Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sebebi Hala Kesinlik Kazanmayan Ms Hastalığı Nedir?

-

MS hastalığı, insan vücudunda bağışıklık sisteminin sinirleri kapsayan koruyucu dokuya zarar vermesi ve bu dokuyu zayıflatması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Beyin bu hastalıktan sonra görme, konuşma, yürüme gibi işlevleri yürütürken sıkıntılar yaşamaya başlar.

Hayat Bilgisi, Pis Yedili, Yahşi Cazibe gibi birçok ekran fenomeni diziye imzasını atan Gani Müjde ve Star TV işbirliği ile Melek ile Serhat adlı bir internet dizisi yayına sürülmüş ve MS hastası iki gencin hikayesi, Engin Hepileri ve Aslı Tandoğan’ın oyunculuklarının da yardımıyla hastalık konusunda farkındalığın artırılması amaçlanmıştı. Peki MS hastalığı konusunda farkındalığımız ne kadar arttı, aşağıdaki bilgilerin ne kadarına hakimsiniz? Okuyun ve görün…

Türkçesi ‘çoklu sertleşim’

Multiple skleroz’un kısaltması olan MS hastalığı dilimize “çoklu sertleşim hastalığı” olarak da geçti. Türkiye’de 30 – 40 bin MS hastası bulunduğu bildiriliyor. Bu sayı ABD’de 350 – 400 bin bandına gelmiş durumda. Elbette ki bunlar doktor tarafından tanı konulmuş hastaların sayısı. Hala belirtilerden şüphelenip doktora gitmemiş hastalar da mevcut.

Peki nedir bu MS hastalığının belirtileri?

Multiple Skleroz hastalığının belirtileri, hastalıktan etkilenen sinir hücrelerinin yerine göre farklılık gösterebilmektedir. MS’in bazı belirtileri şu şekildedir:

  1. Çift ya da bulanık görme

  2. Başınızı hareket ettirdiğinizde meydana gelen elektrik şoku hissi

  3. Bedenin belli yerlerinde karıncalanma veya ağrı

  4. Bazı organlarda uyuşma ve zayıflık hissi

  5. Baş dönmesi

  6. Yorgunluk hissi

  7. Konuşurken geveleme

  8. Yürüyüşte bozuklukların başlaması

  9. Göz hareketi sırasında bir gözde yaşanan kısmi yahut tam görme yetisi kaybı

Belirtilerin süresi ve etkisi farklılık gösterebilir

Yukarıda sıralanan belirtiler ya da hastalığa ait bulgular, kişinin yaşadığı rahatsızlığın seviyesine göre kimi zaman birkaç hafta kimi zaman ise yıllar boyu sürebiliyor ve her atakta etkiler değişiklik gösterebiliyor.

Birden fazla belirti görülüyor

MS, adından da anlaşılacağı üzere multiple yani çoklu bir rahatsızlık olduğu için belirtilerin bazıları aynı kişide görülebiliyor. Örneğin bir kişi baş dönmesi ile birlikte yürüyüş bozuklukları ve geveleyerek konuşma belirtilerine sahip olabilir.

Multiple yani çoklu denmesinin bir diğer sebebi de beyin ve omuriliğin pek çok değişik alanının hastalıktan etkilenmesi.

Nedeni hala anlaşılamadı

Beyin ve omuriliği etkisi altına aldıktan sonra insan hayatını zorlaştıran bu hastalığın tam nedeni hala açıklanamadı. Kimi iddialara göre çevresel ve genetik faktörlerin birleşmesiyle ortaya çıktığı kabul ediliyor.

Daha çok genç erişkinlerde görülüyor

Çoklu sertleşim rahatsızlığı, genç erişkin kategorisindeki bireylerde daha çok görülüyor. Ayrıca, nörotravmadan sonra bu kategorideki bireylerin en sık karşılaştığı nörolojik hastalık da MS’tir.

Süreç içerisinde miyelin zarar görüyor

Sebebi gelişen teknolojiye rağmen ne yazık ki hala kesinlik kazanmayan bu hastalık sürecinde bedenin bağışıklık sistemi kendi dokularına zarar veriyor. Bununla birlikte omurilik ve beyindeki sinir tellerini koruma görevine sahip olan ve örtücü bir madde olarak bilinen miyelin zarar görüyor.

Elektrik teli izolasyonuna benzetiliyor

Sinir tellerini muhafaza eden ve zarar görmesi ile MS hastalığının ortaya çıkmasını gündeme getiren miyelin, elektrik telinin üzerindeki izolasyona benzetiliyor. Şöyle ki, izolasyon zarar gördüğünde nasıl elektrik akımı hasar görüyor, sağlıklı bir şekilde gerçekleşmiyorsa miyelin zarar gördüğünde de beyinden gelen mesajlar zarar gören sinirler tarafından yavaş ya da eksik iletilebiliyor. Kimi zaman da yanlış yerlere gönderilebiliyor.

İyi huylusu da var

Kimi kişilerde ise iyi huylu MS görülüyor. Bu hastalık türünde ise, ilk atak atlatıldıktan sonra MS hastalığı ciddi duruma ilerlemez ve sabitliğini korur. Büyük risk durumu barındırmaz ve hastayı aşırı rahatsız etmez.

Kötü sonuçlara da sebebiyet verebiliyor

Multiple skleroz ne yazık ki yanında kötü sonuçlar da getirebiliyor. MS’in komplikasyonları arasında bacakların felç olması, kas spazmları yaşanması, bağırsak ile ilgili sorunlar, cinsel işlev bozuklukları, konsantre olamama, unutkanlık başlaması, bunalıma girme, epilepsi gibi kötü sonuçlar da yer alıyor.

Kimler risk grubunda?

Multiple skleroz, her insanda görülebilir ama istatistiklere göre belirli gruplarda daha çok görülüyor. 20 – 40 yaş arasındaki genç erişkin dediğimiz kitle bu hastalıktan en çok etkilenen grup.

Öteki taraftan kadınların, erkeklere göre 2 kat daha çok MS hastalığına yakalanma ihtimali bulunuyor.

Kuzey Avrupa kökenli beyaz ırk bu hastalığa daha çok yakalanırken Amerika’nın yerli halkı, Afrika ve Asya halkı bu hastalık konusunda en az riske sahip olan grupta yer alıyor.

Aile faktörü de hastalığa sahip olma riskinizi belirleyebiliyor. Ailesinde MS hastalığına yakalanan bireyin ilerde multiple skleroza sahip olma ihtimali daha çok oluyor.

MS bulaşıcı değildir!

Sanılanın aksine, MS bir akıl hastalığı olmadığı gibi bulaşıcı da değildir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

Star tv
Görüş Bildir