Sen Anlat Karadeniz'in Senaristi Erkan Birgören'in 'Vedat’ın Zincirleyerek Kadını Dövmesi Şiddet Değildir' Sözleri Tepkilerin Odağı Hâline Geldi

-

Bu, kadına şiddeti normalleştirmek değil de nedir?

ATV'de yayınlanan 'Sen Anlat Karadeniz' dizisi, daha ilk bölümünden itibaren 'kadına şiddet' sahneleri nedeniyle tepkilerin odağı hâline gelmişti.

“Kadına yönelik şiddete farkındalık oluşturmak” mottosu ile yola çıkmış olan dizi, ne yazık ki bu konuda oldukça başarısız oldu. Farkındalık oluşturmaktan öte, şiddete özendirdiği gerekçesiyle de sık sık eleştiriliyor.

Size burada, bu şiddettin boyutlarından ve gelen tepkilerden bahsetmiştik.

Farkındalık Yaratmak mı Şiddete Özendirmek mi? Sen Anlat Karadeniz'deki İşkence Sahnesine Sosyal Medyadan Tepki Yağdı - onedio.com
Farkındalık Yaratmak mı Şiddete Özendirmek mi? Sen Anlat Karadeniz'deki İşkence Sahnesine Sosyal Medyadan Tepki Yağdı - onedio.com

İşte geçtiğimiz gün dizinin senaristi Erkan Birgören, diziyle ilgili yaptığı talihsiz açıklamalar nedeniyle sosyal medyada birçok kişi tarafından eleştirildi.

"Benim şiddet anlayışıma göre Tahir’in sevdiği kadına “Kapa çeneni” demesi şiddettir. Vedat’ın zincirleyerek kadını dövmesi şiddet değildir. Çünkü bu davranış onun fıtratına uygun. Bakın, Tahir gibi sevin, Tahir gibi kadına yaklaşın diyorsam ve bunları söylerken kısacık bir anda Tahir’e “Kapa çeneni Nefes!” dedirtiyorsam bu şu demek olur: “Hee demek ki ara sıra kapa çeneni diyebilirim.”

"Önemli olan şu: Siz seyirci olarak Tahir’le mi özdeşleşmek istiyorsunuz? Vedat’la mı? Vedat’a özeniyorsanız bana küfretmeyin, ne olur. Psikoloğa gidin." diyen Birgören, tepkilerin odak noktası hâline geldi.

Bu açıklamanın üzerine buna da cevap vermek gerekiyor...

Peki siz bu açıklama hakkında ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
armagan-gunduz

ne güzel sözcük buldu malum adam ya ''fıtratında var'' diyorsun bütün mesele kapanıyor.

mailer-daemon

Bu arada senariste de yazık amk her hafta 1.5-2 saatlik film(dizi demiyorum imdb 1-2 civarı) yapacağım diye o da temizinden bir delirmiş.

mailer-daemon

TR dizileri git gide daha da saçma oluyor bence TV'nizi söküp bilgisayara yan ekran olarak kullanın uydunuzu da çocuğunuzla beraber sökün en azından bu şekilde değerlendirin. TV'de zaten artık izlenecek bir şey kalmadı en azından ben çocukken(10-11 yıl önce) gülebileceğimiz cennet mahallesi,merlin(cnbc-e),cine5 filmleri filen bir şeyler vardı ama artık hiçbir şey yok.

semih-kurnaz

Tecavüz etmek suç değildir, küfretmek suçtur gibi aptal bir söylem bu. Dizinin kaldırılmamasına şaşmamalı zaten. RTUK'de bu kafada işliyor.

tugba-acuner

Fıtratında şiddet ,taciz ,tecavüz ,sapkınlık varsa sorun değil. Ama iyi bir insansan ve bir kereden birşey olmaz diyorsan suçlusun.Doğru anlamış mıyım?

Görüş Bildir