Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Son Günlerde Yüzümüzü Biraz Olsun Güldürebilen Bayram Neşesi Dolu 15 An

120PAYLAŞIM

Ülke olarak , millet olarak acısı geçmez bir yasın içindeyiz. Hepimiz camdan dışarıya dalıp dalıp bir tutam umut katmaya çalıştığımız günleri düşlüyoruz. Bazen de bu gerçeklikten uyanıp gülmeyi tekrar unutuyoruz. Biz de insan işin içinden çıkamadığında biraz olsun masumiyeti hiç bozulmayacak o güzel bayram günlerini tekrar yad edelim dedik, böylece bir nebze olsun belki sevgiyi kalbimizde hissedebiliriz...

1. Ve işte yine bir bayram geliyor.

Ellerimiz kollarımız açık bekleyemesek de buruk bir merhaba ile başlıyor bayram bizim için...

2. Haydi beş dakikalığına bile olsa gözlerimizi kapayıp, çocukluğumuzdaki bayramlara dönelim.

Belki de tek ihtiyacımız olan biraz masumiyet, tüm çocuksuluğuyla biraz sevgi.

3. Uyuyup uyanmanın yaşattığı en güzel sabırsızlık hissi.

Ve gelir çatardı bayram günü!

Bir gece önceden o kalabalık bayram ortamına girecek, üç beş kuruş bayram parası alacağız diye ne çok heyecanlanırdık. (Tabii erken uyanmak hep zordu.)

4. Kırk yılın bir başı sandıktan çıkan bayram cicileri.

Evet Paris moda haftasını solda sıfır bırakmış o unutulmaz bayramlıklar hemen giyilir, heyecan dolu bekleyiş devam ederdi.

5. Evdeki mini panik.

-Ayferrr annemlere götüreceğimiz çikolatayı aldın mı yanına?

-Aldım aldım Mustafa sen çocukların fazladan üstlerini çantaya koydun mu?

-Koydum hanım koydum, geçen sefer Türkan hanımın kızına takamadığımız altını da aldım.

-Tamamdır herşey dur bakayım... Çocuklar nerde???

6. Arabada ise küçük hesaplar...

"Ayten yengemlere önce gidersek 5 lira ondan alırım, Ercan amca zaten 10 lirayı çoktan zarfa koymuştur, ha bi tek Haseki teyzem var o her seferinde şekerle kaynatıyo bayramları onu geç zaten, yani totaldeeeee..."

7. Veeeee ilk giriş anı.

En önemli andır. Neden derseniz mesela "kuzenlerden ilk kim gelmiş, benden önce oyuna başlanılıp paralar çoktan toplanmış mı?" gibi bir çok senaryo geçer de aklımızdan da o yüzden.

8. O an başlıyor, winter is coming.

Öp, öp, öp do-ya-ma-dım dediğimiz bu an içerisinde ne kadar el=o kadar bayram parası denklemi ile yola çıkıldığında gayet karlı bir iş gibi duruyor. Ancak gelin görün ki boş çıkanlar bir de üstüne yanaklarınızı sıka sıka kızartanlar çok oluyor.

9. Kuzenler, kardeşler, yeğenler bir arada.

Büyükler nasılsınız, ne yaptınız muhabbetini bitirene kadar ve nam-ı diğer kral sofrası kuruluncaya kadar siz de ailenin 6-12 yaş bebeleriyle eğlenirsiniz. Bir kaç sürahi, bir iki lamba kırılabilir ama olsun.

10. Bluğ çağına giren Keremcan ve Busenaz bir köşede triplerde.

Ergenlik vurup, hala bayram gününe teşrif edenler ise kendilerini asla bitmek bilmeyen bir limbonun içinde zanneder. Genelde kulaklıklarıyla cam kenarlarında bulunabilirler.

11. Yemek hazııııııır!

Hiç bir masraftan kaçılmadan sofra döşetilir de döşetilir. Bu zaman sırasında babaanne ya da anneanne hiç ortaya çıkmaz çünkü büyük sultan mutfakta mucizeler yaratmaktadır!

12. Masanın ucu bucağı olmaması

Biliyorsunuz ki bu masaların asla sonu gelmez hatta genelde küçükler ayrı masaya oturtulur ergenler ise ben artık küçük değilim yeeaaa diyerek yine tribe girerler.

13. Tatlı anı gelmiştir.

Siz hunharca bu güzelim tatlılara abanırsınız. Ta ki arkadan anneniz gelip "yeter evladım 3. tabağınmış bu senin" diyip rüyanızı bitirene kadar.

14. Veee biraz daha oyun sonrası vuran tatlı uyku.

Günün sonu genelde hep böyle biter. Bir bakarsınız televizyonun karşısında hep beraber uyuyakalmışınızdır. Anneler babalar sizi kucaklar ve arabanın arka koltuğuna paslar.

15. Bir bayram günü daha son bulur.

Ve sonunda yatağınıza yatırılırsınız. Huzurla ve o yorgunlukla uykuya dalarsınız hemen....

Herkese İYİ BAYRAMLAR!

Biz de çocuklarımıza aynı hevesleri, aynı masum anıları bırakabilmemiz için bırakalım sevgisizliği bir kenara, bu bayramdan sonra yalnızca ışık düşünelim birbirimiz için...

Şimdiden iyi bayramlar dileriz...

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayyyyyse

Bayramda senede sadece iki kere o da bayramlarda gördüğüm uzaktan akrabalar ve yengeler halalar hep birlikte babaannemlerde toplanılır. Sigara içen kadınlar balkondan çıkmaz, gelinler ise yirmi yıllık evli de olsalar mutfaktan çıkamazlar. Öyle masaya oturulmaz çünkü masaya kim sığacak? o yüzden servis tabakları hazırlanır ve zigon sehpalar büyüklerin önlerine çekilir ve itinayla tabak dağıtılır. Yaşıt çocuklar holde koşturup durur, onların sesinden kafayı yersin. O kadar kalabalık olur ki ceketini, çantanı kaybetmemek için yatak odasının kapısına falan asarsın. Sonra dedem ortalık biraz sakinleşince harçlık dağıtır. Ne kadar az çocuk varsa etrafta o kadar zengin olursun. Daha sonra bütün o uzak akrabalar dağılır sadece dedemin, oğulları ve torunları olarak biz kalırız akşama. Temizlik var çünkü... Zor geçiyo yaa

nur-y

harçlık alamayacak kadar büyümek ve o aptal sorular :(

koala-neco

Tamı tamına 26 kişiyle öpüşecem bu bayram, üşenmedim saydım ^.^

therewasauser

Keşke nenem hayatta olsaydıda gideydik bayram için

cilekkiz

GENÇSİN SEN YERSİN YERSİN IS COMING

Görüş Bildir