Sen Anlat Karadeniz'in Senaristi Erkan Birgören'in 'Vedat’ın Zincirleyerek Kadını Dövmesi Şiddet Değildir' Sözleri Tepkilerin Odağı Hâline Geldi

577PAYLAŞIM

Bu, kadına şiddeti normalleştirmek değil de nedir?

ATV'de yayınlanan 'Sen Anlat Karadeniz' dizisi, daha ilk bölümünden itibaren 'kadına şiddet' sahneleri nedeniyle tepkilerin odağı hâline gelmişti.

“Kadına yönelik şiddete farkındalık oluşturmak” mottosu ile yola çıkmış olan dizi, ne yazık ki bu konuda oldukça başarısız oldu. Farkındalık oluşturmaktan öte, şiddete özendirdiği gerekçesiyle de sık sık eleştiriliyor.

Size burada, bu şiddettin boyutlarından ve gelen tepkilerden bahsetmiştik.

Farkındalık Yaratmak mı Şiddete Özendirmek mi? Sen Anlat Karadeniz'deki İşkence Sahnesine Sosyal Medyadan Tepki Yağdı - onedio.com
Farkındalık Yaratmak mı Şiddete Özendirmek mi? Sen Anlat Karadeniz'deki İşkence Sahnesine Sosyal Medyadan Tepki Yağdı - onedio.com

İşte geçtiğimiz gün dizinin senaristi Erkan Birgören, diziyle ilgili yaptığı talihsiz açıklamalar nedeniyle sosyal medyada birçok kişi tarafından eleştirildi.

"Benim şiddet anlayışıma göre Tahir’in sevdiği kadına “Kapa çeneni” demesi şiddettir. Vedat’ın zincirleyerek kadını dövmesi şiddet değildir. Çünkü bu davranış onun fıtratına uygun. Bakın, Tahir gibi sevin, Tahir gibi kadına yaklaşın diyorsam ve bunları söylerken kısacık bir anda Tahir’e “Kapa çeneni Nefes!” dedirtiyorsam bu şu demek olur: “Hee demek ki ara sıra kapa çeneni diyebilirim.”

"Önemli olan şu: Siz seyirci olarak Tahir’le mi özdeşleşmek istiyorsunuz? Vedat’la mı? Vedat’a özeniyorsanız bana küfretmeyin, ne olur. Psikoloğa gidin." diyen Birgören, tepkilerin odak noktası hâline geldi.

Bu açıklamanın üzerine buna da cevap vermek gerekiyor...

Peki siz bu açıklama hakkında ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emreber28018730

Türkiye üzerinde çok büyük bir gerçek var kadına şiddet. bunu fiziksel olarak daha önce güzel şekilde betimleyebilen çok nadir yapım var. Bu dizinin başındakilerde bunu fark etmiş ki olayları olabildiğince gerçek göstermek istemişler. Ki bu yaptıkları çok aşırı şekilde doğru birşey. Aynı şeyi Dante de yaptı 'cehennem' adlı ilahı komediyasında . Senin hayal gücünle düşündüğün imgeleri kendisi düşünüp gerçekmiş gibi yansıttı bu yüzden sen hala şeytanı 3 bıçaklı mızraklı ve boynuzlu sanıyorsun . Aslen hiçbir din kitabında böyle bir ibare yok . Bu adamlarında yaptığı budur senin kadına şiddetle ilgili aklında dolaşan mecazı işkenceleri alıp yorumlayıp fiziksel olarak sana göstererek akılda kalıcılık yaratması. Kalıcılık yaratılıyor ki ne zaman böyle olaylarla karşılaşırsan kenardan izlemek yerine müdahale et, ''1-2 tokat atar bırakır'' yada ''bir şey olmaz'' demeyin. Çünkü böyle deyipte sokakta yada karşılaştığı bir yerde müdahale etmeyen çok insan var.

emreber28018730

Rızasız nikah olmaz, dul ve çocuklu bir kadınla evlenenlere hor bakanlara peygamberimizde dul ve 3 çocuklu eş alıp baş tacı etmiş ve kadına şiddetin dinde hiçbir temeli yoktur gibi gerçeklerle insanları bilinçlendirmeyi kendine amaç edinmiş bir diziydi ve daha bir çok anlamlı mesajları olmuştu Örneğin "Peki biz bu kadar çoksak neden kimse bizi görmüyo" "...Belki görürsek rahatımız kaçar..." -Dr. Volkan Burada da diziyi eleştirenlere yeterli cevabı vermişti.

armagan-gunduz

ne güzel sözcük buldu malum adam ya ''fıtratında var'' diyorsun bütün mesele kapanıyor.

semih-kurnaz

Tecavüz etmek suç değildir, küfretmek suçtur gibi aptal bir söylem bu. Dizinin kaldırılmamasına şaşmamalı zaten. RTUK'de bu kafada işliyor.

tugba-acuner

Fıtratında şiddet ,taciz ,tecavüz ,sapkınlık varsa sorun değil. Ama iyi bir insansan ve bir kereden birşey olmaz diyorsan suçlusun.Doğru anlamış mıyım?

Görüş Bildir