Soma'da İşçilerin Tazminat Eylemi

 > -

Soma Kömür İşletmeleri AŞ'de işlerine son verilen bir grup işçi, tazminatlarını alamadıkları gerekçesiyle başlattığı oturma eylemi sürüyor.

Soma'da 13 Mayıs 2014'te 301 kişinin hayatını kaybettiği maden faciasının ardından işlerine son verilen 2 bin 831 işçinin kurduğu Soma Maden İşçileri Komitesi, dün Soma Belediye Kültür Merkezi'nde toplandı.

Toplantının ardından İkiz kuleler mevkisinde bir araya gelen işçileri, ellerinde maden faciasında hayatını kaybeden 301 madencinin isminin yer aldığı pankart ve 'Soma’ya verilen sözler tutulsun', 'tazminat hakkımızdır', 'açız aç' yazılı dövizler ile Ege Linyit İşletmeleri (ELİ) Müessese Müdürlüğü binası önüne kadar sloganlar atarak yürüdü.

Burada oturma eylemi yapan işçiler adına basın açıklaması yapan Hidayet Merdim, tazminatlarını alıncaya kadar eyleme devam edeceklerini belirtti. Haklarını savunacak kimsenin kalmadığını savunan Merdim, "Bizim kendimizden başka dostumuz yok. Biz birlikte hareket etmeliyiz. Biliyorum ki, bizlerin haklarını düşünen kimse yok. Sahipsiz kaldık. Olay olduğunda yanımızda olanlar işleri bitince bizi bırakıp gittiler. Bizim örgüt ve sendikamız yok. Bu adamlar nasıl yaşıyor, ne halde diye soran yok. Biz sadece tazminatlarımızı almak, bir yerlerde istihdam edilmek istiyoruz. Devlet istese bugün tazminatlarımızı öder. Ailemizle birlikte 20 bin kişi açız. Artık sahibimiz yok. Burada bulunan madencilerimizin isimlerinin yazıldığı pankartı bile çöpten aldık geldik. Artık kimse bizi düşünmüyor. Biz birbirimizi düşünmek zorundayız" dedi.

ELİ Müessesi Müdür Yardımcısı Ali Ulu ile görüştüklerini söyleyen maden işçisi Hidayet Merdim, “ELİ Müessesi Müdür Yardımcısı Ali Ulu’ya, diğer arkadaşlarıma ne diyeceksiniz?” diye sorduğunda, “Bizim tüzüğümüzde işçinin ayağına inmek yok, ben işçinin ayağına inemem” dediğini aktardı.

İşçiler, oturma eylemini gece de ateş yakarak sürdürdü. Isınmak için çay demleyen işçiler, evlerinden getirdikleri battaniyelerle geceyi burada geçireceklerini ve eyleme devam edeceklerini belirttiler.

AA ve DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir