Sosyal Alanda Sizi Negatif Uçlarda Gösterdiği İçin Bir An Önce Bırakmanız Gereken Vücut Dili Alışkanlıkları

-
Abone ol

Vücut diliniz her ne kadar farkında olsanız da olmasanız da etrafınıza yaydığınız tüm enerjiye hakimdir. Bu yüzden dikkat etmeniz gereken unsurları derledik!

1. Kambur durmak özgüveniniz hakkında çok fazla şey söyleyebilir.

Bu duruş kişiyi güvensiz ve özgüveni eksik gösterir. Ayrıca kamburluk alışkanlık haline gelebilir ve genel sağlığınızı da riske atar.

2. Eğer huzursuz bir şekilde parmaklarınızla, saçınızla ya da vücudunuzun herhangi bir yeri ile oynuyorsanız stresli olduğunuz açığa çıkacaktır.

Bu tür davranışlar sizi önemli toplantılarda ya da görüşmelerde gergin gösterir. Canı sıkılmış ya da bulunduğu ortama ilgi duymayan intibası da verebilirsiniz.

3. Kollarını kavuşturmak ya da bacak bacak üstüne atmak oldukça doğal bir hareket gibi görünse de bilinç altına açılan bir pencere olabilir.

Biri ile konuşurken vücudunuzun bu pozisyonda olması, onlara karşı savunmacı bir tavır aldığınız hissi yaratabilir. Bazen ise karşı taraf sizin iletişime tamamen kapalı olduğunuzu düşünür. Vücut dili uzmanları eğer güvenilir görünmek istiyorsanız, bacak bacak üzerine atmadan ellerinizi görünür bir yerde tutarak durmanız gerektiğini söylüyor.

4. İnsanlar genellikle stres atmaya çalışırken boyunlarını ovarlar.

Bazı durumlarda bu hareket sizin bir durumdan rahatsız olduğunuz, telaşlandığınızı ele verir.

5. Bacaklarınızı ovalamak.

Aslında her iki bacakta da bulunan sinir uçlarını rahatlatmak amaçlı içgüdüsel olarak yapılan bu hareket, insanın gerginliğini ortaya koyar. 

Bu hareketi yapan insanları önemli toplantılarda, TV programına katılan kişilerde, zor sorularla karşı karşıya bırakılan insanlarda görürsünüz. Bırakması zor bir hareket olsa da, mutlaka sosyal alanlarda yapmaktan kaçınmalısınız.

6. Gözlerinizi devirmek her ne durumda olursa olsun saygısızlık olarak anlaşılır.

Evrimsel olarak, gözlerimizin siyah kısmını çevremizdeki insanlara o anki hislerimizi belli etmek için kullandık. Bu iletişim biçimi, bizler geliştikçe günümüzdeki göz temasına dönüştü. İletişim halindeyken gözlerinizi yukarı doğru çevirmek, pasif agresif bir tutumdur. Karşınızdaki kişiyi umursamadığınız anlamına gelen bu mimikten kesinlikle uzak durmalısınız.

7. Tırnak yemek de hemen hemen her durumda sizi gergin gösterecektir.

Tırnaklarınızı yemek sizi rahatlatıyor olabilir fakat ya hislerinizi saklamanız gereken bir durumun içindeyseniz... Sizinle iletişim kuran kişinin dikkatini dağıtabilir, onların sinirini bozabilirsiniz. Ayrıca sağlığınız için de oldukça zararlı, hijyenik olmayan bir alışkanlıktır.

8. Göz temasından kaçınmak karşınızdakini sevmediğiniz demek değil, ondan çekindiğiniz anlamına gelebilir.

Fazla göz teması kurmak karşınızdakine meydan okumak anlamına gelirken, az göz teması kurmak da sizi çekinik bir pozisyona sokabilir.

9. Sizinle konuşan birine dönük şekilde durmamak.

Bu temel olarak saygısızlık belirtisidir ve almaktan mutlaka kaçınılması gereken bir tavırdır. Başka bir yöne bakmak, vücudunu aksi yöne çevirmek, dalıp gitmek gibi alışkanlıklar da buna dahildir.

10. Vücut dili kullanımını abartırsanız da karşınızdakini gergin bir enerjiye sokabilir ve iletişimi bozabilirsiniz.

Konuşurken vücut dili kullanmak, iletmek istediğiniz mesajı güçlendirir. Öte yandan abartılı ve yapmacık olmamaya özen gösterin.

11. Eğer gülüyorsanız bu asla 'sahte' olmamalı!

Özellikle resmi durumlarda gülüşümüzün sınırlarını bilmek zordur. Bazen hiç gülmediğimiz zamanlar da olabilir. Her ne olursa olsun eğer gülümsüyorsanız mutlaka gerçekçi ve samimi olmalısınız.

12. Aşırı sakin ve soğukkanlı bir tavır sergilemek sizi ilgisiz, havalı ve kibirli gösterebilir.

Karşınızdaki insanı rahatlatmak istiyorsanız, sakin fakat rahat bir pozisyonda iletişim kurmalısınız. Heyecanınızı yüz ifadelerinizle belli edin, böylelikle daha olumlu bir intiba bırakırsınız.

İşte vücut dilinin gerçekten önemli olduğunu kanıtlayan gerçekler! Siz iletişim kurarken vücut dilinizde nelere dikkat ediyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ankhe

Metrobüste fordlamayı acilen bırakmalısınız :/ Gerisi zamanla olur.

kurtali1983

Hepsi dogru.

Görüş Bildir