Son Hurmayı Yemeyecekti: Trabzon'da Ameliyata Giren Hastanın Midesinden 400 Gram Taş Çıktı

 > -

Trabzon'nun Of ilçesinde yaşayan 45 yaşındaki Musa Yılmaztürk 1.5 kilo hurma yedikten sonra karın ağrısı şikayetiyle hastaneye gitti. Yapılan tetkikler sonucunda Yılmaztürk'ün midesinde aşırı hurma tüketiminden kaynaklı taş oluştuğu tespit edildi. 

Hastaneye gittiği ilk gün yatarak tedaviyi reddeden Yılmaztürk, üç gün sonra sancıları artınca tekrar hastanenin yolunu tuttu.

Yeniden yapılan tetkiler sonucunda midesinde taş olduğu tespit edildi ve ameliyata alındı. Hasta adamın midesinden 400 gram ağırlığında iki adet taş çıkartıldı.

Ameliyatın ardından kendisini iyi hissettiğini belirten Yılmaztürk, "İlk başta midemde taş olduğuna inanamadım. Tetkikler sonucu ameliyatıma karar verildiğinde de oldukça şaşırdım." dedi.

'Hurma aşırı tüketilmesi durumunda mide asidiyle etkileşerek taşlaşabilir'

Of Devlet Hastanesi Başhekimi Şaban Uysal da hastanın genel sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

Trabzon hurmasının protein, yağ, karbonhidrat, demir ve vitamin içeriği açısından oldukça zengin olduğunu belirten Uysal, "Kalp-damar hastalıklarına iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirim sisteminin dostudur ancak Trabzon hurması, aşırı tüketilmesi durumunda mide asidiyle etkileşerek sindirilmesi zorlaşır, kabızlık yapabilir ve bu hastamızda da olduğu gibi zamanla taşlaşarak sindirilmeden mide içinde ya da bağırsağın herhangi bir kesiminde tıkanmaya yol açabilir." diye konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir