Sandığımızın Aksine Seks Yapmak Aslında Ne Kadar Kalori Yaktırıyor Biliyor musunuz?

-

Genel inanışımız seksin insana kalori yaktırdığı yönündedir değil mi? Maalesef bu 'her cinsel birleşme' için geçerli bir gerçek değil... Hatta çoğu zaman kalori yakmanın yanından bile geçmiyor olabilirsiniz. Menshealth dergisinden detayları sizler için derledik.

Kaynak: https://www.menshealth.com/sex-women/a19...

Hepimiz bu klişeyi hayatımızda en az bir kez duymuşuzdur. Seks yapmak kalori yaktırır!

Hatta kimileri 100 - 300 kalori arasında kalori yakıldığını bile iddia eder. Peki işin aslı nedir? Montreal Üniversitesi'nde 2013'te yapılan bir araştırma şunları gösteriyor;

Yapılan çalışmada 21 heteroseksüel çifte, cinsel birleşme esnasında kullanmaları için SenseWear fitness takip cihazı takıldı. 

Seks egzersizi ve normal egzersizin arasındaki benzerlikleri ölçebilmek için aynı çiftler sonra da koşu bandında 30 dakika koştular.

PLOS ONE bilimsel dergisinden yayınlanan araştırma sonucuna göre erkekler seks sırasında 100 kalori yakarken, kadınlar yaklaşık 69 kaloride kalıyor.

www.98fit.com

Cinsel ilişkilerin ortalama süresi alındığı zaman, erkekler dakikada 4.2 kalori, kadınlar ise 3.1 kalori yakıyordu. 

Öte yandan 30 dakika koşu bandında koşan bireyler, burada toplam 276 kalori yaktılar.

Araştırmada çiftlerin ortalama seks süresi 25 dakika olduğu için bu hesaplamalar o doğrultuda yapıldı.

Yani eğer seks sırasında ortalama kaç kalori yaktığınızı merak ederseniz, "toplam süre x 3.5 = yakılan kalori" olarak hesaplayabilirsiniz.

Öte yandan konu ile ilgili yapılan bir diğer çalışmaya göre, seks aslında o miktarda kaloriyi bile yaktırmıyor.

Çünkü bir başka bilimsel araştırmaya göre cinsel ilişkinin genellikle, ortalama süresi 6 dakika! Yani toplamda yakılan kalori 21!

Yani seks yapmak sandığınız kadar etkili bir kardiyo çalışması değil! Kalori yaktıran bir aktivite hiç değil!

Kalori yaktırmıyor olabilir ama cinselliğin vücut üzerinde birçok olumlu etkisi olduğunu bahsetmeden de geçmeyelim.

Seks moral bakımından sizi yüksek tutarken, bağışıklık sisteminizi de canlandırır. Haftada bir kez seks yapan kişilerde, immunoglobulin A seviyesinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu protein, vücutta bulunan ve sizi hastalıklardan koruyan bir maddedir.

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre sağlıklı ve düzenli bir cinsel hayat, erkeklerde kanser riskini de azaltabilir.

İngiliz Tıp Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmaya göre ayda en az 21 kez boşalan erkeklerin prostat kanseri riskinin ayda 4 ile 7 kez boşalan erkeklere göre daha az olduğunu göstermiştir.

Sonuç olarak seks size bol kalori yaktırmıyor olabilir fakat düzenli cinsel hayatın sağlık üzerindeki olumlu etkileri de göz ardı edilemez!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
vag

Tamam peki koşarak mı kilo vermek istersiniz yoksa seks yaparak mı? Ayrıca bu araştırmadan anladığım tek şey taktıkları fitness takip cihazının bozuk olduğu.

teknoooo

peki kamyon devirmek ne kadar kalori yaktırıyor ?

just-silent

Paha biçilemez

bastardino

Sirilsiklam uyaniyorsun. Halisaha da o kadar islanamazsin.

Görüş Bildir