Görüş Bildir
Haberler
Somali Başbakanı, Yolsuzluk ve Kamu Mallarını Kötüye Kullanma Suçlamasıyla Açığa Alındı

Somali Başbakanı, Yolsuzluk ve Kamu Mallarını Kötüye Kullanma Suçlamasıyla Açığa Alındı

Ulaş
27.12.2021 - 13:25 Son Güncelleme: 27.12.2021 - 13:26

Somali Cumhurbaşkanı Fermacu, Başbakan Muhammed Hüseyin Roble ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Abas Amin Ali'yi açığa aldı. Karara gerekçe olarak, 'yolsuzluk' ve 'kamu malını kötüye kullanma' suçlaması gösterildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Fermacu, Başbakan Muhammed Hüseyin Roble ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Abas Amin Ali'yi, 'yolsuzluk' ve 'kamu malını kötüye kullanma' suçlamasıyla açığa aldı.

Somali Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamada, 'Başbakan (Muhammed Hüseyin Roble), kamu mallarının kötüye kullanımına dair devam eden soruşturma tamamlanmadan 26 Aralık'ta yeni bir savunma bakanı atadı. Başbakanın görev ve yetkileri, soruşturma sürecince askıya alındı' ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Fermacu'nun, Başbakan Roble ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Ali'yi, 'yolsuzluk' ve 'kamu malını kötüye kullanma' suçlamasıyla açığa aldığı duyuruldu.

Başbakanlık ofisinden 'Çirkin bir karar' açıklaması...

Başbakanlık ofisinden 'Çirkin bir karar' açıklaması...

Roble ise Cumhurbaşkanı Muhammed Fermacu tarafından kendisinin 'yolsuzluk' ve 'kamu malını kötüye kullanma' suçlamasıyla açığa alınmasına tepki gösterdi.

Somali Başbakanlık Ofisinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Fermacu'nun adımı 'çirkin bir karar' olarak nitelendirilerek, atılan adımın anayasaya aykırı olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, Roble'nin görevinin Cumhurbaşkanı tarafından askeri güç ile devralınmaya çalışılmasına tepki gösterilerek, ülkede yaşanacak sorunların Fermacu'nun omuzlarında olduğu belirtildi.

Roble'nin anayasal görevini yerine getirdiği altı çizilen açıklamada, kendisinin ülkeyi barışçıl bir seçime götürmek için tüm adımları attığı ifadelerine yer verildi.

Ülkede siyasi kriz yaşanıyor.

Ülkede siyasi kriz yaşanıyor.

Somali'de cumhurbaşkanı seçiminin 8 Şubat'ta yapılamaması nedeniyle Başbakan Roble ile Cumhurbaşkanı Muhammed Fermacu arasında siyasi kriz yaşanıyor.

Fermacu, Roble'yi ülkeyi yönetememekle suçlarken, Başbakan ise Cumhurbaşkanı'nın seçimleri kasıtlı olarak ertelediğini savunuyor.

Halk Meclisi seçimleri 16 Kasım'da başlamıştı. Somali'de muhalif cumhurbaşkanı adayları ise ülkede süren meclis seçimlerinin şeffaflıktan yoksun olduğunu belirterek, 1 Aralık’ta boykot kararı aldıklarını duyurmuştu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
4
3
2
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Resho

Dostum 3-5 saat takıldıktan sonra yanlış insanları örnek almışsın be! Her ülke aynı değildir, yapılanların hesabı sorulur.

rcpbyrm

kardeşim 'itibardan tasarruf olmaz , ben halkım için yaptım' dersen seni omuzlarda taşırlar.

begonvila

Tipik, 3, sınıf müslüman ülke, halk yalnızca sorgusuz sualsiz tapmayı biliyor, zihinler dinle uyuşturulmuş, siyasetçiler de durumun kaymağını yiyor