Sosyal Medyanın Gündemi: #TürkiyedeKadınOlmak

 > -

TRT sanatçısı Hatice Kaçmaz’ı öldüren Orhan Munis hakkındaki mahkeme kararında cinayet gerekçesinin “aşırı sevgi” olarak belirtilmesinin ardından #TürkiyedeKadınOlmak hashtag’ı Twitter’da top trend (TT) oldu. Kullanıcılar sosyal medyada paylaştıkları mesajlarla Türkiye'de başta kadına yönelik şiddet olmak üzere ülkede kadınların yaşamak zorunda bırakıldıkları zorlukları, toplumun kadına bakışındaki sorunları ve tüm bunlara tepkilerini dile getirdiler.

Geçtiğimiz yıl evlenme teklifini kabul etmediği Orhan Munis tarafından bıçaklanarak öldürülen TRT sanatçısı Hatice Kaçmaz cinayetiyle ilgili mahkemenin verdiği karar birçok haber sitesinde yer almıştı.

Müebbet hapisle cezalandırılan Orhan Munis’in eylemini “tasarlayarak öldürme” kapsamında değerlendirmeyen mahkeme kararında ise sanığın "Tutku derecesindeki aşırı sevgiden kaynaklı duygusallığın etkisiyle ve ruh halinde yarattığı hiddetle yanına bıçak aldığı,  hiddetin sonucu olarak maktuleye bıçak darbelerini vurduğu" belirtmişti.

Böylelikle mahkemenin bu kararı sanığı ağırlaştırılmış müebbet ceza almaktan kurtarmıştı.

Mahkemenin tepki çeken bu kararının ardından sosyal medya kullanıcıları  #TürkiyedeKadınOlmak hashtag’i altında tepkilerini ve kadınların yaşadığı sorunları paylaştı. 

Bu hashtag ile saat 17:20 itibarıyla 35 bin 500 tweet atıldı.

O tweetlerden bazıları

Bu Haber ile İlgili Linkler

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir