Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Selfie Çekmek Artık Psikolojik Bir Rahatsızlık Sayılıyor! Peki Selfie Bağımlısı Olup Olmadığımızı Nasıl Anlarız?

81PAYLAŞIM

Selfie çekmenin psikolojik bir rahatsızlık olabileceğini biliyor muydunuz? Detaylara bir göz atın!

Selfie çeker misiniz? Daha doğrusu şöyle soralım, selfie çekmeyen var mı? Bizim 'özçekim' olarak adlandırdığımız selfie artık günümüzün en popüler fotoğraflama yöntemi. Peki size selfie çekme bağımlılığını ele alan bir psikolojik rahatsızlık olduğunu söylesek?

Selfitis olarak adlandırılan bu hastalık ilk olarak bir şaka olarak ortaya atıldı, ardından Amerikan Psikiyatri Derneği ve birkaç yetkin kurum daha bu olayın peşine düştü ve ciddi araştırmalarda bulundu.

Selfie bağımlılığı 3 gruba ayrılarak 'Selfitis Davranış Skalası' üzerinden inceleniyor.

  • Sınır Aşaması: Günde en az 3 selfie çeken ancak sosyal medyada paylaşma ihtiyacı duymayanlar.

  • Akut: Günde 3 selfie çekip hepsini sosyal medyaya koyanlar.

  • Kronik: Selfie çekmeye karşı koyamayıp, sosyal medyada günde en az 6 selfie paylaşanlar.

Selfie çekmenin de 6 psikolojik sebebi var: Dikkat çekme isteği, daha iyi hissettirmesi, sosyal medyada beğeni isteği, özgüven sağlaması, bir gruba uyum sağlama isteği ve çevresel beğenilme arzusu.

Örneğin 'kronik' kategoride selfie bağımlıları daha çok sosyal medyada beğenilmek ve çevresi tarafından beğenilmek için selfie çekiyor.

Günümüzde artık selfie çekinme gayesinde kendini kaybedip bu sebepten ötürü hayatını kaybedenlerin haberleri bile geliyorken...

...bunun bir hastalık olduğunu söylemek çok da yanlış olmaz.

Araştırmacılar bu sebeple 127 selfie ölümünün 76'sının merkezi olan Hindistan'da yüzlerce bireyi inceledi ve bu konuda tanılar koydu.

Araştırmada katılımcılara neden selfie çektikleri, kendilerini bağımlı hissedip hissetmedikleri gibi 20 soru soruldu.

Notthingham Trent Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden Dr. Janarthanan Balakrishnan, selfitisin, diğer bağımlılık davranışlarıyla aynı semptomları taşıyabildiğini dile getiriyor.

Ancak The Royal College Psikiyatri Birimi'nden Dr. Mark Slater,Selfitis diye bir şey yok ve olmamalı" diyor ve ekliyor "Bu tehlikeli ve gerçek olmayan bir şeye gerçekmiş gibi bir anlam yükleyebilir."

Bilim, selfitisi psikolojik bir rahatsızlık olarak gördü ve teyit etti ancak hala fikir ayrılıkları var. Peki sizce selfie çekmek psikolojik bir rahatsızlık olabilir mi? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
smile2die

en son selfieyi 2018 yılının ortasında, çekmiştim o tarihten beri çekmedim sıkıntı yok :D

coldhearted

Teknoloji çok ilerledi ve ilerlemeye devam ediyor fakat buna karşılık insanlığımız, samimiyetimiz, vicdanımız geriledi. Saygılar.

Görüş Bildir