Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ali İsmail Davasında Savcı Karara İtiraz Etti, Sanık Polis Tahliye İstedi

Anasayfa > Gündem

Fotoğraf: @CanBursali

Eskişehir'deki Gezi eylemleri sırasında dövülerek öldürülen  Ali İsmail Korkmaz davasındaki karara savcı itiraz etti. Diğer taraftan biri 10 yıl 10 ay, biri de 10 yıl hapis cezası alan iki sanık polis, kararı temyiz etmek için mahkemeye dilekçe verdi. Ali İsmail Korkmaz'a tekme atan polis memuru Mevlüt Saldoğan ayrıca tahliye talebinde de bulundu.

Ali İsmail Korkmaz davasının savcısı Mehmet Kalkan, sanık polis Mevlüt Saldoğan'a 10 yıl 10 ay hapis cezası verilmesi üzerine cezanın gözden geçirilmesi için Yargıtay’a itiraz etti.

Hürriyet'den Ali Dağlar'ın haberine göre  Savcı Kalkan, Mevlüt Saldoğan'a 'kasten adam öldürmekten' müebbet hapis verilmesini talep etti.

Savcı müebbet istemişti

Ali İsmail Korkmaz davasında savcı, sanık polis Mevlüt Saldoğan hakkında “kasten adam öldürmek” suçlamasıyla müebbet hapis cezası istemişti. Saldoğan ise, ''Bu ülkenin cumhurbaşkanı, başbakanı 'Gezi Parkı bir darbedir' diyor. Eğer bu darbeyse ben darbenin bastırılmasında görev aldım'' diye kendini savunmuştu. Ancak dava sonunda Saldoğan'a 10 yıl 10 ay hapis cezası verilmişti.

Öte yandan Ali İsmail Korkmaz'ın dövülerek öldürülmesine ilişkin davada Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 'yaralama sonucu ölüme neden olma' suçundan 13 yıl hapis cezası verilip cezası 10 yıl 10 ay hapse düşürülen Terörle Mücadele Şubesi polisi Mevlüt Saldoğan mahkemeye temyiz hakkını kullanmak için 'süre tutum' dilekçesi verdi. Saldoğan'ın avukatı Mutlu Karayılan tarafından verilen dilekçede mahkemenin verdiği kararın 'usul ve yasaya aykırı' olduğu savunularak 'Kararın usul ve asastan obzulması talebiyle duruşma istemli olarak temyiz ediyoruz' denildi.

Tahliye istedi

Tahliye istedi

Fotoğraf: @AvGurkanKorkmaz

Milliyet'ten Kemal Göktaş'ın haberine göre dilekçede ayrıntılı temyiz dilekçesinin mahkemenin gerekçeli kararı yazmasından sonra mahkemeye sunulacağı da belirtilerek bozma talebinin yanı sıra Saldoğan'ın da tahliyesine karar verilmesi istendi. Saldoğan aldığı 10 yıl 10 ay hapis cezasının 3'te 2'sini çekecek ve cezasının son 1 yılında da denetimli serbestlik tedbiriyle tahliye olabilecek. Bu durumda Saldoğan'ın cezaevinde yatacağı süre 6 yıl 3 aya düşecek. Saldoğan, kalan 4 yıl 2 ayı yattıktan sonra tahliye olacak.

'Yargıtay'da duruşma yapılsın'

Saldoğan'la aynı suçtan 10 yıl hapis cezası alan polis memuru Yalçın Akbulut da avukatı Selim Karakoyun aracılığıyla mahkemeye verdiği dilekçede kararın usul ve yasalara aykırı olduğu savunularak Yargıtay'da duruşma yapılarak temyiz talebinin görüşülmesi talep edildi.

Ali İsmail Korkmaz'ın ailesinin avukatları da kararı 'kasten öldürme' suçundan müebbet hapis cezası verilmesi ve iyi hal indirimi yapılmaması talebiyle temyiz edeceklerini açıklamışlardı.

Gerekçeli karar bekleniyor

Mahkemenin verdiği kararın gerekçesi taraflara gönderildiğinde ayrıntılı temyiz dilekçeleri sunulacak. Bunun ardından dosya Yargıtay Başsavcılığı'na gönderilecek. Başsavcılığın temyiz talepleri ile ilgili görüşlerini bildireceği 'tebliğnamenin' de taraflara tebliğ edilmesinin ardından dosya temyiz incelemesini yapacak olan Yargıtay 1. Ceza Dairesi'ne gönderilecek. Dairenin bozma kararı vermesi halinde mahkemede yeniden yargılama yapılacak. Onama kararı vermesi halinde ise zsanık polislere ve diğer sanıkları verilen cezalar kesinleşmiş olacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?