Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sokaklarımızı Yeşilçam Figürleriyle Boyayıp Güzelleştiren Venüs ve Çağla'yla Tanışın!

66bPAYLAŞIM

Keşke ülkenin bütün gri duvarlarını onların sanatçı ruhlarından çıkan bu rengarenk eserler süslese. 😌

Venüs Şahin ve Çağla Cansın Karaman'ın sanatçı ruhları, Kuşadası sokaklarını böylesine güzelleştiriyor.

Onların bu güzel yetenekleri sayesinde sokaklar Yeşilçam efsanelerinin resimleriyle donatıldı.

Kimi zaman Mavi Boncuk filminin karekterlerini,

Kimi zaman Ah Nerede filminin bu unutulmaz anını görebilirsiniz.

O gri, bakımsız duvarlar yerine insanın içini açan bir Gülşen Bubikoğlu ve Tarık Akan resmi görmeyi kim istemez ki?

Kötü geçen gününüzde bile içinizi ısıtmaya yeter. Birkaç aydır Kuşadası sakinleri, Çağla ve Venüs sayesinde bu hissi sıkça yaşıyorlar.

Okuldan mezun olduktan sonra çok kısa bir süre kendi meslekleri olan restorasyon işini yaptılar. Ancak içlerindeki tasarım yapıp üretme duygusuna daha fazla karşı koyamadılar.

Her şey bir yakınlarının odasının duvarına Sin City filminin bir karesini çizmeleriyle başladı.

Sadece resim değil tüm odaya bir tasarım yaptılar. Resmin sadece duvar yerine tüm odaya ait olması için objeleri de dönüştürdüler.

Çıkan sonuç ve bu süreç ikiliyi çok mutlu etti.

Daha sonra farklı bir yakınlarının isteği üzerine aynı filmin başka bir karesini evin salon duvarına yaptılar.

Bunun sonucunda da memnun kaldıklarında bundan başka bir iş yapmama konusunda kararlıydılar.

Gerçekten de enfes. 👏

Ardından gelen bir teklif ile bir pub'ın kapı genişliğinde boşluk açılmış duvarına, o duvarı panel ile tamamlayan üç boyutlu bir resim yaptılar.

Resim, kendi tasarladıkları aydınlatması olan bir raf sistemine bağlanıyor ve sadece bir resim değil, resmi tamamlayan yine kendi üretimleri olan masa, tabureler ve koltuktan oluşuyor. Bu iş bittiğinde yine yaptıkları işin sonucundan memnun kaldılar.

Kısa süre sonra Kuşadası Belediyesi'nden trafolar için teklif aldıklarında işin seyri değişti.

O sırada aldıkları birkaç teklif daha oldu ama hiçbiri sokağa resim yapma düşüncesiyle yarışamadı. Çünkü sokakta, hayvanların, ağaçların, kuşların, insanların arasında, bazen denize nazır bazen dağ esintisi eşliğinde resimlerinin yalnızlık hissetmeyeceğini düşünüyorlardı.

Hemen başlamaları gerektiği için kendi tasarımlarını yapma şansları olmayınca bilinen isimlerin bilinen eserleri ile başladılar.

Sokaklar için güçlü renk kombinasyonları içeren kolaylıkla anlaşılabilir vurucu ve çarpıcı bir sanat formu olan Pop Art akımını seçmeye karar verdiler.

Bu akımdan kopamayıp kendi çalışmalarını Pop Art kesitler ile tamamlamaya başladılar.

Restorasyonda gün ışığına çıkan eserlerin bazı parçaları eksik olabiliyor, bu eksik parçalar tümleme adını verdikleri işlemle tamamlanarak bütünün algılanması sağlanıyor.

Onlar da bu uygulamayı çok sevdikleri için, bunu yaptıkları işlere de uyarlamayı düşündüler.

Cüneyt Arkın, Türkan Şoray, Kartal Tibet, Gülşen Bubikoğlu ve henüz resmetme fırsatı bulamadıkları sekiz sanatçıyı bu tarz ile tasarladılar.

Peki, Yeşilçam figürlerini sokaklara işlemeye devam edecekler mi? Yanıtını kendileri veriyor:

"Bu tasarımlarımızı monochrome üzerine Pop Art ile tümleme olarak tanımlıyoruz. Bir süre bu çizgide devam etmeyi planlıyorduk ki, Tarık Akan'ın kaybı ile başlamış olduğumuz dört resmi derhal bitirip, kalan dört resme hiç başlamadan Kuşadası Belediyesi tarafından yapılan ve Tarık Akan Parkı olarak adlandırılan parkın önünde bulunan trafoya Tarık Akan'ı resmetmeye koyulduk. Tarık Akan duvar resimleri bitti. Ancak şimdi yeni büyük bir proje üzerinde çalışıyoruz. Kısa bir süreliğine Yeşilçam çalışmalarımıza ara veriyoruz. Bu projeden sonra çalışmalarımız devam edecek pek çok yerde. Yeşilçam bizim için gerçekten ayrı bir yere sahip. O yüzden daha çok Yeşilçam çalışması görebilirsiniz sokaklarda.

Daha yolun başındayız. Çalışmalarımızın nelerden, hangi akımlardan ne şekilde etkileneceğini zamana ve ilhama bırakmayı seçtik. Bu işi bu kadar heyecanlı kılan da bu. Sokakta yaşatmak istediğimiz düşsel bir kurgu var ve bu renklere kendini doğadan koparıp griye hapsetmiş bir canlı türü olduğumuz için, her insanın ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Şu an üzerinde çalıştığımız proje ile bu hayalimizi gerçekleştirmeyi umuyoruz."

Bonus: Mahalle halkı da ikramlarıyla onları yalnız bırakmıyor.

Tabii bir de kediler ve köpekler... 🐕🐈

Bu ikiliye kocaman tebrikler, yeni çalışmalarını heyecanla bekliyoruz. 👏😊

İletişime geçmek isteyen belediyeler ve mekanlar kendilerine bu adresten ulaşabilirler: venuart@outlook.com

Çalışmalarını paylaştıkları Instagram hesabını takip etmek isterseniz şöyle alalım: venuA (@venuart)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yami

Muhteşem...

Gizli Kullanıcı

Vay be iyi geldi sabah sabah.

corpse-bride

işte duymak istediğim haberler ohh be içim açıldı yapın heryere duvarlara merdivenlere bıktık betonun ham renginden buenos aires gibi olsun :) ayrıca yeşilçamın yaşatılması hoşuma gidiyor biri daha vardı resimlerini yapan farklı formlarda hatta tablo felan haline getirip satıcaktı yapsın tablolarda frida,marilyn gibi karakterler yerine onlar olsun birazda

emrah-cekic

Sarayın duvarlarını teslim edin kral çıplağı resmetsinler ...

su_anki_id

Bazıları gerçekten başarılı..elinize sağlık kızlar, böyle devam

Görüş Bildir