Son 5 Ayda 345 Kişi Hayatını Kaybetti: Çin, Etiyopya'daki Kazanın Ardından Boeing 737 Max 8 Seferlerini Askıya Aldı

 > -

Çin Sivil Havacılık Kurumu, ülkedeki hava yolu şirketlerine Etiyopya'da dün 157 kişinin öldüğü uçak kazasında düşen Boeing 737 Max 8 modelinin seferlerde kullanılmaması talimatı verdi. Ayrıca THY'nin de aynı uçaktan 40 adet sipariş verdiği ortaya çıktı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Çin'deki hava yolu şirketleri, Türkiye saatiyle 12:00'ye dek, Boeing 737 Max 8 modeliyle yapılan ticari uçuşları durdurmak zorunda.

Etiyopya Hava Yollarına ait aynı model uçak kalktıktan beş dakika kadar sonra düşmüş ve uçaktaki 157 kişinin tamamı hayatını kaybetmişti.

Etiyopya'da 157 Kişiyi Taşıyan Yolcu Uçağı Düştü: Kurtulan Olmadı - onedio.com
Etiyopya'da 157 Kişiyi Taşıyan Yolcu Uçağı Düştü: Kurtulan Olmadı - onedio.com

Bu, son beş ayda Boeing 737 Max 8 modelinin karıştığı ikinci uçak kazası oldu.

Enkazı Denizde Bulundu: Endonezya'da 188 Kişiyi Taşıyan Yolcu Uçağı Düştü - onedio.com
Enkazı Denizde Bulundu: Endonezya'da 188 Kişiyi Taşıyan Yolcu Uçağı Düştü - onedio.com

Lion Air uçağı da, kalkıştan kısa süre sonra irtifa kaybetmiş ve uçaktaki 188 kişi ölmüştü.

"Kalkış aşamasında düşmeleri bir derece benzerlik arz ediyor"

Çin Sivil Havacılık Kurumu'ndan yapılan yazılı açıklamada "Her iki kazanın da yeni teslim edilen Boeing 737 Max 8 modeli uçakla yaşanması ve kalkış aşamasında düşmeleri bir derece benzerlik arz ediyor." denildi. Yasaktan etkilenecek firmalar arasında Air China, China Eastern Hava Yolları ve China Southern Hava Yolları bulunuyor.

2017'de hizmete girdi

Çin'de kullanılmak üzere 90'dan fazla Boeing 737 Max 8 modeli uçak satın alınmıştı. 2017'den itibaren sefer yapan bu uçak, görece yeni bir model. Boeing, Etiyopya'daki kazadan sonra "çok üzgün olduklarını" açıklamış ve soruşturma için bir teknik yardım ekibi gönderdiklerini belirtmişti.

Geçen Ekim ayındaki Lion Air kazasının ardından yapılan soruşturmada, pilotların Boeing 737 Maş modelindeki yeni bir özellik olan, motorun durmasını önleyen otomatik sistemle sorun yaşadıklarını söylemişlerdi.

"Bilgisayar yazılımına yama yapılması bekleniyor"

Reuters'a göre, şirketin bu sorunu gidermek için uçağın bilgisayar yazılımına bir yama yapması bekleniyor.

Associated Press'e konuşan havacılık güvenliği uzmanı ve eski pilot Andrew Blackie, "yeni sistemin pilotlara iyi bir şekilde izah edilmemiş olabileceğini" söyledi. Blackie "Havacılık tarihine bakarsanız, yeni bir uçak kullanıma girdiğinde, kaza oranlarında bir artış olması çok nadir görülen bir durum değil." dedi.

THY'ye ilk uçak ağustos ayında teslim edildi

Boeing'in internet sitesinde verilen bilgiye göre, Türk Hava Yolları da 40 adet 737 Max 8 uçağı siparişi verdi ve 25 uçaklık ek sipariş verebileceğini belirtti.

Basındaki haberlerde, bu modeldeki ilk uçağın da geçen Ağustos'ta Türk Hava Yolları'na teslim edildiği söyleniyor. Türk Hava Yolları henüz bir açıklama yapmadı.

THY Genel Müdürü'nden Boeing 737 açıklaması 👇

Peki şimdi ne olacak?

Etiyopya makamlarının önderlik edeceği soruşturmaya Boeing'ten ve ABD Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu'ndan uzman ekipler katılacak.

Çin Sivil Havacılık kurumu, hava yollarının Boeing jetlerle uçmasına ne zaman izin verileceğinin daha sonra açıklanacağını bildirdi.

Aynı uçağı kullanan bazı Kuzey Amerikalı hava yolu şirketi de, soruşturmayı izlediklerini bildirdi. Southwest Hava Yolları'nın filosunda 31, American Airlines ve Air Canada'nın da 24 Boeing 737 Max 8 uçağı bulunuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir