Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sevgili Tercihinde Dış Görünüşe Önem Verenlerdenseniz Bilimin Bu Uyarısına Kulak Verin!

-

Boşuna dememişler, "Önce içi güzel olacak."...

Kaynak: http://onlinelibrary.wiley.com/wol1/doi/...

İnsanlar olarak doğamız gereği daha çekici bireylere aşık olma konusunda kendimize hakim olamadığımız bir gerçek.

Yine de bazılarımız, sırf son derece çekici diye karşıdaki insanda iç güzelliğini pek kaale almayabiliyor ve kötü özelliklerini görmezden gelebiliyor. Tabii bu, herkesin kendi tercihi.

Bilim dünyasıysa çekici insanlarla ilişki üzerinde yaptığı bir araştırma neticesinde ilginç bir sonuca ulaşmış.

Araştırmaya göre çekici insanların ilişkileri çok daha kısa sürerken, yeni bir sevgili arayışına çıkma ihtimalleri de daha yüksekmiş.

Çünkü çekici insanlar, sevgili bulma konusunda pek sıkıntı yaşamadıkları için, halihazırdaki ilişkilerinde problem yaşıyorlarsa devam ettirme konusunda daha az azimli oluyorlar.

Bunun nedenini aslında en basit haliyle şöyle açıklayabiliriz: "Ellerini sallasalar ellisi..."

Gelelim bu çalışmanın detaylarına. Araştırma Harvard Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülmüş.

Araştırmacılar kadınlara 238 tane erkeğin lise yıllık fotoğraflarını göstermiş. Fotoğraflarda 17-18 yaşında olan bu erkeklerin tamamına dair 50 yaşlarına kadarki evlenme ve boşanma detayları toplanmış.

Daha sonra toplanan tüm veriler incelenmiş ve yazımıza da konu olan o sonuçlara ulaşılmış.

Kadınlar tarafından daha çekici olarak gösterilen erkeklerin daha kısa süreli evliliklere sahip olduğu ve boşanma ihtimallerinin daha fazla olduğu ortaya çıkmış.

Araştırmacılar daha sonra IMDB kullanıcılarının verilerine göre oluşturulmuş "Top 20 Aktör ve Aktris" listelerindeki ünlülerin evlilik hayatlarını incelemiş.

Bunlara ek olarak da Forbes tarafından hazırlanmış "En etkili 100 ünlü" listesindeki ünlülerin de verilerini hazırlamışlar. Daha sonra ilk başta yıllıklardaki erkekleri değerlendiren kadınlardan, bu sefer de tüm bu ünlülerin çekiciliklerini puanlandırmaları istenmiş.

Yine ve yeniden, daha çekici olarak görülen ünlülerin boşanmaya ve daha kısa süreli ilişkilere daha yatkın olduğu görülmüş.

Peki ama neden böyle? Bu durumun arkasında acaba ne yatıyor?

Başta da çok kısa bahsettiğim gibi, araştırmacılara göre çekici insanların elindeki alternatifler hayli fazla.

Aslında bu durum daha önceki birkaç araştırmayla çelişiyor. Çünkü daha öncesinde yapılan araştırmalarda, bir ilişkiye başladığımızda diğer insanları normalden daha az çekici olarak görmeye başladığımız ortaya çıkarılmıştı. Bu durumun da ilişkiyi sürdürme iç güdüsüyle ortaya çıktığı düşünülüyor. Araştırmacılar özellikle bu durumun, çekici insanlar için geçerli olup olmadığını merak etmiş.

Bu etkiyi gözlemleyebilmek için de bir deney tasarlanmış.

Deneyde yarısı bir ilişki içerisinde olan 130 civarı katılımcıya karşı cinsten bir bireyin bulunduğu bir fotoğraf gösterilmiş ve ne kadar çekici buldukları sorulmuş. Araştırmacılar bu esnada katılımcıların kendi çekicilik düzeylerini de dikkatli bir biçimde oluşturmuş.

Sonuçlar kişinin kendi çekicilik düzeyi, ilişki durumu ve karşı cinse verdiği değerlendirme puanları arasında bir bağlantı olduğunu göstermiş.

Buna göre daha çekici olan insanlar, fotoğraflardaki kişileri, daha az çekici olan insanlara kıyasla daha yüksek bir değerle puanlandırmış. Daha da ilginci bu durum sadece halihazırda bir ilişkileri varsa geçerliymiş. Yani normal şartlarda ilişkisi olan insanlar karşı cinsi daha az çekici görürken, çekici insanlar bunun tam aksi şekilde davranarak, ilişkileri varken karşı cinsi daha çekici görmüşler.

Özetle çekici insanlarla, iç güzelliklerini geri plana atıp çekicilikleri için bir ilişkiye başlayacaksanız, bir kaç kez daha düşünün.

Bunu ben değil, bilim diyor. Gerisi size kalmış...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
corpse-bride

21 yy olayı bu dergıler gazeteler sosyal medya hep bakımlı cekıcı seksı alımlı olmayı ılke edındırdıler ınsanlara (ahh kozmetık fırmaları yok mu hele) dogal olarak ınsanlar yanlarında sevgılıde olsa ,arkadasta olsa ,aakrabada olsa boyle kısıler ıstıyor statu ogesı gıbı bırsey oldu bunu engelleyemezsınız artık ha yakısıklı ne güzel insanlar var iki çift laf edemezsin kültürel olarak içi boş olabiliyor

tuatua

insan severken güzel

Gizli Kullanıcı

Genelleme yapan bilim her çekici insan aldatır demeye getirmiş meseleyi çekiciyseniz ilişkinizden ayrılır ayrılmaz yeni sevgili adaylarınız olabilir ama dürüst aldatmayan insanlar da var. O tiple nasıl sevgilisini aldatır bu adamın bu kadının iki sevgilisi mi varmış diyeceğiniz tipde çirkinler de var önemli olan dürüstlük bu yanlış genellemeye bakıp çekici erkeklerden uzak durayım o zaman demem.

freedom667

önemli olan dürüstlük diyip hala şekilciliği bırakmamak. sen böyle devam et. sırf boyu kısa diye yada tipi yok diye adamı itici belle onu direk sil ama boy var tip var diye tanımadığın birinin kucağına direk atla sonra hayatını mahvetsiz böyle devam et. hatırlatırım yakışıklı uzun boylular en çok segili değiştirmiş kişilerdir. ben hayatımda bir kere sevgilisi olmamış veya bir kere olmuş bir yakışıklı uzun boylu herif görmedim. alayının geçmişinde en az 4-5 tane oluyo

Gizli Kullanıcı

Bkz:sevdiğim varlık

serhat-toptas

Çekici olan kızlar ! Lütfen elinizde ki çekiçleri yere bırakın. Ehehehe ulan yine bugün kendi kendime çok eğlendim

Görüş Bildir