Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sırlarına Vâkıf Olmaya Çalıştığımız Mars Gezegeni Hakkında Hiç Duymadığınız 20 İlginç Bilgi

727PAYLAŞIM

Mars gezegeni ile ilgili haberleri pek çoğumuz ilgiyle takip ediyoruz. Peki temiz su kaynaklarına ulaşmayı ve belki ileride yerleşmeyi düşündüğümüz bu gezegen hakkında gerçekten ne kadar şey biliyoruz? İşte Mars gezegeni hakkında muhtemelen daha önce hiç duymadığınız 20 bilgi:

1. Mars'ta insan kolonisi kurmak için 2022 yılında gerçekleştirilmesi planlanan yolculuğa 100.000'den fazla insan başvuru yaptı.

2. Mars gezegeninde gün batımı mavi renkte görünmektedir.

3. Mars'ın bir yılı 687 dünya gününe eşittir.

4. Mars'ta bulunan Olimpos Dağı, 22 kilometrelik yüksekliği ile Güneş Sistemi'nin bilinen en yüksek dağıdır.

5. Bugün Mars gezegeninde yalnızca 7 adet robot yaşamaktadır.

6. Mars'ın kırmızı renkte olmasının sebebi pas, ya da diğer adıyla demir oksittir.

7. "Gravity" isimli Hollywood filmi, Hindistan'ın Mars görevinden daha pahalıya mâl olmuştur.

8. NASA'nın "Curiosity" isimli uzay aracı, Mars'ta bulunuşunun birinci yıl dönümünde kendisine "Mutlu Yıllar" şarkısını söylemiştir.

9. Mars'ın ortalama sıcaklığı -63 °C'dir.

10. Mars gezegeninde, Dünya'daki ağırlığınızın %60'ını kaybedersiniz.

11. Mars, Dünya'nın yarısı kadar bir büyüklüğe sahiptir.

12. 1997 yılında üç Yemenli adam, Mars görevleri düzenlediği için NASA'ya dava açtı. Savundukları şey ise, Mars gezegeninin kendilerine 3.000 yıl önce atalarından miras kaldığı iddiasıydı.

13. Mars'ın topraklarının özellikle kuşkonmaz bitkisi yetiştirmek için elverişli olduğu düşünülmektedir.

14. Jüpiter'in 67, Satürn'ün 62, Uranüs'ün 27, Neptün'ün 14, Mars'ın 2 ve Dünya'nın yalnızca 1 adet uydusu bulunmaktadır.

15. Bilim insanları, Mars'ın yaşanabilecek sıcaklıklara ulaşması için küresel ısınmayı Mars'a uygulamayı düşünmektedir.

16. Mars'ın 4 milyar yıl önce oksijen açısından zengin bir atmosfere sahip olduğu bilinmektedir.

17. Mars'ın bir NASA mühendisi tarafından tasarlanmış bayrağı bulunmaktadır.

18. Dünya'dan çıplak gözle, teleskop kullanmadan görebileceğiniz beş adet gezegen vardır: Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn.

19. Mars gezegeninde, Güneş Sistemi'nin bilinen en büyük kum fırtınaları gerçekleşmektedir. Aylar boyunca sürebilen bu fırtınalar, gezegenin tüm yüzeyini kaplamaktadır.

20. Yıllarca süren gözlemleri sonucunda Mars'ın haritasını çizen ilk isim, Johann Heinrich Madler'dir. Ve bu harita 1840 tarihlidir.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lacin-kiratli

müthiş projeme çok işe yaradı.

trane1

Mars insan yaşamına uygun olmasa bile koloni kurmak için uygun bir gezegen. Uzay çağının kapılarını mars ile açacağız. Koloniler kuracak, uzayın en derinlerine yolculuk edeceğiz. Kara delikleri keşfedeceğiz. Ve Zamanı bükmeyi öğreneceğiz. O zaman ışınlanma denen olayı gerçekleştirebileceğiz.. Ve o zaman insanoğlu uzayın ve tüm kainatın sahibi olacak...

sero-sero

Tüm Kainatın Sahibi Allah'tır ''O'' Alemlerin Rabbidir . zamanı bükecekmiş ışınlanacakmış ; ) ışık hızına ulaşan bir araç yaptın diyelim bir sürü yıldızlar var gezegenler var gök taşları var onlara çapmadan nasıl gidecen ? sürtünmeden oluşan o hızda ısıyı nasıl engellicen ? Dünya yok oldumu bitti herşey , ayrıca marsta'da gelişemezsin , su bile zor belirli zamanda cıkıyor, her taraf toz toprak , agaç yok karbondioksit alıp nasıl hava saglanacak. SERA GİBİ ŞEHİR KURUYORLAR , Anca Kendini hapsedersin oraya , kum fırtınaları var diyor . hayal gücün geniş , Yahu çıkan kıyamet alametlerinden haberin yok mu , kim bilir maymundan bile geldik diyorsundur.

emrec

Bayrakta çok orijinalmiş benim bile aklıma gelmezdi

eren-ulu2

Oraya gidebilmek isterdim...

didaruncu

17 ve 15 ???? saçmalamışlar iyice

Görüş Bildir