Sesli Alınan Bir Yudum ya da Çiğneme Sesinden Rahatsız Oluyorsanız Dikkatli Olun! Bu Beyinsel Bir Rahatsızlık Olabilir!

2.3bPAYLAŞIM

Etrafınızdaki insanlar bir şeyleri, yerken, çiğnerken, içerken ya da insan vücudunun çıkardığı herhangi bir sesten rahatsız oluyor musunuz? Bu durumunun nedeni misophonia adında bir rahatsızlık olabilir. 

Sizler için derlediğimiz bilgileri görünce kendi hakkınızda düşündükleriniz değişebilir. Gelin bakalım...

Misophonia tam anlamı ile "seslere olan nefret" demek. 2000 yılında ortaya çıkan tanım için araştırmacılar uzun süre çalıştılar.

Bazı seslerden kaynaklı olarak ortaya çıkan negatif düşünceler ve hatta fiziksel reaksiyonlar olduğu ortaya çıktı. 

Ama içiniz rahat olsun misophonia henüz psikiyatrik bir durum değil.

Misophonia sadece beğenmediğiniz seslerden rahatsız olma durumu değil, bu bazı seslerin sizi deliye döndürdüğü bir durum.

Eğer etrafınızda sakız çiğneyen ve sesli bir şekilde patlatan birisi varsa. Bu ses o anda sizin dünyanızın merkezine oturur ve başka hiçbir şeye odaklanamazsınız.

Bu durum bazen ilişkilerde, aile içerisinde ya da arkadaşlar arasında ciddi problemlere neden olabilir. Verilen tepkiler bazen hiç beklenmedik şekilde oluyor.

Araştırmacılara göre, misophonia olan insanların beyinlerinde fiziksel anlamda ciddi farklılıklar gözleniyor.

Beyinlerde yüksek miktarda miyelinasyon görülebiliyor. 

Bu seslerin sizi rahatsız ettiğine çevrenizdeki insanlar hatta aileniz inanmayabilir, ya da bunu basit bir durum olarak görebilir ama artık tıbbi bir kanıta sahip olabilirsiniz.

Peki misophonianın bir tedavisi var mı?

Bu konuda uzmanlaşmış insanlar kesin ve tamamen doğru bir tedaviye henüz ulaşmış değiller. Ama bu vazgeçmeniz anlamına gelmiyor, hala bu durumla baş etmenizi kolaylaştıracak yöntemler mevcut.

Bazı kuruluşlar, misophonia ile mücadele etmek amacı ile hipno-terapi yöntemini kullanıyorlar ama onun da kesin bir sonucu yok.

Uzmanlara göre bugün misophonia ile baş etmenin en güzel yöntemi ses. Yaşadığınız alanı ses ile doldurmak en iyi seçenek gibi duruyor.

Ama üzülmeyin sizler için güzel haberlerimiz de var. Araştırmacılara göre misophonia ile yaşayan insanların yaratıcılık oranları daha fazla.

Tek bir sesin dikkatinizi çekme ihtimali toplumdaki çoğu insandan daha fazla, bu yüzden etrafınızda olup biteni çok daha hızlı fark ediyorsunuz, bu da beyninizi beslemenize yardımcı oluyor.

Son olarak, eğer etrafınızda böyle insanlar varsa, yanlarında ağzınızdan sesler çıkartmamaya özen gösterin çünkü çıkardığınız sesler onlara acı çektiricektir...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
robert-t

daha yeni lanet sesler yüzünden sinir krizi geçirip ağladım gerçekten çok kötü yapmayın ya ağız sesleri falan

Gizli Kullanıcı

valla benim çok hoşuma gidiyo ve acıktırıyo :D

luxtrexyh

yudumlama sesi hiç hoşuma gitmiyor sabahları sessiz bir şekilde kahvaltıda yanımda biri çay içiyorsa çıldırırım

pasaeli

vay klübe gelmişim, hoş gelmişim :D ne güzel dünyada yanlız olmadığımı bilmek . yanlız o marsmelowu yiyen yaratığı koymayaydın bu paylaşıma arada kulaklarını cınlatmamış olurdum

darlene.n.m.

Ben blender sesi çıktığında resmen deliye dönüyorum. Düğünlere falan zorla giderim,onlarda da kendimi tutmaya çalışıyorum. Okul etkinlikleri zaten tam bir kabus...

Görüş Bildir