Siz O Masalları Başkalarına Anlatın: Artık Kimsenin İnanmadığı 15 Zırva

0PAYLAŞIM

Keşke her biri gerçek olsa, keşke her birine eskisi gibi gönülden inanabilsek...

1. İnsanlara nazik davranırsan onlar da sana nazik davranırlar.

Çıkar ilişkileri hayatın her alanına yansıdığı bu çağda nezaket artık enayilik olarak görülüyor. Birkaç kişi dışında kimse kimseye çıkarı olmadığında yardım etmiyor ya da nezaket göstermiyor. Herkes birbirini ezme telaşında. Nezaket de neredeyse sadece gösteriş için yapılmakta. Yine de nezaketi asla asla bırakmıyoruz. Bırakın enayi desinler...

2. Parayla saadet olmaz.

Bunu ilk olarak söyleyen insanın ve buna inanan insanların nasıl bir psikoloji içerisinde olduklarını ya da ne kullandıklarını bilmiyoruz. Elbette paranın çözemediği sorunlarla boğuşan insanlar var ama bir çoğu için para en azından koşullarının iyileşmesi için oldukça önemli. Günümüzde her şeyin maddiyatla ölçüldüğü şu dünyada paran olmadan karnını bile doyurman mümkün değilken hala Pollyannacılıkta master yapan insanların kullanmaktan sıkılmadığı bir terim "Parayla saadet olmaz".

3. Herkes ettiğini bulur.

İnsanlara eziyet eden, önüne geleni ezen, onları kullanan kişiler en üst makamlara kadar ulaşırken; iyi niyetinden kimseye en ufak bir kötülük dahi yapamayan insanlar hep kaybetmeye mahkum oluyorlar.

4. Önemli olan iç güzellik.

Tamam iç güzellik önemlidir ama kimse için de dış güzelliğin, zenginliğin, zekiliğin önüne geçemez. Sırf iyi niyetli olan başka hiçbir özelliği olmayan bir insanı sadece kullanırlar. Onun bu özelliğine hayran olmazlar. Şu an olmasa bile kıymeti yakın zamanda anlaşılacaktır.

5. Ancak çok çalışırsan bir yerlere gelebilirsin.

Biz bunu "Ancak çok çalışırsan hayatta kalabilirsin." olarak değiştirelim. Çünkü artık çalışarak zengin olmak mümkün bile değil. Bir ev almak için bile 20 seneni vermen gerekiyor. Emeğinle hak ettiğin yere ulaşman imkansız. Şirketler kurup emrinde yüzlerce insan çalıştırırsan eğer, başkalarını da çok çalışmaya ikna edebilirsen o zaman zengin olursun işte.

6. Ancak aza tamah ettiğin sürece çoğu bulabilirsin.

Bu da zenginlerin uydurduğu bir palavra. İnsanlara hep, kendinden kötüsünü örnek göstererek yukarıdakileri rahat bırakması sağlanmış. Sen aza tamah et ki, sana aza tamah etmeyi öğütleyen insan daha fazla kazanabilsin. Onun seviyesine geleme. O zenginliğini her daim korusun...

7. Sen işini yaptığın sürece kimsenin seninle bir derdi olmaz.

Aksine işini yapan insan göze batar. En alt seviyedeki çalışandan en üst seviyedeki yöneticiye kadar hepsi onu kullanmaya çalışırlar. Arkasından konuşurlar, yeri geldiğinde kuyusunu kazarlar. Sömürebildiği kadar onu sömürürler.

8. İyi düşünürsen her şey daha iyi olur.

Koskoca dünyanın senin düşüncelerinle şekilleneceğini düşünüyorsan yanılıyorsun. Tamam her zaman umut vardır ama kaybettiklerinin de geri dönüşü yoktur. Bir şeyi istiyorsan onun için mücadele etmen hatta savaşman gerekli. Sadece olumlu düşünerek o şeyin gerçekleşmesini bekleyemezsin.

9. Bu dünyada herkes kendi şansını kendisi yaratır.

Siz her gün 12 saatten haftanın 6 günü çalışırken, başkaları sadece zengin bir ailede doğdular diye gününü gün edebiliyorlar. Elinizden gelen bir şey yok, onların yerine geçmek gibi bir şansınız da yok. Belirli zorunluluklarınız var. Onlar için didinmek zorundasınız. Şans?

10. Gerçek sevgi her zaman kazanır.

İnsanların birlikteyken bile çıkar hesapları güttüğü, üstünlük savaşları verdiği ilişkilerde hala gerçek sevgiden bahsetmek pek mümkün değil. "İlişkinin ipi kimin elinde?", "Kim daha çok kazanıyor?", "Aileler bu ilişkinin neresinde?" gibi sorular oldukça çok düşünülüyor, konu sevgiye gelemiyor bile.

11. İsteklerini gerçekleştirmek için hiçbir şeye ihtiyacın yok. Kendin ol ve yola çık yeter.

Aklınızda her şeyi geride bırakıp yola çıkma fikri mi var? E ne duruyorsunuz, hemen şimdi çıkın. Durun durun çıkmayın tamam, şaka yaptık. Belirli bir maddi desteğiniz olmadan, bir planınız olmadan, gideceğiniz yer hakkında fikir sahibi olmadan nereye gideceksiniz ki? Otostop falan çeker giderim diyorsanız yanılıyorsunuz. İsterseniz deneyin. 3 günde şehir dışına zor çıkarsınız. Hem hayatınız yollarda geçer valla. Geri de dönemezsiniz. Siz inanmayın öyle her şeyi bırakıp otostopla dünyayı gezen yabancılara.

12. Bir işe başladığında devamı gelir.

Hayat, muhteşem başlangıçlar yapıp erkenden yıkılmış insanların başarısızlıklarıyla dolu. Bitmemiş projeler, binlerce kez tekrarlandığı halde sonuca ulaşmayan deneylerin varlığı yadsınamaz. O yüzden bir işe başlamanın yanı sıra o işi devam ettirebilmek son derece önemli. Devamının kendi kendine gelmesini beklerseniz, o iş başladığınız gibi kalır.

13. İyi insanlar eninde sonunda hep kazanır.

Nerede kazanıyor ya iyi insanlar sorabilir miyim? Hangi masalda yani? Artık filmlerde ya da dizilerde bile bu yalanı neredeyse hiç işlemiyorlar. Etraf iyi olduğunu sanıp ya da öyle gösterip insanları kandıran kötü liderlerle dolu. Doğruyu söylerseniz her yerden kovulur, iyi olmaya çalışırsanız her yerde kullanılırsınız. O yüzden siz sadece yakınlarınıza iyi olun yeter. Kazandığınız şeyler teselli ödülünden öteye geçemez yoksa.

14. Mutlu olmak senin elinde.

Bunu söyleyen insan net hayaller aleminde yaşıyordur. Evine ocağına incir ağacı dikilmiş, her şeyini kaybetmiş adam, düşünsene yaklaşıp ona "Mutlu olmak senin elinde." diyorsun. Adamı fena yaparlar valla.

Oğlum saçmalamayın, iyi bir şey olacak ki mutlu olalım. Öyle mutlu olmak senin elinde deyip işin içinden sıyrılmakla olmuyor. Hem durup dururken mutlu olmak da kendini kandırmak değil mi?

15. Zaman her şeyin ilacıdır.

Bir şeyleri zamana bırakmak kesinlikle iyi geliyor. Zaman hiçbir şeyi geçirmez arkadaşlar, sadece yaralarınız kabuk bağlar. Tekrar deştiğinizde o yara aynı acıyı yaşatacaktır size. Zaman tedavi etmez, aksine daha çok çürütür insan bedenini. O yüzden, zamana bırakayım unuturum demeyin. Alışırsınız, unutmazsınız...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bahadirthehoneybadger

Beni, yasadigim sacma hayati ve duygularimi daha iyi anlatan bir icerik okumamistim burada simdiye dek... Klavyene saglik kederdas editor kardes.

natsemender

Onedio'da bundan daha haklı bir içerik okumadım daha önce.

kisi

Parayla Saadet olabilir. Yalnızca parayla olmaz. Onu düzgün kullanmanız ve biraz da şansınızın yaver gitmesi gerekir. O sözde kastedilen aslında paranın olması saadetin garantisinin olmadığı. Biraz muğlak bir söz olduğu için karışması normal tabix

tontikke

Parayla gerçekten olmuyor şeker hastasıyım sevdiğimi kaybettim bunları para geri getirmiyor...

tontikke

Belki de ben bulamadım neyse ya

--heisenberg--

Sevgili editör ne çok dolmuşsun. :D Ama sonuna kadar haklı bir içerik.

Görüş Bildir