Görüş Bildir
Haberler
Şampiyon Sporcu 11 Yaşındayken Tecavüze Uğradı, Antrenöründen Skandal Savunma Geldi

Şampiyon Sporcu 11 Yaşındayken Tecavüze Uğradı, Antrenöründen Skandal Savunma Geldi

Batuhan
13.01.2022 - 08:51

Yunanistan'da yalnızca spor dünyasında değil, tüm Yunan kamuoyunda büyük yankı uyandıran davalardan biri Atina'da başladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, 22 yaşındaki yelken şampiyonu kadın, henüz 11 yaşındayken antrenörü Triandafilos Apostolou tarafından tecavüze uğradığını ve gerekli cezanın kendisine verilmesini istedi.

Kimliğinin gizli kalması için adı saklı tutulan şikayetçi sporcunun isteği üzerine ifadesi kapalı kapılar ardında alındı.

Duruşmanın ilk celsesinde yargıçlara ifade veren sporcu, yelken antrenörü Apostolou'nun kendisine karşı gösterdiği 'yakın ilginin' asıl amacının 11 yaşındaki bir kız çocuğunun anlamasının mümkün olduğunu söyledi.

Aynı sporcu 11 yaşında uğradığı bu tecavüzün yarattığı travmaları halen üzerinde taşıdığını belirtti.

"Bize bu kötülüğü yapanların cezasız kalması karşısında hiçbir şey yapamıyorduk"

"Bize bu kötülüğü yapanların cezasız kalması karşısında hiçbir şey yapamıyorduk"

Genç sporcu, 12 yıl sonra, niçin şimdi şikayetçi olmaya karar verdiği yolundaki soruları; tecavüze uğradığını 2020 yılında açıklayan 2004 Olimpiyat şampiyonu Sofia Bekatorou'nun cesaretinden ilham aldığını dile getirerek yanıtladı.

Yelken sporcusu, aynı yıl antrenör Apostolou hakkında dava açtığını söyledi.

22 yaşındaki sporcu, utançlarından acı olayları dile getiremeyenlerin sessizliklerini bozması için davacı olmaya karar verdiğini savundu.

Duruşmaya, ailesinin yanında, Sofia Bekatorou ile el ele gelen genç sporcuya basın ve kamuoyu destek veriyor.

Bekatorou 'Umarım çocuk yaştaki sporcuları istismar eden bu gibi insanlar hak ettikleri cezayı alırlar. Çünkü, biz tecavüze uğrayanlar, bize bu kötülüğü yapanların cezasız kalması karşısında hiçbir şey yapamıyorduk. Psikolojimiz büyük travmalar almıştır. Buna bir son verilmesi için gerekli cezanın çıkmasını bekliyoruz' dedi.

Antrenör 'evlenmek istiyordum' savunması

Antrenör 'evlenmek istiyordum' savunması

Bekatorou'nun öne çıkarak uğradığı saldırıyı paylaşması Yunanistan'da #metoo hareketini başlattı.

2020 yılından bu yana tutuklu bulunan Apostolou ise 'tecavüz suçlamasını' reddetmeye, çıkarıldığı mahkemede de devam etti.

Apostolou, geçen yıl basına yaptığı açıklamalarında 'Kızın 11 yaşından büyük olduğunu; ve 18 yaşına geldiğinde kendisiyle evlenmek istediğini' iddia etmişti.

Yunan televizyonunda kimliği gizlenerek açıklamaları yer alan genç sporcu, antrenörü tarafından 9 yaşından itibaren sözlü tacize uğradığını anlatmıştı.

Son birkaç yılda artan şekilde, #metoo kampanyaları sonucunda birçok kadın ve bazı durumlarda da erkekler, bu etiket altında uğradıkları tacizi anlatıyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
16
10
3
3
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
.....

Korkunç bir olay, sapıklar sadece bizde yok, tecavüzcünün foto bu değil, bu federasyonda görevli biri herhalde, sapık şu an 38 yaşında olmalı, sarı gibi saç... Devamını Gör

Hermione Granger

tabiki bu tarz olaylar sadece bizim ülkemizde yaşanmıyor dünyanın her yerinde var. problem şu ; diğer ülkelerde bunun bi cezası bedeli var, bizim ülkede yok !

imo teph

Sübyancılık erkeklerde neden daha yaygın? 1000 sübyancı erkeğe karşı 1 tane sübyancı kadın çıkıyor...

.....

Amerikada kadın öğretmenler bıyığı yeni terlemeye başlayanlara düşkün, sayısız dava ve olay var....