Son Arzusu Elektrikli Sandalye Oldu: İdam Mahkumu Edmund Zagorski İnfaz Edildi

 > 
24PAYLAŞIM

ABD'nin Tennessee eyaletinde idam mahkumu olan Edmund Zagorski infaz yöntemini kendi seçti. Zagorski son arzusunun elektrikli sandalye ile infaz edilmek olduğunu belirtti. Hapishane yönetimi de mahkumun son arzusunu yerine getirdi.

63 yaşındaki mahkumun avukatı Kelley Henry, müvekkilinin geçtiğimiz ekim ayında zehirli iğneyle infaz edilmesi beklenirken, "son dakikada" elektrik sandalye ile idam edilmeyi tercih ettiğini söyledi.

Zagorski avukatına ilettiği isteğinde, zehir enjeksiyonundan sonra dakikalarca ölümü beklemek istemediğini ifade etmişti.

Euro News'ten Hüseyin Koyuncu'nun haberine göre, mahkum, elektrik şokunun büyük bir acıya sebep olmasına rağmen, daha hızlı bir ölüme sebep olduğu için, bu yöntemi istediğini belirtmişti.

Edmund Zagorski, 1984 yılında kasten iki kişiyi öldürmekten suçlu bulunmuş ve idam cezasını çarptırılmıştı.

İdam cezası alan mahkumlar infaz yöntemini seçebiliyor

Tenesse eyaleti yasalarına göre infaz edilecek mahkum, elektrikli sandalye ya da zehirli iğne yoluyla ölmeyi seçebiliyor.

ABD'de elektrikli sandalyeyle infaz sadece 9 eyalette uygulanıyor. Söz konusu yöntemle son infaz 2013'ün Ocak ayında Virginia eyaletinde olmuştu.

Ülkede 2000'den bu yana idam edilen yaklaşık 870 mahkumdan yalnızca 14'ü elektrikli sandalyeyle infaz edilmişti.

Ülkede 2000'den bu yana idam edilen yaklaşık 870 mahkumdan yalnızca 14'ü elektrikli sandalyeyle infaz edilmişti.

ABD'de 20 eyalette idam cezası kalktı.

Geçtiğimiz ekim ayında, ABD'nin Washington eyaletinin Yüksek Mahkemesi, ölüm cezasının "keyfi ve ırksal açıdan taraflı bir şekilde uygulandığına" hükmetmesinin ardından idam cezasını kaldırdı. Böylelikle Washington, ABD'de ölüm cezasını kaldıran 20. eyalet oldu.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir