Farkındalık Yaratmak mı Şiddete Özendirmek mi? Sen Anlat Karadeniz'deki İşkence Sahnesine Sosyal Medyadan Tepki Yağdı

2.4bPAYLAŞIM

ATV ekranlarının reytingi bol dizisi Sen Anlat Karadeniz, geçtiğimiz sezon “Kadına yönelik şiddete farkındalık oluşturmak” mottosu ile yola çıkmış ve ilk bölümden itibaren büyük ses getirmişti. Ancak dizinin farkındalık yarattığını düşünenler kadar şiddete özendirdiğini savunanlar da mevcut. Özellikle çarşamba günü ekrana gelen bölümdeki işkence sahnesi sosyal medyayı karıştırdı.

Sen Anlat Karadeniz, kadına yönelik şiddet sahneleriyle daha ilk bölümden eleştiri oklarının hedefi olmuştu. 👇

ATV'nin Yeni Dizisi 'Sen Anlat Karadeniz' Kadına Yönelik Şiddet Sahnesi Nedeniyle Sosyal Medyanın Gündeminde - onedio.com
ATV'nin Yeni Dizisi 'Sen Anlat Karadeniz' Kadına Yönelik Şiddet Sahnesi Nedeniyle Sosyal Medyanın Gündeminde - onedio.com

Diziyi takip etmeyenler için kısaca konusundan bahsedelim.

Sen Anlat Karadeniz, babası tarafından zengin bir adama para karşılığı satılan ve sekiz yıl boyunca adeta mahkûm hayatı yaşayan bir kadının hikâyesini anlatıyor. Bu süre boyunca kahramanımız Nefes sürekli şiddet görmüş, tecavüze uğramış ve bu tecavüz sonucu bir çocuk dünyaya getirmiş. Bir gün iş için evlerine yolu düşen Kaleli ailesi ile birlikte Nefes’in de hayatı değişiyor ve oğluyla birlikte evden kaçmayı başarıyor. Sonrası amansız bir kaçma kovalama hikâyesi…

Buraya kadar her şey tamam ancak teoride kadına yönelik şiddeti eleştirmek için yola çıkan dizi, pratikte bunu pek de becerebiliyor gibi görünmüyor.

Nefes’e ve diğer kadınlara yapılan işkencelerin açık şekilde gösterilmesi ve olayın farkındalıktan karşılıklı şiddet uygulamaya doğru kayması sebebiyle eleştirilen dizi, bu kez de son bölümünde yer alan sahneler yüzünden sosyal medyadan büyük tepki gördü.

Söz konusu sahnede elinde bir kemerle odaya çıkan ve korku içinde bir köşede bekleyen Nazar’ın yanına giden Vedat, daha sonra elleri kanlı bir şekilde odadan çıkıyor.

İşkence anları açık şekilde verilmeden birkaç kareyle geçiştirilse de o birkaç kare bile insanın kanını dondurmaya yetiyor, zira o karelerde Nazar’ı elleri tavana zincirlenmiş, sırtı kan içinde ve büyük ihtimalle de tecavüze uğramış halde görüyoruz.

İşte o sahneye gelen tepkilerden bazıları👇

Ülkemizde şiddet gören ve ufacık bir umuda tutunmaya çalışan bu kadar çok kadın varken onları daha büyük bir umutsuzluğun içine sürüklemek ne kadar doğru?

Şiddet dozunu sürekli arttırmak yerine psikolojik destek alan, yeniden hayata tutunmaya çalışan ve kendi ayakları üzerinde durmak için mücadele eden bir kadının hikâyesinden bahsetmek, sanıyoruz ki farkındalık yaratma adına daha yerinde bir çaba olurdu. Peki, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eceqwrx

Sana burdaki şiddet sahnelerinde susmamanı öğütlerken sen gidip bu şiddet sahnelerine özeniyorsan psikolojik sorunlusundur zaten :) Bir psikoloğa görün derim :)

bennusonmez

Ben şunu anlamıyorum elbette ülkemizde şiddet gören binlerce kadın var fakat diyelim ki ilk bölümdeki parmak kırma sahnesini izledin. Ben gideyim de şu karımın parmaklarını mı kırayım diyorsun? Ülkemizde binlerce hatta milyonlarca kadın GERÇEKTEN şiddet görürken, buna sessiz kalıp sadece haberlerde izleyen, hiçbir şey yapmayıp kadına şiddet gösteren insanların -ki bu yaratıklar insan olarak anılmaz, anılamaz- önünü açanların gelip burada birkaç saniyelik bir sahne için duyar kasmaları kadar saçma bir şey olamaz. Kusura bakmayın ama bu sahneler için gösterdiğiniz abartılı duyarın yarısını ülkemizdeki kadına şiddete gösterseniz 43 Avrupa ülkesi arasında 13. Sırada yer almazdık. Ayrıca bu dizi izlediğiniz zengin oğlan fakir kız klişelerinden sıyrılıp ülke gündemindeki bir sonuca dikkat çekiyor. Siz, burada gereksiz duyar kasıp ülkede olanlardan haberdar olmayanlar, o saatlerce başında durduğunuz interneti açın da ülke istatistiklerine bakın.

asli-gece

dizi bu itiraz edenlerin "görmez duymaz bilmez" sinir uçlarına dokunuyor. bu dizide şiddet uygulayan, kadını kendine ait bir nesne olarak gören erkek figürü, buna susan ve görmezden gelen kadınlar tek tek ifşa ediliyor.bunları yaptığımızda neler olduğu, toplumun neye evrildiği tüm çıplaklığı ile gösteriliyor. doğruluğu temsil eden karakterler ise olabildiğince cinsiyetçilikten uzak, namuslu; hatalar yapan ve kendilerini düzeltmeye çalışan bireyler olarak gösteriliyor. "dul kadın" "namus davası..." klişeleri yerle bir ediliyor. bizim hepimizin rezil hali yüzümüze çarpılıyor. millet titretilip kendine getirilmeye çalışılıyor. kusurlar var, fakat doğru işleyişi daha ağır basan bir dizi. ellerine yüreklerine sağlık.

sahinoz

Bu millet yıllarca kocasının yeğeniyle kocası evdeyken bile sevişen Bihter ziyagilin ölüm yıldönümünü kutlar ama gerçek hayatta kat kat fazlası olan kadına şiddet görüntülerine katlanamazlar. Keşke gerçeklere bu kadar ses çıkarsalar. İkiyüzlülük başka bişey değil

menemen

baska bir dizide de benzer seyler daha az belirtilerek işleniyor

Görüş Bildir