurtulabileceklerini araştrmaya karar verir.

IMDb linki

7. Turist Ömer Uzay Yolunda (1973) - IMDb 7,4

Yıldız tarihi 2520.1'de geçen filmde Atılgan mürettebatından Mr. Spock, Dr. McCoy, Darnell ve Glenn, bilimsel raporları almak ve karısıyla birlikte muayene etmek için Profesör Krater’in yaşadığı Orin 7 gezegenine inerler ve olaylar gelişir.

IMDb linki

8. Uzay Kuvvetleri 2911 (2015) - IMDb 4,0

Kaptan Murat komutasında Albatros Uzay İstasyonundan ayrılan Savarona Uzay Gemisi, gaz ve partikül örnekleri toplamak maksadıyla Dokuzuncu Sektör adıyla bilinen keşfedilmemiş bir nebulaya doğru yol almaktadır. İlk etapta basit gibi algılanan bu görev, yalnızca mürettebatı ölümle burun buruna getirmekle kalmaz, dünyayı ve insan ırkını da yok olmanın eşiğine getirir.

IMDb linki

9. Uçan Daireler İstanbul'da (1955) - IMDb 6,0

Biri muhabir, diğeri fotoğrafçı iki beceriksiz gazeteci, haber atlatmanın peşinde, dünyadan bihaber koşuşturmaktadır. Rakip gazetelerde boy boy UFO haberleri yayımlanırken, onlar patrondan azar işitmekle meşguldür. Nihayet işe koyulduklarında, UFO'larla ilgili bilgi edinmek üzere rasathanenin yolunu tutarlar. Şans bu defa yüzlerine gülmüş, Merih'ten gelen uzay aracı rasathanenin bahçesine iniş yapmıştır.

IMDb linki

10. Uzaylı Zekiye (1987) - IMDb 6,4

Evde kalmış Zekiye, kozmik olaylardan etkilenerek çeşitli güçler kazanmıştır. Artık hem çok akıllı, hem de biraz geri akıllıdır. Bu bağlamda ilginç olaylar örgüsü sürer gider.

IMDb linki

11. Sihirli Annem (2003) - IMDb 2,9

Betüş isimli bir perinin, eşi vefat eden iki çocuk babası Sadık ile evlenmesi sonucu başlarından geçen macera dolu hayatlarını konu alır.

IMDb linki

12. Selena (2006) - IMDb 1,7

Yüce Honos tarafından iyilik veya kötülüğün sayısına göre haftanın birincisine bir ödül yenilene de bir ceza verilmektedir.Selena'da ceza olarak Hades tarafından bir kalemin içine hapsedilir.Daha sonra kalemin içinde Ütopya gezegeninden Dünya gezegenine yollanır.

IMDb linki

13. Bez Bebek (2007) - IMDb 2,0

Bir bez bebek oyuncak olan Nana 100 yıl boyunca hayali Oyuncak dünyasında sahibi onu kaybettikten sonra yaşar. 100. doğum gününde insan olmayı diler ve gerçek dünyaya insan olarak geri yollanır.

Bez Bebek (TV Series 2007–2010)

14. Ruhsar (1998) - IMDb 5,6

Mazhar ile Ruhsar daha yeni evlenir; ama evlililklerinin daha ilk günlerinde Ruhsar amansız bir hastalığa yakalanır ve ne yazık ki ölür; ama her şey öldüğü zaman başlayacaktır. Ruhsar artık bir ruh olmuş ve sadece yağmur yağdığında Mazhar'ın yanına gelebilmektedir.

IMDb linki

15. Hababam Uzay - Türk'ün Uzayla İmtihanı (2012)

Dizide ilk Türk uzay ekibinin yolculuk hikâyesinden bahsediliyor. Kahramanlar, uzay istasyonuna bağlanmak için uzaya fırlatılıyor. Yolda kaybolan ekip, dünyayı aramaya başlıyor. Arama sırasında bir karadeӀikten geçerӀer. Bir süre sonra dünya zannettikleri bir gezegen bulurlar; fakat o mavi gezegen dünyaya benzemez, orası Ablanlar Gezegeni'dir.

IMDb kaydı yoktur.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dzvezda

Hay Star Warsınıza takayım ya.

leia-organa

star warsa sarılabiliriz

arcnoise

Turist Ömer ve Japon işi bence güzel filmler. Listedeki diğer filmlerin aralarında olması haksızlık.

Gizli Kullanıcı

Bir de şu selena, bez bebek tarzı dizilerin çocuk gelişimi açısından olumsuz olduğunu düşünüyorum. Eski komşularımızın iki kızı bu dizileri çok izlerdi. Defalarca uyardım aileyi izletmeyin diye ama umursamadılar, zaten çocuklarını önemseyen tipler de değillerdi. Sonuç, okulda birbirlerini (kış ortasında) büyülü güzellik sularıyla ıslamalar, ikide bir bizim gerçek anne babamız bunlar değil, prenses bilmemkim bizim gerçek annemiz ve bir gün gelip bizi buradan alarak krallığına götürecek demeler (hayır oyun değildi, son derece ciddi tavır ve ifadelerle söyleniyordu). Hayal gücünü geliştirmek farklı bir şey, realiteden koparmak farklı. Çocuklara yönelik yapılacak her yapım (kitap, dizi, çizgifilm vs.) uzman pedagoglardan oluşan bir heyetçe kontrol edilmeli.

Gizli Kullanıcı

Devam filmleri genelde başarısız olur gibi bir algı var. Peki zaten başarısız bir filmin devam filmi? Dünyayı kurtaran adamın oğlu, 1.9 imdp puanıyla gözlerimi yaşarttı. İşin kötüsü lisede bu filmi sinemada izlemiş olmam. Öte yandan bilim kurgu veya fantastik sinemanın gelişmesi için ilk adımların atılması şart. Kötü de olsa filmler çekilmeli ki kazanılan deneyimlerle daha iyiye yol alınabilsin. Yoksa star wars izlerken "vay be adamlar neler çekiyor" diye hayıflanıp dünyayı kurtaran adamı çekiverir, bir iş yaptım zannedersin. Bu işler deneyim ve birikim işidir. Hollywood kopyası emeksiz filmler yerine kötü de olsa orjinali kovalamak gerek. Tabi işin bir de edebiyat yönü var. Edebiyatımız ne ki sinemamız ne olsun.

Görüş Bildir