Staj Dönemini Gerçek Bir Köle Olarak Geçirmek İstemiyorsanız Uzak Durmanız Gereken 14 Hata

-

İyi bir kariyer başlangıcı yapmak isteyen herkes için kuşkusuz güzel bir deneyim kazanma fırsatı. Ama stajyerlik de aslında bordrolu çalışan olmaktan çok farklı değil; yani stajyerlik pek de öyle yan gelip yatma yeri değil :/

Oldukça kapsamlı bir stajyerlik programı bulunan Business Insider'ın yöneticileri, şimdiki ya da önceki iş tecrübelerinde stajyerlerde karşılaştıkları yanlış davranışları anlatmışlar; biz de sizler için derledik.

1. Tuhaf kişisel bilgiler ifşa etmek

"Stajyerlerimden biri, ilk iş gününde kendisinin medyum olduğunu ve bizim ondan neler bekleyeceğimizi tahmin edebileceğini anlatmıştı. Hatta hepimizi oturttu ve başka bir sürü kehanetinden bahsetti". 

2. Her şeyden şikayet etmek

"Bir başkası benden bir toplantı talep etti. Elinde, iş yeriyle alakalı şikayetlerine dair upuzun bir liste vardı. Anlıyorum her şey zaman beklediğiniz gibi çıkmayabilir; ama bu gerçekten de kötü bir yöntem; hakikaten henüz stajyerlik aşamasındayken çok erken. Her daim problemlere odaklanmak fırsatları gözden kaçırmanıza sebep olur." 

3. En temel hataları tekrarlamak

"Bir gazetede çalıştığım dönemde, stajyerlerden biri gazetecilikteki en büyük günahlardan birini işliyordu. Derlemesi gereken röportajları resmen baştan yazıyordu; Söyleyenin cümlelerini kesiyor, kendi yorumluyor ve tüm anlamın değişmesine sebep oluyordu. Röportajı yapan kişilerin başına bir sürü bela açıldı. Yani ister medya sektöründe çalışın, ister hukuk, ister finans, en temel ayrımları öğrenememenin sizi bir yerlere getirebilmesi zor."

4. Hiç inisiyatif almamak

"Bana kalırsa yapılan en büyük hatalardan biri bu. Stajyerler, stajyerliği tüm gün arkaya yaslanıp oturmak için bir izin olarak düşünür ve tıpkı lisedeki gibi oturalım ve bize birileri bir şey öğretsin diye beklerler. 
Business Insider'la ilgili en sevdiğim şeylerden biri, bize kendi kariyerlerimizi yarattırmasıydı, bunun için yüreklendirmesiydi. Stajyerler biraz cevval olmalı." 

5. Ofisin imkanlarını kişisel yaşantıya alet etmek

"Birkaç stajyerim, akşam dışarı çıkıp içtikten sonra ofise geri dönüp resepsiyondaki koltuklarda sızmışlardı. Gece vardiyası kendilerini görmüş; bir fotoğraf çekerek bana bildirdi. 

Sonra stajyerlerle konuştuk ve ofisin bu şekilde kullanımının uygunsuzluğunu anlattık. Özellikle de içkili bir geceden sonra bu şekilde ofise gelmek? Bundan nasıl iyi bir şey çıkabilir ki?"

6. Sınırlarını bilmemek

"Eski iş yerimdeki stajyer, iş görüşmesinde gerçekten de olgun ve yeterli olduğuna dair bir imaj bırakmıştı; ancak çalışırken bunun tam tersi olduğu anlaşıldı. Çoğu zaman kaba ve saygısızca davranmasının yanında, standart stajyerlik işlerini de küçümseyerek yapmak istemiyordu. Bir defasında kendi amirini ve beni es geçip CEO'ya direkt olarak e-posta yollamıştı. Kesinlikle sınırlarını bilen ve üstlerine saygısı olan biri değildi." 

7. Stajı yarım bırakıp başka yere geçmek

"Bir keresinde bir stajyerim, staj döneminin ortasında öylece çekip gidip başka bir yerde staja başlamıştı. Çalıştığı bir ay boyunca kendisini eğitmeye ciddi vakit ayırmış, ve hoşuna gidecek görevler vermeye çalışmıştım. Örneğin bu, köprüleri geri dönüşsüz olarak yakmanın harika bir örneğidir. Özellikle de kariyerin bu kadar başındayken stajyerler böyle tutumlardan kaçınmalı." 

8. Bedavaya çalışmak

"Yaptığınız işe bir karşılığı hak etmiyor gibi davranılmasına izin vermek bir hatadır. Kendi stajyerliğim sırasında, bedavaya çalışmanın hiç değilse beni iş yaşamına hazırlayacağına kendimi inandırırdım; taa ki bir gün ani bir sağlık sorunu için paraya ihtiyaç duyuncaya kadar. O zaman, karşılığını alamadığım bir yerde zamanımı öldürmenin ve işimi değersizleştirmenin hiçbir anlamı olmadığına karar verdim, ve ayrıldım."

9. Sürekli geç gelmek ve uygunsuz giyinmek

"Ofise ne giydiğiniz, çalışanların ve yöneticilerin üzerinde nasıl bir algı bırakmak istediğinizin dolaysız yansıması. Yıllar önce bir dergide staj yaparken, stajyerlerden biri ofise her gün pis, marihuanadan leke içinde kalmış giysilerle gelirdi. 

Çoğu stajyer işe geç gelir ve ayak işi yapacaklarını anladıkları zaman ortalıktan kaybolur. Böyle davranışlar stajınızı bir işmiş gibi ciddiye almadığınızı, işe girdiğinizde de sorumsuz ve pis olmaya devam edeceğinizi düşündürür."

10. Bilgilendirmemek, belirsizlik

"Bir stajyerim, kişisel bir takım işlerini halletmek için birkaç gün izin istemişti. İzni verdim. Ancak sonrasında tüm e-mail ve mesajlarım cevapsız kalıyordu. En sonunda ulaşabildiğimde, bulunduğu yerde internet olmadığını söyledi. Google'dan hızlıca ulaştığım Instagram hesabı ise hiç orada internet yokmuş gibi gözükmüyordu. Sonrasında da bir daha işe gelmedi. 

Kimseyi, istemediği halde bir yerde tutamazsın. Ama habersiz ve havada bırakarak oyalamak yerine, basitçe "ben bunu artık yapmak istemiyorum; her şey için teşekkürler" denebilir; böylece her iki taraf da kendi programını şekillendirebilir." 

11. Detayları önemsememek

"Bana gönderdiği tüm e-postalarda ismimi yanlış yazan bir stajyerim vardı. Her seferinde kendi doğru ismimle yanıt gönderdiğim halde hiç dikkat etmedi ve yanlış yazıyor olduğunu anlamadı bile." 

12. Hemen tatil izni istemek

"Stajyerlerin en sık yaptıkları hatalardan biri de henüz daha stajı bile bitmemişken 2 haftalık tatil izni istemek. Böyle olduğunda, stajın ardından işe almayı pek düşünemiyoruz. "

13. Kafasına göre takılmak

"İlk çalıştırdığım stajyerle iletişim kurup iş yaptırabilmek neredeyse imkansızdı. Ona verdiğim görevleri "Vakit kaybetmeye değmez" diyerek geri çevirdiği, yapmadığı oluyordu. E-postalarımı sık sık yanıtsız bırakıyordu; masasına gidip görüp görmediğini sormak zorunda kalıyordum. Genellikle de gördüğünü ama yanıtlamayı "unuttuğunu" söylerdi. Haber vermeden işe gelmediği için sık sık "Yaşıyor musun?" gibi mesajlar atmak durumunda kalırdım."

14. Tembellik ve saygısızlık

"Stajyerlerimden biri, adeta "nasıl stajyer olunmaz"ın örneği gibiydi. Dekoltede abartılıydı, sabahları hep geç gelip tüm günü chat'leşerek geçirir, uzun öğle yemeği molaları verir, alışverişe çıkardı. Ayrıca hava durumundan bilgisayarının yavaşlığına kadar, gün boyu her şeyden şikayet ederdi. 

Oldukça tembel ve ilgisizdi; bizimkisi gibi büyük bir medya şirketinde, bu pozisyonu çok daha şevkle yapacak adayların hakkını yiyerek staja başlaması gerçekten üzücüydü. Ama yönetim kurulundan birinin akrabasıydı ve bu nedenle kimse bir şey söyleyemedi..."

Kulaklara küpe etmekte fayda olabilir 😮

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sciencesoldier

birkaç aya kadar görüşmeyi yapıcam umarım kabul edilir hem hocaların gözünde artı puan kazanırım hem de en azından bir yerden tutunmuş olurum

metin-s.

İşi öğretin diye adamların arkasında gezdim ellerinden geldiği kadar öğrettiler ama gene de ben yeterli gelmediğini düşünüyorum. Keşke eşek gibi çalıştırsalardı da işi öğrenseydim. Hayatta yapacağınız en büyük hata staj döneminde işten kaçmak olur ama kendinizi de adamlara ezdirmeyin ki yeri geldiğinde onlarda sizin sözünüzü dinlesinler fikirlerinize önem versinler.

zodyaktaki

en kötüsü de turizm stajeri otelin en alt kademedeki personeli ağzına sıçıyor, gık diyemiyorsun... Bizzat an itibari ile

mekanikdesign

Ne alakası var, stajyersin diye sesini çıkartmayacaksın diye bir şey yok. Kimsenin saygısızlık, küçük düşürme veya kafasına göre fırça atma gibi bir lüksü de yok. Git şikayet et.

red-factor

stajyer :D... Bir şirketin bel kemiği! Stajyer! :D... Çaliş çaliş çaliş... Para yok :D... Cem Yılmaz haklı. Sizi deniyoruz, belirli bir süreniz var, şu kadar müşteri ile çalışmalı ve sayıyı korumalısınız, gibi saçma sapan istekleri karşılamayın, girmeyin o işe...

viomatrix

stajımı babamın yanında yapacağım kafam rahat :D

Görüş Bildir