Silahlanma Yarışı Uzaya Sıçradı! ABD, Uzay Kuvvetleri Komutanlığı Kuruyor

 > 
45PAYLAŞIM

Bilimin ilerlemesiyle artık insanın bir ayağı uzayda diyebiliriz. Bu da hüküm sürme arzusu olan insan evladı için yeni mücadele alanlarını da beraberinde getiriyor. Öyle ki, iş uzayda komutanlık kurmaya kadar gitti. ABD Başkanı Donald Trump, Uzay Kuvvetleri Komutanlığı'nın kurulmasına ilişkin Başkanlık Talimatnamesi'ni imzaladı.

AA'nın aktardığı bilgiye göre, Trump, "Uzay Kuvvetleri Komutanlığının Birleşik Muharip Komutanlık olarak kurulması" başlıklı ABD Savunma Bakanı Jim Mattis'e hitaben kaleme aldığı 2 sayfalık Başkanlık Talimatnamesi ile uzun zamandır konuşulan Uzay Kuvvetleri Komutanlığı'nın kurulması sürecini resmileştirdi.

Trump, Savunma Bakanı Jim Mattis'ten Uzay Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevlendirilecek subayların belirlenmesini istedi.

Trump kararnamede ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığının görevlerine ilişkin şunları söyledi 👇

"Uzay Kuvvetleri Komutanlığını, (1) Birleşik bir Muharip Komutanlığın sorumluluklarıyla, (2) Stratejik Kuvvetler Komutanlığının daha önce üstlendiği uzay ile ilgili sorumluluklarla, (3) Uzay Operasyonları Kuvvetleri için Müşterek Kuvvet İstihdam ve Eğitim birimlerinin sorumluluklarıyla görevli kıldım. ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığının kapsamlı görev ve yetki listesine güncel Birleşik Komutanlık planında yer verilecektir."

Pentagonun bu yıl yayımladığı Ulusal Savunma Strateji Belgesi'nde 'kalabalık ve karmaşık' hale gelmesi nedeniyle uzay bir 'savaş alanı' olarak tanımlanmıştı.

Çin'in 'Dong Neg 3' uydularına karşı kullanılabilecek menzile sahip balistik füzesini test etmesi, Rusya'nın da 'Kosmos 2521' adlı 'katil uydu' olarak bilinen uydusunu test ettiğini açıklaması ABD'de kaygı ile karşılanmıştı.

Çin ve Rusya'nın uzaya yönelik hamlelerinin ABD'yi Uzay Kuvvetleri Komutanlığını kurmaya sevk ettiği belirtiliyor.

ABD ordusunda, şu anda Avrupa Kuvvetleri (EUCOM), Merkez Kuvvetler (CENTCOM), Indo-Pasifik Kuvvetleri (PACOM), Afrika Kuvvetleri (AFRICOM), Kuzey Saha (NORTHCOM) Güney Saha (SOUTHCOM) ve Stratejik Kuvvetler (STRATCOM) olmak üzere 7 muharip komutanlık bulunuyor.

ABD'nin bu adımı sosyal medyanın da gündeminde. Öne çıkan bazı yorumlar 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir