Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Salaklar Mutlu Yaşar: Zeki Olmanın Beraberinde Getirdiği 17 Dezavantaj

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

"Zekası ile övünen kişi, hücresinin genişliği ile övünen mahkuma benzer" demiş Einstein

Zeki bir insan olmak, huzur ve mutluluğun önündeki en büyük engeldir.

Yoksa değil midir?..

#1

Öncelikle zeki olan insanların yaşamından yalnızlık, öfke, bunalımın eksik olmadığı bilinir. Bu konuda ünlü yazar Ernst Hemingway “Zeki insanların mutlu olduğuna pek rastlanmaz” diyor.

#2

Birçok insanın yaptığı gibi kendilerini yaşamın normal akışına bırakmak ve günlük meselelere odaklanmak yerine daha önemli ve derin konuları düşünmelerinden dolayı, kendi zihinlerinde bunların muhakemelerini yaparlar ve bu endişelerin sonucunda da depresyona meyilli hale gelirler.

#3

Çevrelerindeki insanların kendileri ile aynı endişeleri taşımadıklarını gördüklerinde yalnızlığı tercih ederler ya da mahkûm olurlar.

#4

Zeki olan insanların omuzlarında hem kendi zekalarının farkında olmalarından kaynaklı bir yük hem de çevredeki insanların onlardan beklentilerinin oluşturduğu yük vardır. Birçok yetenekli çocuk maalesef bu yükün altında ezilmeye mahkumdur.

#5

Yüksek zekaya sahip insanlar sürekli bir endişe hissi ile yaşarlar. Kanada’da bir üniversitede yapılan araştırmada IQ’sü yüksek olan öğrencilerin gün boyunca daha fazla endişe hissi yaşadığını tespit etti. Bunların çoğu gündelik, sıradan sorunlardı. Yaşanmış olumsuz bir olayı gün boyunca daha fazla düşünüyorlardı.

#6

Algısal testlerde yüksek sonuç alanlar, yani zekasını daha dengeli kullananlar, başkalarının hatasını kolaylıkla tespit edip eleştirirken kendi yanlışlarına karşı daha az acımasız oluyorlar.

#7

Bir deneyde gönüllü deneklere sosyal içerikli çeşitli açmazlardan söz edilmiş (Kırım sorunu, gazetelerin Güzin Abla köşelerindeki sorunlar vb.) ve kişiler bu konuları tartışırken bir grup psikolog da onların mantık yürütme ve önyargıya kapılma eğilimlerini incelemişti. Bu deneyde yüksek not alanların hayattan daha fazla zevk aldıkları, ilişkilerinde daha iyi oldukları ve daha az endişe duydukları görüldü. Bunlar genellikle IQ seviyesi yüksek olan insanların sahip olmadığı düşünülen özelliklerdi.

#8

Sıkılmadan zaman geçirebilecekleri çok az insan vardır. Bu nedenle ciddi manada yalnızlığı yaşarlar. Hele ki sanat ya da bilimle ilgilenmiyorlarsa, yalnızlıkları katlanır da katlanır. Hayatın şifrelerini çözdükleri ya da hayatı umursamadıkları için de her şey, onlar için hiçbir şey olmuştur. Yalnızlıklarının sonunda ya intihar ederek ölümü tercih ederler ya da intihara meyilli olurlar.

#9

Zeki olmanın getirdiği bir diğer dezavantaj ise kişinin kendisi ile ilgili olan olaylara karşı tarafsız ve önyargısız yaklaşamaması. Yaşamı boyunca zekasına dayanmış bir insanın bu zekanın kendisini yanlış yargılara itebileceğini kabul etmesi zordur. Belki de Sokrates’in dediği gibi “en bilge insan, hiçbir şey bilmediğini kabul eden insandır”.

#10

Zeki olmanın belki de en önemli dezavantajıdır, çok düşünmek. Olaylara farklı açılardan bakarlar, pek çoklarının göremediği detayları yakalar, konunun üzerine giderler. Dünyanın verdiği tatminsizliği, yarattıkları hayal dünyası ile kapatmaya çalışırlar. O dünyanın içinde sonsuz huzuru yakalayacaklarına inanır, hayallerin içinde kaybolurlar.

#11

Hayat denilen uyuşuk ve hastalıklı kavramdan ölesiye sıkılırlar. Çevrelerinde yapacak onca şey fark etmelerine karşın, yapacak isteği bir türlü bulamazlar içlerinde. Yapmaya kalktıklarında ise diğer insanlar tarafından bir şekilde engellenirler.

#12

Olaylara farklı açıdan bakmaları, olayın gidişatını her açıdan tahlil etmeleri ve sıradanlığın dışına çıkarak sonuçları kurgulama yetenekleri sayesinde de toplum nezdinde komplocu olarak adlandırılırlar, paranoyak eğilim gösterdikleri dillendirilir hatta.

#13

Hiç itiraf edemeseler de kendilerinden daha az zeki insanların mutluluklarına özenirler. Bir türlü tatmin olma duygusunu tam manasıyla hissedemezler, bu nedenledir ki herkese faydaları dokunur da kendi başlarına sürecek merhemi bulamazlar.

#14

Genel olarak insanlar tarafından anlaşılamadıkları için kendilerini az da olsa anlayan birilerine rast geldikleri zaman o insana hemen bağlanma eğilimindedirler.

#15

Genel olarak tembeldirler. Bir olayın gerçekleşip gerçekleşmemesinin önemsizliğini kavrayabilecek kapasitede olmalarının bedelini, sosyal hayattaki tembellikleriyle öderler.

#16

"Zekası ile övünen kişi, hücresinin genişliği ile övünen mahkuma benzer" demiş Einstein. Kısacası zeki olmak, huzura erişilecek yolda önünüzdeki en önemli engeldir...

#17

İlişkilerinde belli bir süre sonra sevememeye, sevgi kavramından uzaklaşmaya başlar. Şöyle ki; birkaç ilişki sonrasında karşısındaki insanın asıl yüzünü rahatlıkla görmeye başlasa da heyecan ve iyi niyet nedeniyle görmemezlikten gelir. Başına geleceği bile bile tam tersine inanmayı tercih eder. İyi niyet zekâyı bastırmıştır bir noktada. Buna rağmen, her ne kadar olanları görmemeye çalışsa da farkındalığı daima açıktır. İşte acı çekme durumu da tam burada başlar. Çünkü bir yerden sonra kendisini suçlamaya, kuruntulu bir insan olduğunu düşünmeye başlar. İçten içe kendisine kızmaya, ruh hastası falan olduğunu düşünmeye başlar. Bunun sonucunda da ilişkideki seven insan olma durumundan gün ve gün uzaklaşır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
onur-cam

Tabi ki herkes bu özellikleri kendinde görür, çünkü zaaaten yazı kaynağından daha çıkarken sizi bu şekilde yapmak istiyor. Kaynak biliyor mu ki bunu okuyan binlercesinden biri çıkıp intihara kadar sürüklüyor kendini? Umarım bilmiyordur yoksa biraz şeytanice kaçar he ;)

hasan-saritarla

Tabi ki bende hepsini kendimde var olarak düşündüm. Okuyunca daha önceden de fark ettiğim bir konu göz önüme geldi. Aslında tembellik değil o olayın sonunda yada düşündüğün herhangi bir olayın sonunda seni tatmin edecek, sona yada amaca ulaştıracak bir ışık dahi göremiyorsan (ki kendimden örnek verirsem olmadı) sonuç olarak bu tarz şeyler çıkabiliyor. İnsanların sana göre değersiz, boş olan şeyleri nasılda istek ve sorgulamadan yaptığını gördüğün de işler gittikçe sarpa sarıyor ve durmak bilmiyor. Eğer genel bir amacınız da yoksa dünyada (Din gibi) sürekli olarak bu tarz durumlara düşme olasılığınız daha yüksek. Sonrasında da yine güçlü durmaya çalış ve ara ara ipler bu şekilde kopsun, yine kendinizle bu döngü içine girin. 3-4 yıldır yaşadığım bir sorundur kendileri...

suplement-urunleri

Yorum yapan bazı gerizekalılar dinlere inanıyorsanız zeki değilsiniz yani yalan söylemeyin kendinizi kandırıyosunuzdur en fazla, ama bi yaratıcı var diyosanız o sizin inancınızdır zekayla alakası yok.

elif-melisa1

en çok da #13 . madde .. hep arkadaşlarımın birlikte eğlenip güldüklerine özenmişimdir. Nasıl mutlu ve endişesiz olunur biri bana anlatsın.

uranuste

Zeki olmak yalnızlıktır, kendiniz gibi olan birine duyduğunuz açlıktır. Etrafınızda sizi anlayan biri yoksa kendinize muhtaç ve bağımlı hale gelirsiniz. Artık anlatmaktan da anlaşılamamaktan da yorulmuşsunuzdur. Umutsuz biri olursunuz.. Uzaylı gibi hissedersiniz.

Başlıklar

EinsteinİntiharTercih
Görüş Bildir