Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sevgi ve Saygı Yükümlülüklerini İhlal Etmiş: Kayınpederinin Cenazesine Gitmeyen Kadına 12 Bin TL Tazminat Cezası

 > -

Gaziantep'te 2016 yılında evlenen ve geçimsizlik nedeniyle boşanmak isteyen çift hakkında mahkeme, vefat eden kayınbabasının cenazesine katılmayan kadının, eşine maddi ve manevi olmak üzere toplam 12 bin lira tazminat ödemesine karar verdi. 

İki taraf da birbirini suçladı

Gaziantep 6. Aile Mahkemesinin verdiği karar göre, 2016 yılında Aslı Y. ile evlenen Ali Y.'nin, şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanmak istediği ve ilerleyen süreçlerde de tazminat talebinin olduğu belirtildi. 

Kararda tarafların birbirini suçladığı aktarılırken, Aslı Y., eşi Ali Y.'nin evine bakmadığı, kişisel ve maddi ihtiyaçların giderilmediği yönünde iddialarda bulunsa da Ali Y.'nin tüm vazifelerini yerine getirdiği kaydedildi.

'Geçimsizliğin meydana gelmesinde' tam kusurlu bulundu

AA'nın aktardığına göre, Aslı Y.'nin eşini sürekli başkalarıyla kıyasladığı ve maddiyat yönünden sürekli tartışmalar çıkardığı verilen kararda belirtilirken, kadının, davranışlarıyla evlilik birliğinin kendisine yüklediği sevgi, saygı ve anlayış yükümlülüklerini ihlal ettiği vurgulandı.

Aslı Y.'nin annesinin evine gittiği ve eşinin dönmesini söylemesine rağmen dönmediği, bu sırada Ali Y.'nin babasının vefat ettiği fakat Aslı Y.'nin cenazeye ve taziyeye gitmediği, başsağlığı için bile aramadığını belirten mahkeme, "Geçimsizliğin meydana gelmesinde tam kusurlu olduğu, buna mukabil Ali Y.'nin iddialarla ilgili bir kusurunun bulunmadığı anlaşılmıştır" ifadelerine yer verdi.

Maddi ve manevi tazminat cezası

Aslı Y.'nin kusurlu olduğuna karar veren mahkeme, kişilik haklarını zedelediği gerekçesiyle 5 bin TL maddi, 7 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verdi.

"Cenazede çiftlerin birlikte olması ilama bağlanmıştır"

Ali Y.'nin avukatı Ali Tümbaş, "Mahkeme, kadının yan sebepler dışında kayınbabasının cenaze törenine katılmamasını, eşini telefonla dahi aramayarak destek vermemesini tam kusurlu bir davranış olarak gördü. Dolayısıyla mahkeme kararında boşanmaya hükmettiği gibi erkeğe verilmek üzere 7 bin lira manevi, 5 bin lira maddi tazminata karar vermiştir. Bu karar göstermiştir ki Türk aile yapısının bir gereği olarak cenaze töreninde çiftlerin birlikte olması gerektiği mahkeme kararıyla ilama bağlanmıştır" diyerek yaşanan durumu açıkladı.

Yaşanan durum sosyal medyada da konuşuldu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir