Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Şaşırmaya Hazır Olun: Kamptan Firar Eden Eski Bir Mahkumdan Kuzey Kore'ye Dair Çarpıcı Gerçekler

-
Abone ol

Sınırları her anlamda mühürlü bir ülkenin çatlaklarından sızmaya çalışmak, bunu yaptıkça derin dehlizlere dalıp gitmek mümkün. Fakat daha zor olan bir şey var: Çatlaklardan dışarıya taşmak.

Kuzey Kore, dışa kapalı yapısıyla dünyanın en çok merak edilen yerlerinden birisi.

Ülkeye dair bilinenler genellikle dışarıya servis edilen propaganda ürünlerinden oluşuyor.

Yılın belirli zamanlarında turist kabul eden ülke, bu turistlerin seyahatlerini de özel bir doktrin içinde manipüle edip batıya her şeyin çok güzel olduğuna dair sinyaller yollamaya çalışıyor.

Kuzey Koreli Kang Chol-hwan, ülkesinin politik suçlar kampında geçirdiği 10 yılın ardından kaçıp özgürlüğüne kavuşmuş.

Dedesi Kim rejimine ihanetle suçlanınca, ailesiyle birlikte Yodok politik suçlu kampına gönderilmiş.

1991'deki kaçışından sonra önce Çin'e, sonra Güney Kore'ye ulaşmış.

Geçen 25 yıla yakın süre içerisinde gazetecilik ve yazarlık faaliyetlerine ağırlık vermiş. Kaleme aldığı "Pyongyang'ın Akvaryumları" kitabında, kamptaki ve Kuzey Kore'deki yaşamını ve anıları bulunuyor. 

Kang bugün Kuzey Kore Strateji Merkezi'nin başkanlığını yürütüyor. Bu örgüt Kuzey Kore'de basın özgürlüğü ve insan haklarının tesisini amaçlıyor. Bununla birlikte Kuzey Kore halkının bilinçlenmesi en büyük amaçları. Ülkeye kaçak olarak soktukları USB bellekler ve CD'lerle bunu gerçekleştirmeye çalışıyorlarmış. 

Bilgisayar kullanabilen ancak İnternet erişimi olmayan Kuzey Kore halkı için ideal bir yönteme benziyor.

Geçtiğimiz haftalarda Reddit'te soruları cevaplayan Kang, başından geçenleri anlattı. Burada geçen 10 yılı ifade etmek için fazlasıyla sakin sözler kullanıyor hatta...

"Her sabah 5'te uyanıyorduk. Hükümdar Kim-il Sung'un yaşamı ve Juche üzerine öğretilere maruz bırakılıyorduk."

Juche, "özgüven" olarak Türkçeleştirilebilir. Kuzey Kore milli ideolojisini oluşturan değerler bütününü temsil ediyor.

"Auschwitz'den farksızdı"

Yodok'u Auschwitz'e benzetiyor. Kampta gün boyu çalışmak, idamları izlemek zorunda bırakılmak gibi uygulamalar da bir rutin haline gelmiş üstelik: 

"Her gün fiziksel olarak istismar ediliyorduk."

"Kuzey Kore'nin işleri her zaman gariptir."

2010 Dünya Kupasına katılan ekipte bulunan Seungjin Park'ın kampta onunla birlikte olduğunu söylüyor: 

"Buna rağmen Seungjin'in bunu dış dünyaya ifade etmesi gibi bir seçeneği yoktu. Bir yandan kampta yaşarken dış dünyada milli takımın antrenörü gibi davranıyordu."

Geri kalanların anlamı...

Kaçarken maalesef ailesini geride bırakmak zorunda kalmış. Toplu olarak kaçma ihtimallerinin imkansıza yakın olduğunu ifade ediyor.

"Halkın beyni yıkanmış ve sorumlusu Kim rejimi"

"Ne olursa olsun halkımı özlüyorum. Hepsinin beyni yıkandığı için böyleler. Esas sorumlu Kim rejimi. Birazcık gerçek dünyadan bilgiye maruz kalan her vatandaş anında çözülmeye başlıyor. Hükümeti destekliyorlar, çünkü hükümetten korkuyorlar. Hükümete dair fikirlerini dahi ifade edemiyorlar."

Ne yapılmalı sorusunun cevabı derin ve anlamlı.

Dış ülkelerin uyguladığı ekonomik ambargonun bir anlam ifade etmediğini söyleyen Kang, yapılması gerekenin toplumu bilinçlendirmek olduğunu ifade etti.

"İnsanlar bilinçlendikçe Kim yönetiminin sonu gelecektir."

Kang şu anki hükümdar Kim Jong-un'u eleştiriyor ve zayıf noktalarına vurgu yapıyor:

"Kim Jong-un, İsviçre'de aldığı eğitiminde demokrasinin ne olduğunu maalesef öğrenememiş. Babasının sahip olduğu öngörü kabiliyeti onda yok. Neyin doğru neyin yanlış olduğuna karar verecek melekeleri yok. Babası halkını rahatlıkla katlederdi ama yakın bağlarını her zaman güçlü tutardı. Kim Jong-un ise tam tersine, yakın bağlarını bir bir yok ederek halkının desteğini kazanacağını düşünüyor."

"Kim rejimi 5 yıl içinde ortadan kaybolacaktır."

Bu öngörüsü büyük ve önemli. Verdiği cevapların arasından en göze çarpanı bu olmuş. 

Kang Chol-hwan bugün Güney Kore'de yaşıyor ve çabasına tam gaz devam ediyor. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
koretv

Kore Dizilerini Ücretsiz İzleyebilirsiniz.

nazim-fayik

Napsınlar iktidarı güney koredeki gibi sapkın tarikatlara versinler onlar da 300 kişilik vapuru mu yaksın yolsuzluklar mı yapsın. Mal mal içerikler yapmayın yaa. Güney kore hakkında yazılan çizilen her şey abartılı ve yalanlardan ibaret kendi toplumunuz üzerinden onları algılamaya çalışmayın

kunterman

not alın 5 yıl sonra kuzey kore yıkılmadığında bu abiyle taşak geçebilirsiniz.

buket-mert

Resmen 1984'ü yaşıyor Kuzey Kore...

papatya-yagmur

Big Brother is watching you!

aydin-savur

Esir tutulan birinin Ülke liderinin politik ve siyasi bilgisini babasınınki ile kıyaslayacak kadar ince bilgiye sahip olması normal diyorsunuz yani. Buna haber yazmak değil, sıçmak denilebilir.

Görüş Bildir