Satınalma Gücü Paritesi Açıklandı: Türkiye 37 Ülke Arasında 29. Oldu

 > -
Abone ol

Türkiye İstatistik Kurumu, 2017 yılına ilişkin "Satınalma Gücü Paritesi" verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre Türkiye, satın alma gücünde 37 Avrupa ülkesi arasında 29. sırada yer aldı.

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi tarafından hazırlanan ve Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açılanan 2017 yılına ilişkin Satınalma Gücü Paritesi'ne (SGP) göre kişi başına Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) endeks değeri, 28 Avrupa Birliği ülkesi için ortalama 100 birim iken, Türkiye için 67 birim oldu ve AB ortalamasının yüzde 33 altında kaldı.

SGP karşılaştırılmasında 37 ülke yer aldı.

AA'nın aktardığına göre, karşılaştırmalarda 28 AB üyesi ülke, 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 5 aday ülke (Türkiye, Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Arnavutluk) ve 1 potansiyel aday ülke (Bosna-Hersek) ele alındı.

SGP'de ilk sırada Lüksemburg yer aldı.

Söz konusu 37 ülke arasında SGP'ye göre kişi başına GSYH endeksi en yüksek ülke 253 ile Lüksemburg, en düşük ülke ise 30 ile Arnavutluk oldu. Kişi başına GSYH endeksinde Lüksemburg AB ortalamasının yüzde 153 üzerinde, Arnavutluk ise yüzde 70 altında değere sahip oldu.

Türkiye ise 37 ülke arasında 29. oldu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir