Sizi Aniden Uykunuzdan Edebilen Krampları Hafifletmek İçin Uygulayabileceğiniz Doğal Yöntemler

-
Abone ol

Bazen çekilmez hale gelen ve sizi uykudan bile uyandıran kramplar gününüzü çekilmez hale getirebilir. Bu spazmları hafifletmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler ve tüketebileceğiniz bazı besinleri sizler için derledik.

Not: En doğru bilgi, tanı ve tedavi için uzmana danışın.

Bir kasınızda hiç istemsiz gerginlik, sertlik veya kasta şişkinlik hissettiniz mi?

Buna kas spazmı denir. Bu tür kramplar, çeşitli nedenlerden dolayı ve vücudunuzun birçok bölgesinde gerçekleşebilir.

Spazmlar karın bölgesinde, kollarda, ellerde ve ayaklarda sık görülür.

Spazmların oluşmasındaki neden genellikle ağır egzersiz, vücuttaki elektrolit dengesizliği ve vücudun su kaybetmesi olsa da başka nedenlere bağlı olarak da gelişebilir. Sabır, dinlenme, basit ve nazik germe hareketleri ve kas masajı ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Akut boyun ve sırt ağrısı olan kişiler sıklıkla kas spazmlarından muzdariptir (K) .

Hamile kadınlar da kas spazmlarına eğilimlidir. Adet gören kadınlar, şiddetine rağmen uterus kasılmalarına bağlı kas krampları yaşar.

Kas spazmları, multipl skleroz, kas distrofisi ve McArdle hastalığı gibi kronik durumların ortak bir yan etkisidir. Sürekli gerçekleşen spazmlar için uzmana görünmenizde fayda var.

Kas spazmları dayanılmaz olduğunda bazı besinler krampları hafifletmede yardımcı olabilir.

1. Papatya

Papatya eskiden beri kas spazmları da dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Papatya esansiyel yağını, spazmlardan kurtulmak için etkilenen kaslara masaj yapabilirsiniz. Papatya çayı ayrıca ağrılı kasları gevşetmeye de yardımcı olabilir.

2. Vişne suyu

Vişne suyu, koşucularda çok sık görülebilen iltihap ve kas ağrısı ile mücadelede yardımcı olabilir. Araştırmalar, vişne suyunun içilmesinin, ameliyat sonrası ağrıyı en aza indirebileceğini göstermektedir (K). Meyvelerdeki antioksidan ve antienflamatuar özellikler kasları doğal yolla gevşetmeye yardımcı olur.

3. Yaban mersinli smoothie

Kaslarınızı gevşetmenin bir başka tatlı yolu da yaban mersinli smoothie içmek. Son zamanlarda yapılan bir çalışma yaban mersinin, egzersiz öncesi ve sonrasında kas hasarından iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir (K).

4. Acı kırmızı biber

Acı kırmızı biberde bulunan bir madde olan Kapsaisin, fibromiyalji ve romatoid artrit rahatsızlığı çeken insanlara sıklıkla önerilen doğal bir kas gevşeticidir. Acı kırmızı biber içeren kremleri de spazm yaşadığınız bölgelere sürebilirsiniz.

5. D vitamini

d2ebzu6go672f3.cloudfront.net

D vitamini eksikliği olan kişilerde düzenli kas spazmları görülebilir. D vitamini sıvılar, tabletler ve kapsüller dahil olmak üzere pek çok farklı biçimde bulunur. D vitaminini ayrıca yumurta, balık ve süt gibi yiyeceklerden de alabilirsiniz. Önerilen saatlerde güneş ışığından yararlanmak da D vitamini alımının başka bir yoludur.

6. Magnezyum

Magnezyum, normal kas ve sinir fonksiyonunu koruduğu için insan beslenmesinde hayati öneme sahiptir. Magnezyum bakımından eksik beslenen kişilerde kas spazmı görülme olasılığı yüksektir. Bu mineral çoğunlukla muz, badem, baklagil ve kahverengi pirinç gibi gıdalarda bulunur. Ayrıca ek olarak kullanılabilir.

Magnezyum eksikliğinin diğer belirtileri için:

Vücudumuzda Sinsice Baş Gösteren Magnezyum Eksikliğinin 10 İşareti - onedio.com
Vücudumuzda Sinsice Baş Gösteren Magnezyum Eksikliğinin 10 İşareti - onedio.com

7. Dinlenme

Kaslarınızı gevşetmenin en doğal ve en doğal yolu belki de dinlenmek. Yeterli uyuduğunuzdan, bol miktarda sıvı aldığınızdan ve etkilenen kasınızı fazla çalıştırmadığınızdan emin olun.

8. Kas üzerinde ısı yastıkları veya buz kompresi kullanılması anında rahatlama sağlayabilir.

medhyps.com

Bazen kas spazmları aşırı uyarılmış kaslardan kaynaklanır ve buz, gerilen kasları rahatlatmaya yardımcı olabilir.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
herr-mannelig

smoothie nedir ?

Görüş Bildir