Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Emniyet Açıkladı: Şanlıurfa'da Suça Karışan 639 Suriyeli Sınır Dışı Edildi

 > 
163PAYLAŞIM

Geçtiğimiz perşembe günü Türk ve Suriyeli iki aile arasında çıkan tartışma silahlı kavgaya dönüşmüş, Mahmut ve Mesut Dağ kardeşler hayatını kaybetmişti. İki kardeşin öldürülmesi ardından Suriyelilerin iş yerlerine zarar veren 30 kişi ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle 15 kişi gözaltına alındı. Sükunet çağrısında bulunan Şanlıurfa Valisi  "son iki gün içinde yaşanan problem ve sıkıntıların, aile ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bazı provokatörler tarafından, gece yarılarında sokaklarda dolaşmak suretiyle önüne geleni yakmaya ve yıkmaya niyetlenmiş kişilerce gerçekleştirildiğini" ifade etti. 45 kişinin sorgusu sürüyor. Öte yandan kentte çeşitli suçlara karıştığı saptanan 639 Suriyeli ise Göç İdaresi tarafından sınır dışı edildi. 

İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, bu yıl içinde haklarında çeşitli suçlardan işlem yapılan 639 Suriyelinin adli mercilerce serbest bırakıldığı belirtildi. Göç İdaresi İl Müdürlüğü'ne teslim edilen bu kişilerin sınır dışı edildiği kaydedildi.

Neler olmuştu? Son günlerde kentte yaşananları kısaca hatırlayalım...

27 Eylül'de Osmanlı Mahallesi'nde birbirine komşu olan Türk ve Suriyeli aileler arasında çıkan silahlı kavgada Mahmut ve Mesut Dağ hayatını kaybetmiş, Müslüm ve Murat Dağ yaralanmıştı.

Olay sonrası bir araya gelen 500-600 kişilik grup “Şanlıurfa’da Suriyelileri İstemiyoruz” sloganları atarak tepki gösterdi.

Sosyal medyadan örgütlendikleri ileri sürülen bir grup, Osmanlı Mahallesi'ndeki Suriyelilere ait işyerlerini tahrip etti.

Olay yerine çok sayıda zırhlı araçla polis ekipleri sevk edildi. 📹

Osmanlı ve Eyyübiye mahallelerinde polis, biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulundu.

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, Suriyelilerin iş yerlerine zarar veren 30 kişi ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle 15 kişi gözaltına alındı.

Bazı Türk esnafın ise işyerlerinin camına ‘Vallahi bilahi Suriyeli değil Urfalıyız’ yazısı astığı görüldü.

Şanlıurfa Valisi kentteki sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve muhtarlarla bir araya gelerek sükunet çağrısında bulundu.

Vali Abdullah Erin şöyle konuştu:

“Birilerinin bu olayları kamu düzenine, toplumsal barışa karşı araca dönüştürmesine asla müsaade etmeyiz. Urfa dünyada eşine benzerine az rastlanır bir vefa örneği gösteriyor. Cumhurbaşkanımızdan en alt kademeye kadar Suriyeliler için ‘misafirimiz’ diyoruz. Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönmeleri için hazırlık çalışmaları içerisinde olduğumuzu da ifade ediyoruz. Urfa 7-8 senedir 550 bin Suriyeli ağırlama başarısını gösterdi. Suriyelilerin iş yerlerine, evlerine, kapılarına dayanma noktasına getirilen anlayışı da yine nefretle kınıyorum. Böyle bir şeyi kabul edemeyiz. Suriyeli misafirlerden, mültecilerden asayiş olaylarına karışan suç işleyen, suça meyilli olanlara hiçbir şekilde müsamaha göstermeyeceğiz. Bunların toplumun huzurunu bozmasına müsaade edemeyiz. Sosyal medyada bazı art niyetlilerin, kötü niyetlilerin mesajlarını iğrenerek okudum. Böyle bir zihniyeti kabul edemeyiz.”

Vali Erin, yaptığı konuşmada, kavganın ardından başlatılan soruşturma kapsamında 8 şüphelinin gözaltına alındığını vurguladı ve şöyle devam etti 👇

"Bu olayı bahane ederek Şanlıurfa başta olmak üzere Suriyeli mülteci kardeşlerimizin yaşadığı yerlerde kamu düzenini bozmaya yönelik fırsat bekleyenlere meydanı bırakmamak gerektiğinin altını çiziyorum. Dolayısıyla Şanlıurfa'da son iki gün içinde yaşanan problem ve sıkıntıların, aile ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bazı provokatörlerce, toplumu galeyana getirmeye çalışan art niyetlilerce, gece yarılarında sokaklarda dolaşmak suretiyle önüne geleni yakmaya ve yıkmaya niyetlenmiş kişilerce gerçekleştirildiğini söylemek lazım."

AA ve DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir