Sahte Hesaplardan Sahte Beğenilere 11 Soru Cevapla Twitter'da Dönen Dolaplar

32PAYLAŞIM

Açıldığı günden beri sadece sosyal medyada değil dünyada gündemi değiştiren mikroblog sitesi Twitter ayrı bir evren haline geldi. Nasıl gerçek hayatta kimimiz daha etkili, kimimiz sesini duyurma veya kendini ifade etmede daha az kuvvetliyse bu Twitter'da da böyle. İşin ilginci nasıl gerçek hayatta bir yerlere gelebilmek için doğru olmayan yöntemleri kullananlar varsa aynı durum bu sosyal medya sitesi için de geçerli.

1. Hashtaglerdeki bu anlamsız tweetlerin amacı ne?

prnt.sc

Milyonlarca kullanıcısıyla Twitter değeri yüz milyonları bulan televizyon kanalları veya büyük tirajlı gazetelerden daha çok görüntülenen bir mecra. Çünkü alternatifi yok. Bu kadar kişinin ziyaret ettiği TT (Trending Topics) de bir bölgede en çok ne konuşuluyorsa onun daha da kolay gündeme gelmesini sağlıyor. Peki bir şeyi duyurmak istiyorsunuz ve Twitter'a reklam ücreti ödemek istemiyorsunuz. Ne yaparsınız? Etiket botu yazan kişilerden yardım alırsınız.

2. Sahte hesaplar ne için kullanılıyor?

Bu hesapları insanların başkalarını dolandırmak, kandırmak veya sadece trollemek amacıyla açtığı hesaplarla karıştırmayın. Bir hashtag'i gündeme çıkarmak istediğinizde bu hesaplar aynı anda yüzlerce tweet atabiliyor.

3. Bu sahte hesaplar sadece tweet mi atıyor?

prnt.sc

Bu sahte hesaplar sürekli birbirlerinin tweetlerini paylaşarak etkileşim alıyorlar. Etkileşim demek daha fazla gündemde kalmak demek.

4. Neden hesabım kendi kendine tweet atıp istemediğim kişileri takip ediyor?

Bunun birkaç cevabı var. Telefonunuza veya bilgisayarınıza indirdiğiniz bazı uygulamalar açılmak için bazı izinler ister, bu tuzağa düşen kullanıcının da hesabından tweetler atılır.

5. Bu uygulamalardan nasıl kurtulabilirim?

prnt.sc

Twitter'dan ayarlar butonuna oradan da uygulamalara tıklayarak hesabınızın erişimine izin verdiğiniz uygulamaları kaldırabilirsiniz.

6. Son günlerde artan bu tip tweetlerin sebebi ne?

Muhtemelen birkaç hesap yönetirken tweet attığı hesapları karıştıran dikkatsiz sosyal medyacılar.

7. Bu hesapların neden bu kadar fazla takipçisi var?

prnt.sc

Takip edeni takip ederim taglerinde karşılıklı takip yapmış sonra da takip ettiklerinin anca bu kadarını takipten çıkarabilmiş.

8. Bir hesabın sahte olduğunu nasıl anlarız?

prnt.sc

Tweetlerin aldığı etkileşimlere veya profil resmine bakabiliriz.

Meğer Selin duvarkağıdı görseliymiş.

prnt.sc

9. Sıradan insanlar neden takipçi satın alır?

prnt.sc

İnternet üzerinden fenomen olma isteği, ego veya sırf takipçi hesabıyla hava atmak bunun için geçerli nedenler.

10. Ünlüler neden sahte takipçi satın alır?

prnt.sc

Zaten normalde de tanınan birinin olmayan takipçiye ihtiyacı yoktur diye düşünebilirsiniz. Ancak sosyal medya hesaplarını yönetenlerin bunu başarı olarak görmesi, reklam, konser gibi anlaşmalarda çalışılacak kişinin sosyal medyadan da takipçisi olması sektörün olmazsa olmazlarından.

11. Eee şimdi bu mereti kullanmayalım mı?

Kullanın ama dikkatli kullanın. Gerçek hayatta nasıl dolandırıcılar varsa sanal dünyada da var ve bu kişiler genelde insanların zaaflarını çok iyi bilen tipler. Kişinin profil resmini aratmak, takipçilerine bakmak, aldığı etkileşimleri görmek yeterli. Bir de her gönderilen linke balıklama atlamamanız lazım. İnternet de yaşadığımız dünya gibi dolandıranlar ve dolandırılanlardan oluşan kocaman bir mecra.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Çoğu Parayla artık :(

Gizli Kullanıcı

Gizli Kullanıcı

Parayla satın almak :D

Gizli Kullanıcı

Denemeyin

ugur-ozdemir12

Bu embesiller gündem belirliyor şaka gibi.

asli.unsal2

Bunun yüzünden kendi hesabımı kapattım

Görüş Bildir