Sakın Aklınızdan Geçirmeyin! Yapılan Araştırmada Nörologlar İnsanların Düşüncelerini Okumayı Başardı

-

Kimin zaten özgür iradeye ihtiyacı var ki!

Nörologların yaptığı son araştırmada, insanların önüne sunulan seçeneklerden hangisini seçeceği 11 saniye öncesinde tespit edildi. Detayları Futurism'den sizler için derledik.

Kaynak: https://futurism.com/bill-gates-startup-...

Bir anlık karar

Scientific Reports Dergisi'nde bu hafta yayımlanan yeni bir çalışmada Avustralya'daki araştırmacıların, katılımcıların kendilerine gösterilen iki görüntüden hangisini seçeceklerini önden tahmin edebildikleri gösterildi. Araştırmacılar, katılımcıların beyin aktivitelerini izleyerek hangi görüntüyü seçeceklerini ve zihinlerinde ne kadar canlı biçimde hayal edebildiklerini tahmin edilebildi.

Zeka oyunu

Çalışmaya katılan 14 kişinin her biri fmri makinesine yerleştirildi. Sonrasında bu kişilere biri yatay kırmızı çizgili, diğeri dikey yeşil çizgili olmak üzere iki farklı desen gösterildi. Katılımcılara hangisini seçeceklerine karar vermeleri için 20 saniye süre verildi. Sonra seçimlerini göstermek için bir düğmeye bastılar ve olabildiğince canlı biçimde hayal etmeye çalıştılar.

Seçim süresi boyunca katılımcıların beyin aktivitelerini izleyen araştırmacılar, bir kişinin beyninin dört farklı bölgesinde hangi görüntüyü seçeceğini gösteren işaretler gördüler. Bu işaretleri izlerlerken katılımcıların seçim yapmadan önce yapacakları seçimi 11 saniye öncesine kadar tahmin edebildiler.

Düşünülen kararlar ile uygulanan kararlar arasındaki geçen zamanı keşfetmek zihnimizin nasıl çalıştığına dair yeni ipuçları verebilir. Düşünce ile eylem arasında geçen milisaniyelik süre, kasıtsız dürtüleri daha kasıtlı eylemlere dönüştürmek için yeterli olabilir.

Avustralya South Wales Üniversitesi'nden sinirbilimi profesörü Joel Pearson konu hakkında açıklamalarda bulundu: ''Düşüncelerin bilinçli olmayan izlerinin zaten bilinçsiz olan halüsinasyonlar gibi ortaya çıkabileceğini düşünüyoruz. Yapılacak şey hakkında düşünülmeye karar verildiğinde beynin yürütme alanları daha güçlü olan düşünce izini seçer. Başka bir deyişle, önceden var olan herhangi bir beyin aktivitesi seçimlerinizden biriyle eşleşirse, beyninizin bu seçeneği seçme olasılığı daha yüksektir.”

Beyinden beyine

Bu çalışma, insanların neyi seçeceğinin tahmin edildiği ilk araştırma değildir. Quartz'ın belirttiğine göre, daha önce yapılan çalışmalarda, seçim anının 4 ile 10 saniye öncesine kadar, yapılacak seçim tahmin edilmişti.

Düşünce süreçlerimizi daha iyi anlamak, beyin dalgalarına cevap veren telepati benzeri yeni iletişim biçimlerini geliştirmeye yardımcı olabilir. Felç olmuş insanların düşüncelerini aktarmasına izin veren teknolojileri daha da öteye taşıyabiliriz. Bu tür yeniliklerin önemli bir parçası ise onları yaparken bilinçli olduğumuzdur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bilinemeyen

Bizi bağlamaz.

Görüş Bildir